Pojemniki na pokarm

Pojemniki na pokarm

Mamy, które wracają do pracy, a nie chcą przestać karmić piersią, muszą odciągać pokarm. Ten podaje się dziecku w czasie nieobecności rodzicielki. Aby jednak odciągnięty pokarm mógł być podany dziecku, musi być odpowiednio magazynowany. W tym celu stosuje się dostępne w naszym sklepie pojemniki na pokarm. Mają one zastosowanie praktyczne i są użytecznym gadżetem do karmienia niemowląt.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Do czego potrzebne są pojemniki na pokarm?

Pojemniki do przechowywania pokarmu pomagają uporządkować zapasy odciągniętego mleka oraz zaoszczędzić miejsce w lodówce i zamrażarce. Dzięki nim podciągnięty pokarm matki można długotrwale przetrzymywać, jednocześnie zachowują jego najwyższą jakość. Pojemniki na pokarm mogą być przechowywane w lodówce lub zamrażarce. Dostępne są w wielu formach – od plastikowych pojemniczków, po woreczki na mleko.

Dzięki pojemnikom na pokarm mama karmiąca piersią może wyjść z domu i nie martwić się o to, że szybko trzeba będzie wrócić, aby nakarmić malucha.

W czym przechowywać odciągnięty pokarm?

Aby móc przechowywać naturalny pokarm na później, przyszła mama powinna wyposażyć się w laktator ręczny lub elektryczny (obydwa urządzenia można kupić w naszym sklepie) oraz odpowiednie pojemniki na pokarm. W tym zakresie jest w czym wybierać. Akcesoria do przechowania pokarmy to woreczki, butelki lub pojemniki na rynku dostępne są różne rodzaje woreczków np. takie pasujące bezpośrednio na laktator. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są pojemniki na pokarm z nadrukowanymi na opakowaniu miarkami oraz naklejkami do opisania zawartości. Pojemniki na pokarm powinny być też wyposażone w szczelne zamykanie, tak aby ich zawartość nie wylała się po wstawianiu do lodówki czy zamrażalki.

Pojemniki na pokarm jedno i wielorazowe?

Odciągnięty pokarm można przetrzymywać w pojemnikach jednorazowych lub tych wielokrotnego użytku. Jednorazówki to zazwyczaj woreczki, pojemniki na pokarm wielokrotnego użytku to butelki, miseczki, szklane słoiczki z przykrywką. Należy jednak pamiętać, że odciągnięty pokarm nie powinien być przetrzymywany w zwykłych stolikach, ponieważ może to zmieniać jego skład pod wpływem kontaktu mleka z metalem. Nie zaleca się również wykorzystywania pojemników z poliwęglanu, które uwalniają szkodliwe dla dzieci Bisfenol A.

Bezpieczne pojemniki na pokarm

Kupując pojemniki na pokarm, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy będą bezpieczne. Niewskazane jest stosowanie woreczków na mleko czy innych pojemników na pokarm, które zawierają szkodliwe związki. Te mogą uwalniać się i wchodzić w kontakt z żywnością. Dla maluchów szczególnie szkodliwy jest Bisfenol A, czyli utwardzacz plastiku. Za bezpieczne uważa się pojemniki na pokarm z polipropylenu lub polietylenu.

Jak długo przechowywać pokarm w pojemnikach?

Pojemniki na pokarm to praktyczny gadżet, ale należy pamiętać, że mleka nie można w nich przechować w nieskończoność.  W przypadku zdrowego dziecka mleko matki w pojemnikach czy woreczkach można magazynować:

  • do 8 godzin w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
  • do 2–5 dni w lodówce w temperaturze do + 4˚C. Warto pamiętać, że temperatura na różnych półkach lodówki może być różna i zawczasu ją zmierzyć.
  • do 2 tygodni w zamrażalniku lodówki w temperaturze –10˚C.
  • do 6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.

Inne wytyczne obowiązują przy przechowywaniu mleka dla wcześniaków i chorych maluchów. W tym przypadku obowiązują następujące zasady:

  • do 1 godziny w temperaturze pokojowej (do + 25˚C).
  • do 48 godzin w lodówce w temperaturze + 4˚C.
  • do 7 dni w zamrażalniku lodówki w temperaturze do – 10˚C.
  • Do 3–6 miesięcy w zamrażarce w temperaturze od – 18˚C do – 20˚C.

Jak przechowywać pokarm w pojemnikach?

Przechowywanie pokarmu w specjalnych pojemnikach jest niezwykle wygodne. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Woreczek na pokarm czy pojemnik należy podpisać za pomocą wodoodpornej etykietki i markera. Na etykiecie obowiązkowo powinna znaleźć się data odciągnięcia mleka, a także jego ilość. Jeśli pojemnik z pokarmem będzie przekazywany do żłobka lub innej tego typu placówki, na naklejce trzeba też napisać imię i nazwisko malca.

Pojemniki na pokarm powinny być przechowywane z tyłu lodówki lub zamrażarki, ponieważ tam temperatura jest najbardziej stabilna i najniższa. Mleko nie powinno się przetrzymywać na drzwiczkach lodówki. Zasadą jest również to, aby pojemniki na pokarm układać jak najdalej od mleka, jaja i innej surowej żywności. Wybierając się w podróż, woreczki z pokarmem można przewozić w specjalnie torbie termicznej.

Najpraktyczniej jest podzielić odciągnięte mleko na porcje wystarczające na jedno karmienie, czyli ok. 60-120 ml. Można też przygotować mniejsze porcje, gotowe do użycia w sytuacjach awaryjnych. Takie działanie zmniejszy straty i zapobieganie marnowaniu pokarmu. Warto pamiętać, aby pojemnika na pokarm nie napełniać po same brzegi, bowiem zamrożona ciecz zwiększa swoją objętość. Zamrożony pokarm należy rozmrażać od najstarszego do najmłodszego. Najlepiej robić to w lodówce lub w naczyniu z letnią wodą. Rozmrożony pokarm można przechowywać maksymalnie 24 godziny w lodówce, nie może być ponownie mrożone.