Maty dla niemowląt

Miejsce do zabawy dla niemowlaka

Mata dla niemowlaka powinna być jednym z podstawowych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego. Stanowi ona inwestycję w rozwój pociechy. Dzieci mogą jej używać od najwcześniejszych chwil swojego życia. Maty dla niemowląt dają możliwość rozwoju ruchowego, ćwiczenia mieści, aktywności fizycznej. Mata zapewnia dziecku właściwe podłoże do zabawy i pierwszych kroków czy raczkowania. Daje mu też możliwość swobodnego ruchu, obracania głowy itd. Mata jest również w 100% bezpieczna. Dziecko nie może z niej spaść i zrobić sobie krzywdy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Cechy idealnej maty dla niemowląt

W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór mat dla niemowląt. Oferujemy produkty takich marek jak Elodie Details, Mama Designs, Skip Hop, Baby Only, Done by Deer, Horizon. Proponują oni zarówno dwustronne dywany piankowe, jak i maty do zabawy, czyli ceratki z frotą. Design mat dla niemowląt jest zróżnicowany. Dostępne są maty jednokolorowe, dwukolorowe, w gwiazdki, figury geometryczne czy imitujące ulicę, par, farmę. Bez problemu wybierzemy więc matę niemowlęcą pasująca do pokoju malucha i naszego zmysłu estetycznego. Warto pamiętać, że dzieci lubią proste wzory. Nie radzą sobie one z nadmiarem bodźców, dlatego warto wybierać maty dla niemowląt w proste figury lub w kontrastowe kolory.

Na co zwrócić uwagę wybierając matę dla niemowlaka?

Wybierając matę dla niemowlaka, ważny jest nie tylko jej wygląd, ale i funkcyjność, praktyczność i bezpieczeństwo. Pierwsze co trzeba sprawdzić to fakt, czy mata jest na tyle twarda, aby nie zapadać się w podłoże, na którym jest rozłożona. Zbyt miękka będzie sprawiać, że wykonywanie ruchów będzie zbyt trudne i dziecko nie będzie chciało się bawić czy podejmować trudno zdobywania kolejnych umiejętności.

Kolejną ważną rzeczą jest bezpieczeństwo. Należy je rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Bezpieczna mata dla niemowlaka to ta amortyzująca upadki. Dzięki temu maluch będzie mógł na niej bez przeszkód wykonywać rozmaite akrobacje. Bezpieczeństwo dziecku zapewnią też wysokiej jakości materiały, z jakich mata zostanie wykonana. Dla najmłodszych powinno się wybierać jedynie produkty z atestami i certyfikatami. Zaleca się wybierać te wykonane z materiałów naturalnych, hipoalergicznych. Skóra dziecka z matą będzie stykać się bardzo często, a przez to szkodliwe materiały mogą wywoływać uczulenie czy alergie. Dobrej jakości materiały powinny być również łatwe w czyszczeniu. Najlepiej, kiedy matę będzie dało się uprać w pralce lub niewielkie zabrudzenie wyczyścić wilgnąc ściereczką. Materiał maty dla niemowlaków nie może także dać możliwości zaciśnięcia palców stóp lub dłoni. Oznacza to, że całkowicie dopadają kocyki i inne miękkie materiały.

Mata dla niemowląt absolutnie nie powinna być śliska. Taka nie zapewni bowiem dziecku prawidłowego podłoża do rozwoju. Śliskie podłoże może być przyczyną problemów z siadaniem, raczkowaniem czy stawianiem pierwszych kroków.

Maty do zabawy dla niemowląt

Mata to idealne miejsce do zabawy dla niemowląt i starszych dzieci. Najmłodszym najbardziej podobają się maty z wiszącymi zabawkami. W naszym sklepie można kupić gotowe maty edukacyjne z wiszącymi zabawkami lub też maty, do których samodzielnie można zamontować pałąk z zabawkami. Maluch takie zabawki może szarpać rękami, ciągnąc w swoim kierunków itd.

Mata piankowa dla niemowląt

Jednym z najpopularniejszych modeli mat dla niemowląt są te piankowe. Maty piankowe są na tyle sztywne, że nie zwijają się i nie rolują podczas zabawy, dlatego są wygodna dla niemowląt. Maty piankowe są też łatwe w utrzymaniu w czystości, pełnią funkcję edukacyjne, a także zapewniają dobrą izolację termiczną. Popularnymi modelami mat są puzzle piankowe, które również kupisz w naszym sklepie. Dają one możliwości zmiany kształtu i rozmiaru przestrzenie do zabawy. Jej wymiary można modyfikować według indywidualnych potrzeb, a także prosto ją przenosić. Można je rozkładać w pokoju dziecięcym salonie, a nawet zabrać ze sobą na wakacje lub piknik.

Maty piankowe w formie puzzli to popularny wybór rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich posiadają małe elementy, które mogą być groźne dla maluchów. Niemowlę, które będzie uczyć się chodzić czy będzie ząbkować może składać poszczególne puzzle do buzi, dlatego małe elementy nie będą najlepszym rozwiązanie. Maluch może je połknąć lub odgryźć.

Rozmiar maty dla niemowląt

Maty dla niemowląt dostępne są w wielu rozmiarach. Nie ma jednego właściwego. Wymiary maty należy dopasować do metrażu pomieszczenia, w którym ma być ona rozłożona. Nie warto kupować zbyt małej maty, bowiem dziecko będzie miała niewiele miejsca na zabawę. Maty mogą mieć też różne kształty. Te piankowe w postaci puzzli zazwyczaj przybierają kształt kwadratu lub prostokąta. Maty materiałowe mogą być również okrągłe.

Mata dla niemowlaka to akcesoriom, o którym warto pomyśleć już na etapie kompletowania wyprawki dla dziecka. Przyda się ona już w pierwszych miesiącach życia malucha. Na początku dziecko na macie będzie tylko leże, później na niej się bawić, raczkować, aż w końcu samodzielnie stawiać na nogi.