Kremy do opalania

Kosmetyki do opalania dla niemowląt

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, szczególnie na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Szkodliwe dla niej mogą być zarówno promienie słoneczne, jak i mróz czy wiatr. Pediatrzy i specjaliści zalecają więc, aby obowiązkowo latem smarować dziecko kremem do opalania, natomiast zimą natłuszczą skórę emolientami. Nasz sklep proponuje i jedne i drugie produkty. W kategorii kremy do opalania zakupić można mleczka, balsamy, emulsje, żele, mgiełki takich marek jak Ziaja, Farmona, Kolastyna, Dax Sun, FLOSLEK, Alphanova, La Roche-Posay, Soraya, Derma, Dermacol, Linomag, Naif, Skarb matki, Vichy.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kremy do opalania dla noworodków

Kremy do opalania i u dzieci, i u dorosłych mają chronić skórę przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Jednym z mitów dotyczącym kosmetyków dla dzieci jest to, że powinno się je stosować od pierwszych dni życia. Pediatrzy zalecają jednak, aby kremy do opalania stosować dopiero po 6 miesięcy życia. Nie powinno się nimi smarować noworodków ani młodszych niemowląt. Wynika to z tego, że ich skóra jest niedojrzała i cienka, przez co nie stanowi wystarczającej bariery przed składnikami kremu przeciwsłonecznego. Składniki te wnikają więc w skórę, kumulują się w niej i w przyszłości mogą działać toksycznie.

Kremy do opalania po 6. miesiącu życia

Półrocznego malucha przed wyjście z domu powinno smarować się specjalnym kremem do opalania. Produktami dla najmłodszych są kremy do opalania z filtrem mineralnym, czyli fizycznym. W przeciwieństwie do tradycyjnych kosmetyków przeciwsłonecznych tworzą one na skórze powłokę, które nie przepuszcza promieni UV. W składzie specjalistycznych kosmetyków dla dzieci znajdują się m.in. tlenek cynku czy tlenek tytanu.

Kremy do opalania dla starszaków

Dzieci powyżej pierwszego roku życia należy smarować kremy do opalania z filtrem fizycznym, od czasu do czasu można stosować też kosmetyki z filtrem chemicznym – trzeba jednak uważać, aby nie podrażniał on skóry. Przebywając dzieckiem w Polsce, można je smarować kremem z filtrem 30 SPF, natomiast wyjeżdżając na wakacje na południe Europy lub w tropiki powinno się stosować kremy do opalania z filtrem o mocy 50 SPF.

Dlaczego dzieci trzeba smarować kremami przeciwsłonecznymi?

Kremy przeciwsłoneczne to podstawowy kosmetyk w dziecięcej kosmetyczce. Rodzice nie powinni zapominać o jego nakładaniu przed wyjściem na zewnątrz. Jest to konieczne, ponieważ skóra dziecka nie umie się samodzielnie bronić przed promieniami słonecznymi. Wskutek nadmiernego wystawiania jej na słońce może więc dojść do poparzenia lub oparzenia słonecznego. Jeśli dochodzi do niego często w dzieciństwie, to w przyszłości zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwór – czerniaka. Warto też pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na szybsze starzenie się skóry i może powodować alergię na słońce.

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać dla dziecka?

Krem przeciwsłonecznym powinien być dostosowany do wieku dziecka. Przed zakupem tego kosmetyku warto więc sprawdzić, czy możliwe jest jego zastosowane dla danej kategorii wiekowej. Jest to o tyle ważne, że niektóre preparaty zawierają składniki chemiczne, których nie powinno się stosować poniżej 1 roku życia. Ich użycie może spowodować reakcję alergiczną lub groźne powikłanie. Informacja o przeznaczeniu wiekowym produktu zawsze jest umieszczona na opakowaniu. Przed zakupem warto też przeczytać skład kremu do opalania. Dla dzieci dedykowane jest specyfik bez substancji zapachowych, barwników, parabenów.

Zakres ochrony kremów do opalania

Wybierając krem do opalania dla dziecka, warto zwrócić uwagę na zakresie jego ochrony. Większość kosmetyków chroni skórę jedynie przed promieniami UVB, a zapomina o tych UVA. Dobre kremy powinny zapewniać kompleksową ochronę przed każdymi promieniami słonecznymi. Należy pamiętać, że działanie promieni UVA również jest szkodliwe – przenikają one przez chmury czy szyby samochodów i oddziałują na skórę.

Wysokość filtra w kremach przeciwsłonecznych dla dzieci

Przy wyborze kremu dobrze jest też sprawdzić wysokość filtra. Zasada mówi, że im wyższy jest faktor, tym lepszy poziom ochrony skóry. Większość rodziców dla dzieci wybiera kremy z filtrem 50 +. Specjaliści podkreślają jednak, że w Polsce dobre spiszą się też specyfiki z faktorem 30. Takimi można smarować przede wszystkim starsze dzieci, w dni mniej słoneczne.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Najlepszym sposobem na ochronę przed promieniami słonecznymi jest przebywanie w zacienionych miejscach. W słoneczne dni i przy dużych upałach należy rozsądnie wybierać miejsca i godziny spaceru z dzieckiem i nie wystawiać malucha na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dobrze jest też zapewnić dziecku dodatkową ochronę – postawić budkę lub rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną. W szczególnie upalne dni nie powinno się wychodzić na zewnątrz między godziną 11.00 a 16.00 – dotyczy to i dzieci i dorosłych. Maluch w trakcie upałów powinien także dużo pić oraz zawsze mieć na głowie czapkę lub kapelusz. W przypadku, gdy jeździe się z dzieckiem samochodem, na boczne szyby powinno się przyczepiać rolety przeciwsłoneczne, a fotelik ustawić tak, aby nie docierały do niego promienie słoneczne.