Rożki niemowlęce

Pierwsze tekstylia dla dzieci

W pierwszych dniach po urodzeniu noworodek śpi i spędza czas w specjalnym rożku. Jest on niezbędnym wyposażeniem do szpitala i to bez względu na to, w jakim miesiącu dziecko przychodzi na świat. Zadaniem rożka jest otulać i dawać ciepło noworodkowi, a także zastępować mu bezpieczne wnętrze brzucha mamy. Alternatywę dla rożka niemowlęcego stanowią otulacze, kocyki lub większa pielucha, z której tworzy się imitację kokony. Rożki niemowlęce mają ułatwić maluchowi adaptację do nowej rzeczywistości, uspokajać go, ograniczać występowanie odruchu Moro (gwałtownego rozprostowywania rączek i noże).

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czym jest rożek niemowlęcy?

Rożek niemowlęcy to rodzaj bielizny pościelowej dla najmłodszych. Wykonany jest on z materiału i przyjmuje kształt kwadratu. Rożek jest ocieplony pianką i przypomina małą kołderkę. Niektóre z modeli wyposażone są z kieszenią na wkładkę utwardzającą wykonaną z kokosa.

Rozmiar rożka niemowlęcego

Rożek niemowlęcy trzeba dobrać do wzrostu dziecka. Na uwadze należy mieć to, że maluchy szybko rosną i może się okazać, że nie posłuży on zbyt długo. Swoje podstawowe funkcje powinien on spełniać przez 2 pierwsze miesiące życia. Po tym czasie dziecko zaczyna się więcej ruszać i z reguły rozkopuje rożek. Po dwóch miesiącach o wiele lepiej sprawdza się otlucza lub śpiworek. Wracając do rozmiarów  – występują one w wymiarach 100×100 cm lub 75×75 cm. Ten drugi rozmiar w zupełności wystarczy na początek.

Grubość rożka dla niemowląt

Rożki dla niemowląt występują nie tylko w różnych rozmiarach, ale także mają różne grubości. Grubość rożka dla dziecka należy dopasować do pory roku, w jakiej urodził się maluch. Ocieplane rożki powinno się stosować zimą lub jesienią. Latem i wiosną warto sięgnąć po te z lżejszych materiałów. Należy pamiętać, że noworodek w rożku nie powinien się przegrzewać ani wyziębiać.

Materiał wykonania rożka dla dziecka

Rożek to pierwsze i najbliższe towarzystwo noworodka. Niemal od pierwszych chwili na świecie tylko on bezpośrednio skóry malucha, szczególnie buzi i innych odkrytych części ciała. Oznacza to, że rożek powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów przyjemnych i miłych dla skóry. Materiały wykorzystane do stworzenia rożka powinny spełniać standardy produktów dopuszczonych dla noworodka. Z racji tego, że akcesorium to często się pierze, to musi on być również trwały i solidny.

Rożek dla niemowlaka z wkładem kokosowym

W ofercie producentów tekstyliów niemowlęcych znajdziemy rożki z wkładem kokosowym lub bez niego. Wkład kokosowy zazwyczaj wkładany jest w kieszonkę z tyłu rożka, który zapinany jest na rzep. Dzięki temu w każdej chwili można go wyjąć. Rożki bez wkładu kokosowego to te miękkie.

Wkład kokosowy w rożkach ma pomoc młodym i niedoświadczonym rodzicom trzymać niemowlaka. Dlatego też zaleca się, aby pierwszy rożek był uzupełniony o kokosową wkładkę. Rożki usztywniane uważane są za bezpieczniejsze i zapewniają niezbędną asekurację. Rodzice jednak pamiętać, że wkład kokosowy nie powinien być zbyt sztywny, ponieważ wtedy otulenie dziecka może być problematyczne. Usztywnienie można zawsze go wyjąć i otrzymać rożek miękki.

Zapinanie rożka

Rożek niemowlęcy wymaga zapięcia. Tradycyjne beciki napina się na rzepy lub wiąże na kokardki. Pozwala to dopasować sposób otulenie do indywidualnych potrzeb malucha. Trzeba jednak pamiętać, że rożki na kokardki, choć piękne są mało praktyczne. Rozwiązywanie i ponowne ich zawiązywane jest czasochłonne i mało wygodne dla rodzica. W opinii rodziców najlepsze są rożki zapinane na szeroki rzep. Taki model ma szansę rosnąć wraz z dzieckiem. Pozwala też na jego szybkie zapięcie oraz ogranicza rozkopywanie rożka przez dziecko. Rożek na rzepy ma jednak wady. Większe dziecko bez problemu samodzielnie się z niego wyswobodzi.

Tkaniny na rożek niemowlęcy

Najpopularniejsze modele to rożki dla niemowląt bawełnie. Cieszą się one dużym zainteresowaniem i proponuje je większość producentów tekstyliów niemowlęcych. Bawełna jest przyjazna dla skóry noworodka, nie alergizuje, jest delikatna i przewiewna. Rożki bawełniane polecane są noworodkom. Należy zwrócić uwagę, aby były one wykonywane z bałwany organicznej, czyli tej niemodyfikowanej genetycznie, która rośnie bez użycia środków chemicznych i jest nawożona naturalnymi substancjami.

Alternatywą są rożki dla dzieci z tkaniny minky. Jest ona miękka i miła w dotyku, ale zaliczana do sztucznych materiałów. Oznacza to, że nie przesusza ona powietrza. Może to prowadzić do przegrzania niemowlaka, szczególnie w miesiącach letnich. Najlepiej więc wybierać rożki, które w środku mają bawełniane, a na zewnątrz tkaninę minky.

Wśród tekstyliów dla niemowląt coraz częściej pojawiają się rożki z tkaniny bambusowej, która ma właściwości termoregulacyjne – daje więc uczucie chłodu latem i ciepła zima. Bambus wykorzystywany jest do produkcji ręczników, pościeli i rożków kąpielowych dla dzieci. W dziecięcym przemyśle tekstylnym wykorzystywane są również algi morskie. Taniny z dodatkiem sproszkowanych alg są delikatne, wyjątkowo miękki i dobrze wpływają na kondycję skóry niemowlęcia. Właściwości tkaniny z algami to pielęgnacja, regeneracja i nawilżanie skóry. Takie rożki nie będą wypluwać podrażnień, odparzeń czy alergii.