Smoczki dla dzieci

Pierwszy przyjaciel dziecka

Smoczek to często pierwszy przyjaciel dziecka. Wielu rodziców nie wyobraża sobie wychowywania malucha bez pomocy cumelka. I nic dziwnego smoczki dla dzieci mogą pełni bardzo różne role od uspokajania malucha, aż po pomocy w zasypianiu. Wybór smoczków dla dzieci jest bardzo duży. Na rynku dostępne są różne rodzaje, wzory, typy. Nic więc dziwnego, że rodzice mają problem z zakupem. W naszym sklepie znajdą oni jednak cumelki idealne dla swoich potrzeb. Szeroki wybór pozwala dopasować smoczek do potrzeb malucha.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Funkcje smoczków dla dzieci

Podstawowym zadaniem smoczków dla dzieci jest zastępowanie piersi matki. Dziecko ssąc cumalka, zaspokaja swoją naturalną potrzebę ssania, które pojawia się już w trakcie narodzin. Dzięki zaspokojeniu tej potrzeby dziecko łatwiej zasypia, wycisza emocje, szybkie zasypianie. Wielu lekarzy rekomenduje też używanie smoczka, ponieważ ma on zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej oraz oduczyć malucha częstych karmień w nocy.

Wady smoczków dla dzieci

Chociaż wielu rodziców nie wyobraża sobie wychowania dziecka bez cumelka, to są i przeciwnicy smoczków. Podkreślają oni ich wady. Na temat negatywnych skutków stosowania smoczków dla dzieci mówi się bardzo wiele, powstały też liczne badania naukowe na ten temat. Przeciwnicy smoczków zarzucają to, że powodują wady zgryzu, infekcje ucha, zaburzają odruch ssania piersi, a także obwiniaj je za zbyt wczesne odstawienie malucha od piersi matki. Dla jasności trzeba jednak wyjaśnić, że takie efekty stosowania smoczków dla dzieci mogą wystąpić u maluchów, które w okresie niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa nie korzystały z cumleków. Specjaliści podkreślają, że wyżej wymienione konsekwencje mogą wystąpić jedynie u dzieci, które smoczek w buzi trzymają cały dzień.

Jak prawidłowo używać smoczka?

Aby u dziecka nie wystąpiły negatywne skutki stosowania smoczków, trzeba je stosować właściwie. Po raz pierwszy smoczek można podać dziecku zaraz po urodzeniu. Maluch nie powinien z niego korzystać powyżej 18 miesiąca życia. Niestety nie zawsze jest to możliwe i oduczenie ssania smoczka dla wielu rodziców to ciężka przeprawa. Aby odsmokowanie było łatwiejsze, warto pilnować, żeby dziecko ze smoczkiem nie chodziło przez cały dzień. Ważne jest również to, aby nie pozwolić dziecku wymuszać podawania smoczka np. gdy jest kapryśnie, niegrzeczne, nie chce zasnąć. Jednym z rozwiązań krytykowanych przez specjalistów jest mocowanie cumelka za pomocą tasiemki, łańcuszka czy klipsa na ubranka dziecka przez cały dzień – maluch ma wtedy do niego zbyt łatwy dostęp.

Smoczki dla dzieci: higiena

Przed podaniem dziecku po raz pierwszy smoczek obowiązkowo trzeba wygotować, a później dbać o zachowanie jego higieny. Smoczek trzeba myć za każdym razem, jak upadnie, a kiedy jest nieużywany przechowywać w specjalnym pojemniku. Opakowanie na cumelki można zakupić w naszym sklepie w dziale smoczki dla dzieci – akcesoria.

Jaki smoczek wybrać dla dziecka?

Smoczki dla dzieci występują w różnych rodzajach. Podstawowy podział obejmuje kryteria wiekowe. Inne modele smoczków dedykowane są dla niemowląt, inne dla starszych dzieci. Standardowe smoczki dla dzieci to te od 3 do 6 miesięcy, od 6 do 18 miesięcy, smoczki po 18 miesiącu życia.

Oprócz dopasowania smoczka do wieku, warto też sprawdzić materiał jego wykonania, wielkość oraz kształt smoczka.

Smoczki dla dzieci: tarcze

Smoczki dla dzieci składają się z dwóch elementów. Pierwszym jest tarcza. Może ona mieć różne kształty. Najpopularniejsze modele to tarcze okrągłe, wyprofilowane ósemki. Ważne, aby tarcza smoczka nie była za mała, bo dziecko może ją połknąć. Niewskazane są też smoczki za duże, które będą uciskać brzdąca w noc. W dobrej jakości smoczkach dla dzieci w tarczach wykonane są specjalne otwory, które ułatwiają oddychanie, a także kółeczko, które ułatwiają wyciąganie smoczka z buzi. Warto również wspomnieć, że tarcze smoczków występują w różnych kolorach, wzorach i motywach.

Gumki w smoczkach dla dzieci

Drugim elementem budowy smoczków dziecięcych są gumki. Przytwierdzone są one do tarczy. Gumki w smoczkach mogą być wykonane z lateksu lub silikonu. Warto pamiętać, że niektóre dzieci są uczulone na lateks, w takim wypadku konieczne jest stosowanie smoczków silikonowych. Wyróżniają się one tym, że zastosowana w nich gumka jest przezroczysta, nie posiada smaku oraz zapachu.

Gumki w smoczkach mogą mieć także różne kształty. Najpopularniejszym modelem są smoczki z okrągłą gumką, która jest węższa przy tarczy i rozszerza się do zaokrąglenia. Okrągłe gumki łączone są z tarczami w kształcie ósemek. Takie smoczki do buzi dziecka można układać dowolną stroną. Innym popularnym modelem są smoczki symetryczne, czyli te ze spłaszczoną gumkę i tarczą w kształcie ósemki – je również można umieszczać w buzi dziecka dowolną stroną. Alternatywą są smoczki ortodontyczne (anatomiczne). Wyróżniają się one tym, że gumka od strony języka jest spłaszczona, a od strony podniebienia zaokrąglona. Tarcza cumelka jest wyprofilowana. Taki typ smoczka dziecięcego należy składać odpowiednią stroną do buzi.