Orbitreki

Sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych

Jednym z najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń cardio są orbitreki. Są to urządzenia o wszechstronnym działaniu, które łączy w sobie zalety bieżni sportowej i rowerek stacjonarnego. Ćwiczenia na orbitrekach są dobrym sposobem na poprawę kondycji, wytrzymałości, a wykonywane z większa intensywności pozwalają spalić kalorię i rozpocząć skuteczne odchudzanie. Orbitreki w czasie ćwiczeń angażują wiele grup mięśni. Przede wszystkim pozwalają na ćwiczenia ramion, nóg i brzucha. W naszym sklepie dostępne są orbitreki w wersji podstawowej, czyli domowej oraz urządzenia profesjonalne. Oferujemy szeroki wybór zarówno w zakresie modeli, jak i cen urządzeń.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Dla kogo i po co orbitrek?

Orbitreki pozwolą na skuteczne przeprowadzenie treningu wytrzymałościowego nawet w domowych warunkach. Ćwiczenia na tym urządzeniu wzmacniają mięśnie brzucha, nóg i ramion, a przy tym nie obciążają stawów. Na trening na orbitreku mogą zdecydować się wszystkie osoby, nawet te z dużą nadwagą. To, jakie będą efekty ćwiczeń, zależy od ich intensywności. Większość dostępnych na rynku urządzeń daje możliwość ustawiania oporu na poziomie od 1 do 5, a nawet więcej. W przypadku profesjonalnych orbitreków wybierać można również programu treningowego.

Systematyczne treningi na tym urządzeniu nie tylko są dobre dla kondycji, ale także poprawiają krążenie krwi, przyspieszają metabolizm i pomagają wymodelować sylwetkę. Zaleca się, aby trening na orbitreku nie był krótszy niż 35 minut. Najlepiej powtarzać go 3-4 razy w tygodniu.

Orbitreki mechaniczne

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze orbitreka do domu jest jego rodzaj. Firmy produkujące sprzęt sportowy zazwyczaj proponują 3 rodzaje tych urządzeń. Pierwszym są orbitreki mechaniczne, których obciążenie powiązane jest z pracą hamulca. Wytwarza on tarcie, które utrudnia rozpędzenie koła zamachowego. Intensywność treningu regulowana jest za pomocą specjalnego pokrętła, dostosowującego pozycję hamulca. Orbitreki mechaniczne to te o najniższej cenie. Zazwyczaj wybierane są do użytku domowego. Przy zakupie jednak trzeba sprawdzić, czy orbitrek nie będzie generował dużej ilości hałasu. Orbitreki mechaniczne są idealne na początek przygody ze sportem.

Orbitreki magnetyczne

Drugim rodzajem orbitreków są urządzenia magnetyczne. Zamiast hamulca posiadają one magnesy, które wytwarzają opór generowany przez pole magnetyczne. Dzięki temu urządzenie pracuje ciszej i może pracować przez dłuższy czas. Modele te posiadają relację obciążenia treningowego za pomocą pokrętła, w nowszych modelach regulacji można dokonać elektronicznie. W ostatnim czasie orbitreki magnetyczne stały się bardzo modne i coraz więcej kupuje je do użytku domowego.

Orbitreki elektromagnetyczne

Najbardziej zaawansowane orbitreki to te elektromagnetyczne. Ich praca opiera się na polu elektromagnetycznym. Poziom obciążenia treningowego ustawia się za pomocą komputera. Zaletą tego typu urządzenia jest bardzo szeroki zakresie obsługiwanych programów treningowych. Ze względu na wysoką cenę orbitreki elektromagnetyczne zazwyczaj kupowane są do użytku komercyjnego – klubów fitness i siłowni.

Orbitreki: najważniejsze parametry techniczne

System regulacji oporu w orbitreku to nie wszystko na, co trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie. Decydując się na zakup sprzętu, warto sprawdzić takie parametry jak:

  • Rozmiar koła – przekłada się przede wszystkim na możliwości dostosowywania obciążeń. Duże i masywne koło gwarantuje więc bardziej zróżnicowany trening. Do tego okaże się również wytrzymalsze.
  • Materiał – dobrej jakości urządzenia tworzone są przy użyciu wzmacnianych tworzyw sztucznych oraz elementów metalowych.
  • Obciążenie – inaczej nośność. Jest podawana w kilogramach i informuje o maksymalnej wadze użytkownika. Na rynku znajdują się modele do 150 kg.
  • Programy i dodatkowe funkcje – decydują o możliwościach urządzenia. Szczególnie często wykorzystywane są funkcje kontroli poziomu naszego wytrenowania, pokonanego dystansu, rozwijanych prędkości oraz pomiaru pulsu i tkanki tłuszczowej. Umożliwiają również przeprowadzenie treningów interwałowych oraz ćwiczeń cardio.
  • Wyposażenie – w droższych modelach może być całkiem bogate. Poza komputerami znaleźć w nich można między innymi podstawki pod urządzenia mobilne, uchwyty na bidon, gniazdo USB i 3.5 mm Jack, łączność Bluetooth, a także nawiewy.
  • Cena – najtańszy orbitrek do domu kosztuje około 500 złotych. W przypadku modeli bardziej zaawansowanych wydać należy od 1000 do nawet 3000 złotych.
  • Firma – warto decydować się na urządzenia przygotowane przez renomowanych producentów, ponieważ ci dają gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości wykonania. Na rynku cenione są między innymi trenażery eliptyczne takich firm jak Body Sculpture, BH Fitness, HMS, Horizon Fitness, Kettler, Reebok oraz inSPORTline.

Ile kosztuje orbitrek?

Koszt orbitreka uzależniony jest on wielu elementów, a także funkcji, jakie posiada wybrane urządzenie. Najtańsze orbitreki te do domu użytku można nabyć już za ok. 500 złotych. Zapewniają one podstawowy trening. Urządzenia półprofesjonalne i profesjonalne są droższe. Trzeba za nie zapłacić powyżej 1000 złotych.