Łóżeczka i kojce

Sypialnia dla niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecko większość czasu przesypia. Sen jest niezwykle istotny dla rozwoju niemowlaka. Podaje się, że w pierwszym roku od narodzin dziecko prześpi ok. 300 dni. Oznacza to, że miejsce, gdzie maluch ucina sobie drzemki, jest niezwykle ważne. Rodzice wielką uwagę przekładają więc do wyboru łóżeczka lub kojca dla niemowlaka. Zwracają oni uwagę na wygląd i design łóżeczka, a także na bezpieczeństwo i funkcjonalność mebla.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Idealne łóżeczko – jak je wybrać?

Wybierając łóżeczko dla niemowlaka, trzeba zwrócić uwagę na wiele parametrów. Te najważniejsze to:

  • Bezpieczeństwo – to podstawa cech idealnego łóżeczka dla niemowlaka; za bezpieczeństwa odpowiednia m.in. rozkład szczebelek, które powinny być okrągłe i rozstawione na szerokość 3-6 cm; dzięki takiemu rozstawieniu dziecko nie będzie mogło w nich zaklinować rączek, nóżek czy główki; przydatnym rozwiązaniem jest możliwość wymontowania z łóżeczka kilka szczebelków; ta opcja przydaje się, kiedy dziecka jest starsze i będzie próbowała samodzielnie wychodzić; nad łóżeczkiem dla dziecka nie powinno się wieszać żadnych szafek lub półek, które mogłyby spać i zrobić dziecku krzywdę;
  • Materiał – łóżeczka dla dzieci wykonywane są z różnych materiałów; za najlepsze uznawane są modele wykonane z litego drewna np. sosnowego; łóżeczka z drewna powinny być lakierowane, ale nigdy niemalowane; materiały wykonania mebla powinny być bezpieczne dla dziecka; najlepiej posiadające atesty i certyfikaty;
  • Funkcjonalność – łóżeczko może służyć nawet przez kilka lat, jeśli będzie funkcjonalne i praktyczne; najlepsze i najpopularniejsze modele to te rosnące razem z dzieckiem; dużym zainteresowaniem cieszą się łóżeczka z szufladami lub półkami, które będą poręczne i dają możliwość opuszczenia materaca; w półkach i szufladach będzie można chować dodatkową pościel czy ubranka malucha; za funkcjonalne modele uważa się również łóżeczka z możliwością montowania dodatkowych elementów np. grzechotki czy baldachimu;
  • Wymiary – rozmiar łóżeczka trzeba dopasować od przestrzeni, którą się dysponuje; standardowe łóżeczka i kojece mają wymiary 60×120 cm; modele, które rosną wraz z dzieckiem, zazwyczaj są większe i ich rozmiar to 70x140cm.

Gdzie postawić łóżeczko?

Sam zakup łóżeczka to nie wszystko. Ważne jest również dopasowanie do niego akcesoriów oraz odpowiednie ustawienie. Łóżeczka dla niemowląt nie powinno się stawiać przy oknie, ze względu na duże wahania temperatury oraz intensywne światło. Nie można też ulokować go w pobliżu grzejnika ani przy innych źródłach ciepła. Najlepiej na łóżeczko wybrać przytulne miejsce na skraju pokoju.

Łóżeczko czy kołyska, a może kojec?

Wybierając miejsce do spania dla niemowlaka, ma się wiele możliwości. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest łóżeczko. Jednak można te postawić na kołyskę. Prezentuje się ona niezwykle pięknie, ale zajmuje o wiele więcej miejsca niż standardowe łóżeczko dziecięce. Maluch z kołyski też szybko wyrasta, przez co nie jest ona praktycznym i długotrwałym rozwiązaniem. W tradycyjnym łóżeczku dziecko może spać nawet przez kilka lat, w kołysce przez kilka miesięcy.

Kojec dla dziecka – tak czy nie?

Oprócz łóżeczek i kołysek dostępne są również kojce. Kojec dziecięcy jest to miejsce, gdzie umieszcza się malucha, aby samodzielnie przebywało. Stanowi on odgrodzona przestrzeń do zabawy i obserwowania dziecka. Kojec rzadko wykorzystywany jest do spania. Ma on zapewniać bezpieczeństwo w czasie zabawy. Na temat kojców dla dzieci można przeczytać wiele opinie. Niektórzy rodzice są im całkowicie przeciwni, inni uważają je za przydatny mebel. Nie ma jednak wątpliwości, że kojec to dobrze wyjście awaryjne, kiedy trzeba ugotować obiad, umyć podłogę czy po prostu wyjść do toalety. W tym czasie kojec sprawi, że dziecko będzie się bezpiecznie bawić. Jako zalety kojca wymienia się również to, że dziecko uczy się samodzielnego wstawania i chodzenia w kontrolowanych warunkach. Kojec przygotowuje też dziecko do samodzielnej zabawy oraz radzenia sobie z separacją od rodziców.

Kiedy warto kupić kojec dla dziecka?

Kojec jest meblem, który przeznaczony jest dla dzieci, które są na tyle duże, że umieją samodzielnie się poruszać np. raczkować, turlać czy chodzić. Na początku dziecko trzeba przyzwyczaić do zabawy w kojcu. Aby nie wystraszyć malca, na początek można go wsadzać do kojca na 5 minut i zwiększać ten czas w następnych tygodniach. Na początku zabawie w kojcu dziecko powinno się bawić w towarzystwie rodzica.

Kojec nie jest niezbędnym elementem wyprawki niemowlaka, łóżeczko już tak. Nie należy inwestować w niego, jeśli ma się małe mieszkanie. Kojec zajmie zbyt duża przestrzeń. W takiej sytuacji dziecko może się bawić w łóżeczko.

Jaki kojec wybrać?

Wybór kojca to kwestia indywidualna. Dostępne są one w wersji kwadratowej i prostokątnej. Kojec powinien mieć wymiary minimum 125×80 cm, mniejszy nie zapewnia miejsca do komfortowej zabawy. Ważna jest również waga kojca, zbyt ciężki będzie trudno przenieść, natomiast lekki jest niestabilny i niebezpieczny. Kojec dla dzieci wykonuje się z siatki lub drewna.