prezent świąteczny dla chłopaka

Trampoliny

Trening w podskokach

Trampoliny to sprzęty, które szturmem podbijają polski rynek. Większość osoby decyduje się na zakup modeli ogrodowych, z których może korzystać cała rodzina. Stawiane są one w ogrodzie i dostarczają rozrywki w pogodne dni. Na rynku można też znaleźć specjalne trampoliny dla fanów sportu. Służą one do przeprowadzenia treningów, głównie tych cardio. W naszym sklepie oferujemy zarówno trampoliny sportowe, jak i te ogrodowe.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Trampoliny: rodzaje

Poszczególne modele trampolin nie różnią się zbytnio od siebie. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na przeznaczenie oraz na sposób mocowania siatki. Pod względem przeznaczenia wyróżnia się trampoliny sportowe, dla dzieci, ogrodowe i podwodne.

Trampoliny sportowe

Trampoliny sportowe to te najmniejsze i najbardziej niepozorne. Ich siłą tkwi w materiałach, z których są wykonane. Dzięki niewielkim, kompaktowym rozmiarom mogą być używane wszędzie, również w domowym wnętrzu, niewysokim mieszkaniu czy sali ćwiczeń. Owalne trampoliny sportowe to zazwyczaj te o średnicy maksymalnie jednego metra. Warto jednak pamiętać, że trampoliny sportowe mogą być nie tylko okrągłe. Producenci sprzętu sportowego proponują też modele prostokątne, które przeznaczone są do wykonywania bardziej skomplikowanych akrobacji.

Trampoliny domowe

Do sportowej aktywności wykorzystać można też popularne trampoliny domowe lub dla dzieci. Są one nieco większe niż modele sportowe i zazwyczaj liczą od 80 do 16 cm. Wyposażone są one w siatkę zabezpieczającą. Na ogół ich obciążenie do 100 kg. W tej kategorii trampolin znaleźć można modele nadmuchiwane, czyli te o zupełnie innej konstrukcji niż tradycyjne sprzęty. Są one przeznaczone dla najmłodszych dzieci i często pełnią rolę kojców. Aby być atrakcyjne dla maluchów, przybierają różne kształty i bajkowe wzory np. mogą być zamkiem wieżyczkami czy oczkiem wodnym. W nadmuchiwanych trampolinach nie ma sprężyn, siatek czy metalowych nóżek, a całość wykonana jest z mocnego tworzywa PCV.

Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe to te, które przeznaczone są do użytku na świeżym powietrzu. Korzystać z nich mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Większość modeli posiada od 2 do 5 metrów średnicy, czasem nawet więcej. Są one niezwykle wytrzymałe i bardzo dobrze radzą sobie z dużymi obciążeniami. Dzięki temu może z nich korzystać więcej dziecko naraz. Dla najbardziej wymagających nasz sklep oferuje trampoliny ogrodowe w wersji PRO. Wyróżniają się one podwyższoną jakością i mogą być używane nawet na imprezach plenerowych czy placach zabaw. Najczęściej spotykane dopuszczalne obciążenie trampolin ogrodowych to 100, 150, 180 i więcej kilogramów.

Trampoliny podwodne

Trampoliny podwodne to ciekawy sprzęt do ćwiczeń. Pozwalają one na wykonywanie treningu w ramach aqua fitness, a także na rehabilitację w wodzie. Zazwyczaj na zakup trampolin podwodnych decydują się kluby fitness oferujące tego typu zajęcia.

Trening na trampolinach

Trampoliny można wykorzystać do skutecznego treningu aerobowego. Przełamią one nudę i monotonię klasycznego treningu. Zazwyczaj treningi na trampolinach odbywają się w klubach fitness, ale można też wykonać go w domu, jeśli dysponuje się specjalną trampoliną sportową. Zalet z tego typu ćwiczeń jest bardzo dużo. Przede wszystkim wymienna się:

  • Niskie ryzyko kontuzji – trening na trampolinach zmniejsza przeciążenie aż o 40%, co oznacza, że ryzyko kontuzji i przeciążania stawów jest znacznie mniejsze; skakać mogą więc osoby, nie mogą biegać czy robić przysiadów;
  • Spalanie tłuszczu – trampoliny to znakomity sposób na spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej i sporej ilości kalorii; 10 minut skakanie oznacza spalenie tej samej ilości tłuszczu co 30 minut biegu; podaje się, że godzinny trening na trampolinach pozwala spalić 1000 kalorii; skakanie pozytywnie wpływa też na metabolizm, zwiększając jego tempo;
  • Budowanie mocniejszych kości – naukowcy udowodnili, że skakanie na trampolinie pozwala wzmocnić kości; stają się one silniejsze i bardziej gęste;
  • Poprawa równowagi – trening na trampolinie pozwolą uświadomić sobie, gdzie leży nasz środek ciężkości ta świadomość powoduje, że podświadomie umysł koncentruje się na utrzymaniu równowagi, szczególnie przy wysokich skokach i trudnych pozycjach; im więcej będzie się ćwiczyć, tym bardziej zwiększy się swoje zdolności motoryczne i koordynację.

Jako inne zalety trampolin wymienia się: stymulacja systemu limfatycznego (pozwala to pozbyć się toksyn z organizmu, zmniejszyć cellulit i obrzęki ciała), zaangażowanie dużych grupy mięśni ud, brzucha, grzbietu, ramion i łydek.

Jak ćwiczyć na trampolinie?

Treningi na trampolinach to świetna zabawa i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu do najlepszych i najskuteczniejszych ćwiczeń na trampolinach zalicza się:

  • Proste skoki – w pozycji stojącej z rękami wzdłuż ciała. Powtarzamy, starając się zawsze wyskakiwać na tę samą wysokość. To najlepsza propozycja treningu cardio, który w ekspresowym tempie spala tkankę tłuszczową.
  • Skok z wykopem – wyskakując, prostujemy jedną nogę w powietrzu – dokładnie tak, jakbyśmy chcieli kopnąć coś przed sobą. Przed powrotem na dół łączymy nogi i powtarzamy skok z wyprostem drugiej nogi. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie i podnosi tętno, a co za tym idzie – poprawia wydolność naszego organizmu.
  • Rozciąganie – wyskakując w powietrze, próbujemy się, wyrzucając ręce jak najwyżej w górę. Ta pozycja wysmukla i tonizuje ciało.
  • Skłon w wyskoku – podskakując, próbujemy dłońmi chwycić się za palce stóp. To świetne ćwiczenie rozciągające i poprawiające koordynację ruchową.
  • Łokieć do kolana – przy każdym wyskoku staramy się złączyć przeciwległe kolano z łokciem. To ćwiczenie wzmacnia tułów i nogi, a także wyszczupla talię, ponieważ w jego trakcie do pracy angażujesz mięśnie skośne brzucha.