Kolorowanki

Zalety kolorowanek dla dzieci

Kolorowanki to najprostsze i najpopularniejsze książeczki kreatywne dla dzieci. Ćwiczą one zdolności manualne, przygotowują do pisania, wspomagają trening koncentracji, pobudzają kreatywność, pozwalają na poznanie kolorów, kształtów, identyfikowanie i nazywanie elementów rzeczywistości. Nie można również zapominać, że kolorowanie to dla dzieci doskonała zabawa i sposób na spędzenie czasu wolnego. Aby jednak kolorowanki spełniły swoją rolę, należy odpowiednio je dobrać. Kluczem jest wybór kolorowanek dopasowanych do wieku, umiejętności i indywidualnych zainteresowań dziecka.

Wyświetlanie wszystkich 2 wyników

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Kolorowa edukacja. Czołgi

Czym są kolorowanki?

Kolorowanki to książeczki, które składają się z kilku lub kilkunastu konturowych obrazków. Obrazki w konturach należy wypełnić kolorem. Najczęściej dzieci kolorowanki kolorują różnego rodzajami kredek np. bambino czy ołówkowymi. Interesującą odmianą tych książeczek kreatywnych dla dziecikolorowanki wodne. Nasączone są one kolorem i aby się on ujawnił, wystarczy obrazek pomoczyć pędzelkiem nasączonym wodą. Woda ujawnia kolory wtłoczone w kartkę– obrazek nabiera kolorów i barw.

Kiedy kupić dziecku pierwsze kolorowanki?

Najprostsze kolorowanki to te przeznaczone dla dzieci od 2 roku życia. Pedagodzy podkreślają jednak, że po kolorowanki lepiej sięgać na późniejszym etapie rozwoju malucha. W pierwszych latach życia dziecko powinno mieć jak najwięcej możliwości swobodnego niczym nieograniczonego malowania na dużych powierzchniach. Zaleca się więc, aby dziecko przez pierwsze lata malowało na czystej kartce, dowolne wzory i bazgroły i nie przejmowało się wypełnianiem konturów obrazków kolorami. Kiedy już decyduje się na zakup kolorowanki, również powinno się dziecku dać swobodę wypełniania rysunków kolorem. Nie powinno się poprawiać, korygować, wprowadzać rygoru niewyjeżdżania za linie – to może szybko zniechęcić dziecko do prac plastycznych, a w przyszłości do pisania. Pedagodzy ostrzegają też przed przymuszaniem lub natrętnym proponowaniem ćwiczeń w kolorowaniu. Zastrzegają także, aby nie narzucać dziecku kolorów, którymi ma pomalować obrazek. Maluch powinien mieć możliwość swobodnej interpretacji, a rodzic nie może przeszkadzać w doborze kolorów, nawet tych najbardziej absurdalnych. Warto również pozwolić dziecku nie tylko malować kolorowanki, ale także tworzyć z nich wycinanki czy wydzieranki.

Jakie kolorowanki kupić dziecku?

Kolorowanki powinny być dostosowane do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka. Tylko takie zmotywują go do pokrywania kolorami pustych obrazków. Zasada doboru kolorowanek jest bardzo prosta: im młodsze jest dziecko, tym obrazek musi być prostszy i mniej skomplikowany. Zbyt wiele szczegółów, rozbudowany obrazek oraz konieczność spędzenia nad zadaniem dużej ilości czasu zniechęci najmłodsze dzieci do kolorowania, natomiast za prosta kolorowanka może znudzić starszego malucha.  Tak więc stopień zaawansowania kolorowanek powinien zwiększać się wraz z wiekiem i rozwojem umiejętności dziecka.

Jaka kolorowanka dla najmłodszych dzieci?

Kolorowanki dla najmłodszych dzieci są bardzo charakterystyczne. Przedstawiają one duże, poste i ubogie w szczegóły obrazki. Często na rysunku znajduje się jedna rzecz lub postać. Ważne jest również to, że kontury obrazków są bardzo grube, niekiedy mogą sprawiać nawet wrażenie wypukłych. Ma to pomóc maluchowi zrozumieć i rozpoznać to, co przedstawione jest na obrazku. Szerokie kontury mają też w naturalny sposób zachęcić do niewychodzenie kredką poza linie i pokolorowanie tylko wskazanego obszaru.

Kolorowanki dla starszaków

W naszym sklepie kupić można nie tylko proste kolorowanki dla najmłodszych, ale i te zaawansowane dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym i wyższym. Starsze dzieci, które sprawnie posługują się kredkami czy farbami, będą zadowolone z obrazów o dużej szczegółowości, których kontury przybiorą postać cienkich linii. Takie obrazki dadzą większe pole do popisu w zakresie doboru kolorów. Cechą charakterystyczną zaawansowanych kolorowanek jest to, że przedmioty oraz postacie zawsze przedstawiane są w konkretnym kontekście, rozbudowanie scenie, którą dziecka nie tylko koloruje, ale także analizuje, interpretuje, rozbudowuje.

Jak zachęcić dzieci do kolorowania?

Kolorowanki niosą za sobą wiele zalet dla dzieci. Podkreśla się ich pozytywny wpływ na całokształt rozwoju, a przede wszystkim na rozwój małej motoryki oraz precyzyjności ruchów. W czasie kolorowania dziecko uczy się, jak prawidłowo trzymać w dłoni kredkę i nie wyjeżdżać za linię. Dzięki nabyciu wprawy łatwiej mu potem nauczyć się płynnie i ładnie pisać. Oprócz tego kolorowanki to prawdziwy trening uwagi, koncentracji, skupienia, zaangażowania, wytrwałości i wyobraźni.  Niestety nie każde dziecko kolorowanki pokocha od pierwszego wejrzenia. Nie lubią ich głównie dzieci aktywne, ruchliwe, które przeglądają nad kolorowanie zabawy na świeżym powietrzu. Warto jednak malucha zachęcić do prac plastycznych. Na początek dobrze jest poszukać przyczyn nielubienia kolorowanek. Najczęściej są to odpowiednie przyrządy do malowania. Złej jakości kredki, które się łamią lub się, za twarde zniechęcają i denerwują dziecko. Dlatego też warto zakupić dobrej jakości kredki lub pisaki, które sprawia, że kolorowanki dla dzieci staną się prawdziwą przyjemnością. Dobrze jest też temat kolorowanki dobrać do zainteresowań dziecko. Maluch chętnie będzie kolorował scenę lub postać z ulubionej bajki lub interesujące go zwierzątko, kwiatek czy samochód. Gotowe prace zawsze trzeba pochwalić i powiesić w małej galerii w pokoju dziecka lub na lodówce – dzięki temu mały malarz poczuje się dumny i doceniony.