Nocniki i nakładki

Sposób na odpieluszkowanie

Na etapie odpieluszkowania w każdym domu powinien znaleźć się nocnik lub nakładka na sedes. Akcesoria te mają zachęcić dziecko do załatwiania swoich potrzeb poza pieluszką. Wybór nocników i nakładek na ubikacje jest bardzo duży. Do wyboru warto się przyłożyć, bowiem odpowiedni sprzęt może przyczynić się szybszego, łatwiejszego i bardziej przyjaznego dla dziecka odpieluszkowania.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kiedy kupić pierwszy nocnik?

Większość rodziców pierwszy nocnik kupuje, jak dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć. Wczesne sadzanie na nocnik ma przyspieszyć rezygnację z pieluszek i ograniczyć ilość przewijań w ciągu dnia. Specjaliści podpowiadają jednak, że nocniki i nakładki to gadżety dla dzieci powyżej roku. Większość dzieci świadomie z nocnika zaczyna korzystać po koniec drugiego roku życia – jest to więc czas, kiedy najlepiej kupić pierwszy nocnik lub nakładkę na sedes.

Nocnik dla chłopca, nocnik dla dziewczynki

Oferta nocników i nakładek jest bardzo bogata. Wystarczy tylko rozejrzeć się po naszym sklepie, aby zobaczyć, że wybór jest spory. Nocniki i nakładki oferują takie marki jak Tega, Pourty, Fisher Price, Trunki, Drembaby, Babybjorn, Mattel, Beaba, OKBABY, OKT Kids, Chicco i inne. Poszczególne modele różnią się nie tylko ceną, designem i marką, ale i konstelacją. W sklepie można znaleźć nocniki dla chłopców oraz nocniki dla dziewczynek. Różnią się one się nie tylko nadrukami i wzorami, ale także kolorystyką. Dzięki dobraniu odpowiedniego nocnika dziecku łatwiej będzie z niego korzystać. Zaleca się, aby dla chłopców wybierać nocniki i nakładki dobrze zabezpieczone z przodu, dla dziewczynek takie rozwiązanie nie jest już potrzebne.

Do płci, a właściwe zainteresowań dziecka warto dopasować też wygląd nocnika lub nakładki. Dzięki temu maluch chętniej będzie korzystać z gadżetów, a nauka samodzielnego załatwiania swoich potrzeb nie będzie mu się kojarzyć z niczym nieprzyjemnym.

Zwykły czy z bajerami?

Poszczególne modele nocników różnią się od siebie także wbudowanymi funkcjonalnościami. Najtańsze nocniki to zarazem te najprostsze. Nie mają one żadnych dodatkowych funkcjonalności, opcji i bajerów. W sprzedaży znajdują się jednak i bardziej skompilowane nocniki. Niektóre przyjmują finezyjne kształty np. głowę pieska, inne wygrywają melodie, jeszcze inne świecą w ciemnościach.  Popularne są także nocniki typu sedes. Przybierają one kształt krzesełka z oparciem, w którego podstawie znajduje się zbiorniczek oraz deska do siedzenia. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są nawet w spłuczkę i pozytywkę.

Jaki nocnik wybrać?

Nocnik powinien być przede wszystkim atrakcyjny dla dziecka i wygodny. Ważne jest więc, aby wybierać modele nie za duże i nie za małe. Dla większej wygodny można wybrać nocnik z podwyższonym oparciem lub dodatkową podkładką, by maluch nie musiał za nisko kucać.

Nocniki powinny być również bezpieczne dla użytkowników. Podstawą jest stabilność, trwałość i wytrzymałość. Dobrze jest wybierać też nocniki z antypoślizgowymi elementami. Dzięki nim nocniki nie będą się przesuwać w czasie korzystania, co może doprowadzić do nieprzyjemnej wywrotki.

Kiedy kupić nakładkę na sedes?

Alternatywą dla nocników są nakładki na sedes. Można stosować je zamiast nocnika lub po tym, jak dziecko nauczyć się już z niego korzystać. Wiele rodziców do odpieluszkowania wykorzystuje właśnie nakładki. Dzieci chętniej z nich korzystają, bowiem naśladują dorosłych. Nakładki na sedes to także duża wygoda dla rodziców, ponieważ nie muszą oni sprzątać zawartości nocnika. Korzystać z nich mogą dzieci od 18 miesiąca życia.

Jaką nakładkę na sedes wybrać?

Nakładka na sedes powinny być dopasowane do posiadanej muszli klozetowej. Należy też wybierać modele bezpieczne, które posiadają antypoślizgowe krawędzie oraz oparcie. Aby dziecko chciało korzystać z nakładki, powinna być ona również wygodna. Dobrym rozwiązaniem są modele powleczone miękki tworzywem, na których wygodnie się siedzi. Ciekawym rozwiązaniem są też pachnące nakładki na sedes. Trzeba jednak na nie uważać, bo często zawarte w nich pachnidła uczulają wrażliwą skórę dziecka. Robiąc zakupy, warto też przyjrzeć się designowi nakładek na sedes. Jest on bardzo różny i zadowoli gusta zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Aby z nakładki było łatwiej dziecku korzystać, warto zakupić specjalny podest. Dzięki niemu chłopiec będzie mógł sikać na stojąco jak prawdziwy mężczyzna. Podstawka do nakładki przyda się i dziewczynkom, które będą mogły samodzielnie usiąść na swojej nakładce.

Ile kosztuje nocnik? Ile kosztuje nakładka?

Najprostsze, tradycyjne nocniki można kupić już poniżej 10 złotych. W tym przedziale cenowym znajdują się również nocniki jednorazowe, które świetnie spisują się na spacerze czy w czasie jazdy samochodem. Ceny nocników grających zaczynają się od 20 złotych i idą wzwyż. Najdroższe są nocniki typu sedes. Za nocniki z oparciami i dodatkowymi funkcjonalnościami trzeba zapłacić od 100 złotych wzwyż. Tańszym rozwiązaniem są nakładki na sedes. Cena tych gadżetów zaczyna się od 8 złotych. Najdroższe nakładki sedesowe to koszt ok. 30-40 złotych.