Chusteczki nawilżane

Mokre chusteczki dla dzieci

Większość rodziców nie wyobraża sobie przewijania niemowląt bez chusteczek nawilżanych. Są one traktowane jako produkt pierwszej potrzeby. Chusteczki nawilżane przydają się jednak nie tylko w trakcie zmiany pieluchy, ale także do wytarcia rączek czy buźki malucha. Na rynku dostępna jest duża oferta mokrych chusteczek. Większość z nich przystosowana jest do potrzeb najmłodszych i umożliwia skuteczną pielęgnację niemowląt.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Jakie chusteczki nawilżane wybrać dla dziecka?

Wybierając chusteczki nawilżane, przede wszystkim należy postawić na jakość. Powinna ona być wysoka. Dla dzieci dedykowane są chusteczki delikatne, które nie podrażniają dziecka. Najlepiej wybierać jest chusteczki nawilżane bezzapachowe, bowiem substancje zapachowe i perfumowane mogą wywołać u dziecka alergię.

Ważnym kryterium ich wyboru powinien być też skład. Czasem zdarza się, że nawilżane chusteczki nasączone są substancjami, które w dłuższej perspektywie mogą być szkodliwe dla niemowlaka. Kupując to akcesorium do przewijania, zrezygnować należy z produktów, które zawierają w sobie alkohol, ftalany, Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), sztuczne barwniki, silikony, oleje mineralne, a także emulgatory, takie jak: glikol polietylenowy (PEG) czy glikol polipropylenowy (PPG). Unikać należy również chusteczek nawilżanych zawierających silne alergeny. Do takich zalicza się: Cinnamic alcohol, Cinnamic aldehyde, Eugenol, Isoeugenol, Geraniol, Alpha amyl cinnamic alcohol, Hydroxycitronellal, Oak moss absolute.

Podsumowując, chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt powinny zawierać jak najmniej składników, dzięki temu ryzyko wystąpienia podrażnienia czy uczelnia jest mniejsze. Dobrym pomysłem jest wybór produktów opatrzonym znakiem hipo. Oznacza to, że mokre chusteczki są hipoalergiczne.

Chusteczki nawilżane o działaniu pielęgnacyjnym

Dobrym zakupem dla niemowląt będą mokre chusteczki nasączone balsamem lub mleczkiem. Substancje te będą korzystnie działać na skórę. Zalecane jest stosowanie chusteczek nawilżanych z wyciągami roślinnymi np. z mniszka lekarskiego, nagietka, lawendy, ogórka, rumianku, aloesu czy olej z nasion słonecznika. Najlepiej, kiedy wyciągi roślinne pochodzą z upraw organicznych. Dobrej jakości chusteczki nawilżające mogą zawierać też prowitaminę B5 czy d-pentanol i alontoinę. Substancje te działają łagodząco i uśmierzająco na zmiany skórne. Cennym składnikiem mokrych chusteczek są również emolienty. Zimniejszą one skłonność skóry do przesuszania się.

Nawilżane chusteczki miłe w dotyku

Mokre chusteczki wykorzystuje się do podcierania skóry malucha, dlatego ważne jest, aby były miękkie i przyjemne w dotyku. Chusteczki dla najmłodszych nie mogą być więc szorstkie ani sztywne – takie będą powodować mechaniczne podrażnienia skóry przy przewijaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów z bawełny, która jest przetwarzana w specjalny sposób. W wyniku włóknienia pomogą powstać chusteczki nawilżane grubsze lub cieńsze. Co do zasady grubość nie ma znaczenie na to, czy chusteczka jest wytrzymała, czy też nie. Wytrzymałość i solidność produktu uzależniona jest od sposobu tkania włókien. Do przewijania dobrze wybierać produkty wytrzymałe, które przy ścieraniu z pupy zanieczyszczeń nie przemiękną i nie rozpadną się.

Czy mokre chusteczki powinny być dobrze nasączone?

Większość rodziców za najlepsze chusteczki nawilżane uznaje te najbardziej nasączone płynem i najtańsze. Okazuje się jednak, że bardzo duże nasączenie nie zawsze jest najlepsze. Zbyt nawilżone chusteczki będą pozostawiały na skórze wyraźnie wyczuwalną tłustą warstwę. W przypadku, gdy chusteczki będą za mało nawilżone, nie będą w stanie spełniać swojej podstawowej roli.

Testy, atesty i certyfikaty

Ze względu na to, że skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, to nie powinna być przecierana i myta produktami bez certyfikatów i atestów. Kosmetyki dla dzieci powinny obowiązkowo być testowane dermatologiczne. Testy powinny potwierdzić, że produkt jest bezpieczny do użytku. Dla najmłodszych należy wybierać produkty opatrzone atestem PZH oraz z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Chusteczki nawilżane water wipes

 W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się chusteczki nawilżane typu water wipes. W swoim składzie mają one głównie wodę  – stanowi ona aż 99%. Są one alternatywą dla osób, które niemowlęta chcę pielęgnować produktami ekologicznymi i naturalnymi, a co za tym idzie, chcą zrezygnować z tradycyjnych chusteczek nawilżających. Chusteczki water wipes sprawiają, że przewijanie malucha jest łatwiejsze, nie trzeba go myć pod bieżącą wodę lub używać gazików/płatków kosmetycznych oraz miseczki z wodą.

Jak używać chusteczek nawilżanych?

Chusteczki nawilżane mają wiele zastosowań. Stosować można je w trakcie przewijania, do wytarcia buzi czy rączek malucha. Ich używanie jest bardzo proste. Należy pamiętać jednak o tym, że mają one termin przydatności do spożycia. Wynosi on maksymalnie 2 miesiące od czasu otwarcia. Trzeba pamiętać, że niektóre chusteczki (tańsze, ze złym składem) szybkie wysychanie i szybko nie nadają się do użytku.