Materace do łóżeczek

Na zdrowy sen niemowlaka

Sen jest niezwykle ważny dla niemowlaka. Aby było on zdrowy i komfortowy, należy wyposażyć pokój niemowlaka w podstawowe sprzęty. Za takie uznaje się łóżeczko oraz materac do niego. Wybór materaca do łóżeczka nie jest łatwy. To jaki model wybrać zastanawia się niejeden rodzic. Nic dziwnego, bo oferta materacy do łóżeczek jest bardzo duża. W sklepach znajdziemy materace dla niemowlaków piankowe, kokosowe, bonelowe, lateksowe, z łuską gryki. Materac może być też wykonany z kilku różnych materiałów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Twardość materaca do łóżeczka

Materace do łóżeczka powinna być średnio twarde. Zbyt miękki będą sprawiać, że dziecko będzie się zapadać, a także zwiększa ryzyko uduszenia. W przypadku twardych materiałów maluchowi może być niewygodnie. Ważne jest, aby materac dla niemowląt był elastyczny i dopasowywał się do pozycji śpiącego dziecka – kręgosłup malucha zawsze powinien być podpierany równomiernie.

Rodzaje materacy do łóżeczka niemowlaka

Do łóżeczka niemowlaka pasuje wiele materacy. Te najpilniejsze modele mają wymiar materaca niemowlęcego to 60 na 120 cm. W ofercie producentów materacy można znaleźć również modele o wymiarach 70 na 140 cm. Należy pamiętać, że materac zawsze powinien być dopasowany do wymiarów posiadanego łóżeczka.

Materace dziecięce mogą być też wykonane z różnych materiałów. Wyróżnia się:

  • Materace piankowe do łóżeczka – modele te składają się w całości z pianki; jest to bardzo popularny wybór zakresie materaców do łóżeczek; materace piankowe występują w kilku odmianach; najczęściej spotykamy pianki poliuretanowe, a także wysoko elastyczne oraz termoelastyczne;
  • Materac sprężynowy do łóżeczka – w tym materacu znajdują się sprężyny, które przykryte są pianką; materace sprężynowe to te uważane za modele najtrwalsze i bardzo wygodne; wyróżniają się tym, że nie odkształcają się i dobrze podpierają kręgosłup malucha; sprężyny niestety nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku noworodków; mogą negatywnie wpływać na kręgosłup dziecka, a jego nieduża waga będzie utrudniać prawidłową pracę materaca;
  • Materac lateksowy do łóżeczka – to modele antybakteryjne i antyalergiczne; takie właściwości mają materace z naturalnego lateksu; trzeba jednak pamiętać, że ten może wywoływać reakcję alergiczną na białko; syntetyczny lateks, chociaż tez antyalergiczny, to ma gorszą przewiewność od naturalnego; oprócz tego materace lateksowe dla niemowlaków mają same zalety: są niezwykle elastyczne, trwałe, nie nagrzewają się od ciała, świetnie podpierają kręgosłup;
  • Materac kokosowo-gryczany dla dziecka – w tych modelach kokosowy wkład wykonywany jest z naturalnych włókien ze skorupy kokosa, a druga strona materaca to warstwa gryki, która składa się z pikowanych komór; materac kokosowy jest dość twardy, ale strona z gryki dopasowuje się do ciała; ten typ materacy poleca się do łóżeczka noworodków; powinny na nich spać dzieci przez pierwsze pół roku swojego życia (na stronie z wkładem kokosowym), materac na drugą stronę (gryki) przekłada się po pół roku; gryka nie będzie nagrzewać skóry dziecka, a także będzie przewiewna; trzeba jednak pamiętać, że materace do łóżeczek z naturalnym wkładem mają też swoich przeciwników; oskarżają oni je o zbyt wysoki poziom twardości oraz podatność na zawilgocenia oraz rozwój pleśni;
  • Materac lateksowo- kokosowy do łóżeczka – ma podobne właściwości jak model kokosowy; na warstwę kokosową nakładana jest lateksowa mata, która chroni materac do łóżeczka przed zawilgoceniem i nadaje mu miękkość oraz elastyczność; dzięki lateksowej macie materac dopasowuje się do ciała dziecka, nie odkształca się i zapewnia odpowiednie proporcje.

Jakie atesty powinien mieć materac dla niemowlaka?

Niezależnie od tego, jakie typ materaca się wybierze i jaki wkład on będzie miał, to powinien on posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty. Tylko te zagwarantują, że materach będzie bezpieczny, a san malucha komfortowy. W zakresie materacy istnieje wiele oznaczeń, które odnoszą się do bezpieczeństwa. Na opakowania materacyk do łóżeczka można np. sprawdzić, czy jest on bezpieczny dla środowiska lub cieszy się wysokim uznaniem konsumentów. Jednak w przypadku materacy do łóżeczka niemowlaka warto sprawdzić, czy mają one atest PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny. Taki atest znaczy, że materac do łóżeczka spełnia normy bezpieczeństwa dla zdrowia maluch i nie zawiera szkodliwych substancji np. kleju. Istotna jest również pozytywna opinia Instytutu Matki i dziecka; Instytut ten opiniuje produkty przeznaczone dla matki i dziecka. Inne warte uwagi certyfikaty to Oeko-Tex Standard (oznacza, że produkty włókiennicze w materacu spełniają europejskie normy jakości i bezpieczeństwo), TLS AIR SYSTEM (oznacza, że materac do łóżeczka został wyposażony w specjalny system zapewniający cyrkulację powietrza); EuroLATEX Eco (gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo w przypadku materaców lateksowych), WF4 Dry System (dotyczy wysokiej jakości lateksu).

Pokrowiec do materaca

Wybierając materac do łóżeczka, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość pokrowca. Ta część jest najbliżej ciała dziecka. Pokrowiec nie powinien utrudniać przepływu powietrza. Najlepiej, jeśli wykonany jest z wysokiej jakości bawełny. Dobrym rozwiązaniem są też pokrowce wodoodporne.