Skakanki sportowe

Przepis na skoczny trening

Jeszcze do niedawna skakanka była uważana za dziecięcą zabawkę. Dziś chętnie sięgają po nią osoby stawiające na aktywność fizyczną. Skakanki sportowe pozwalają na trening mięśni nóg, a także na spalanie tkanki tłuszczowej. Pozostałe zalety sięgania po skakanki sportowe to wyrobienie kondycji i wysmuklenie sylwetki. W asortymencie naszego sklepu dostępne są sportowe skakanki dla dorosłych, z których można korzystać na siłowni, w domu i w plenerze.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Skakanki sportowe: jakie dają efekty?

Choć skakanki kojarzą się z dziecięcymi zabawami, to są one doskonałym akcesorium sportowym. Pozwalają one na zróżnicowanie treningów. Po skakanki sportowe chętnie sięgają bokserzy, biegacze, miłośnicy fitnessu, treningów cardio i interwałów. Skakanki znaleźć można też na wyposażeniu wielu pań, które chcą schudnąć i wysmuklić sylwetkę. Efekty, jakie można osiągnąć, regularnie skacząc na skakance to:

 • Wymodelowanie sylwetki, w szczególności dolnych partii ciała i mięśni brzucha;
 • Spalanie tłuszczy i usprawnienie działania układy oddechowo – krążeniowego;
 • Poprawienie wydolności i kondycji.

Dużą zaletą skakanek sportowych jest ich niska cena, a także niewielkie rozmiary i lekkość. Dzięki temu akcesorium można zabrać ze sobą i przeprowadzić trening np. w plenerze czy na wyjeździe.

Długość skakanki sportowej

Jednym z najważniejszych parametrów skakanek sportowych jest ich długość. Nie mogą one być za długie, ponieważ będzie się plątać podczas skakania, zaczepiać o obuwie i wymuszać nienaturalne ruchy rąk. Niewskazane jest również skakanie na zbyt krótkiej skakance. Powoduje to, że w czasie treningu należy zbyt wysoko podskakiwać. Idealna długość skakanki sportowej można dobrać, jeśli stanie się stopami na jej środku i uniesie rączki do góry – skakanka powinna sięgać mniej więcej do pach.

Materiał wykonania skakanek sportowych

Istotnym parametrem jest też materiał wykonania skakanek. Kwestia ta jest ważna, ponieważ wpływa zarówno na cenę skakanki sportowej, jak i na komfort jej użytkowania. Linka skakanek sportowych może być wykonane ze:

 • Sznurka – to najlepszy wybór dla początkujących fanów skakania; zaletą skakanek sznurkowych jest niska cena i wysoki komfort ćwiczenia – w przypadku ewentualnych uderzeń nie będą one bolesne; największym mankamentem sportowych skakanek ze sznurka jest to, że mają one niezbyt szybkie tempo;
 • Tworzywa sztucznego – to skakanka szybsza od modelu sznurkowej; świetnie sprawdza się przy treningach na mięśnie brzucha i spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej; po skakankę z tworzywa sięgać mogą zarówno osoby podstawowe, jak i zaawansowane; w naszym sklepie można zakupić skakanki z linką z tworzywa, które wyposażone są w liczniki;
 • Rzemienia – wyróżniają się tym, że są ciężkie; skakanka rzemienna polecana jest zaawansowanym sportowcom, a także bokserom; ze względu na swój rozmiar kształtuje ona mięśnie brzucha rąk i ramion; jej zwrotność i szybkość pozwala na wykonanie zróżnicowanych ćwiczeń;
 • Metalu – ciężka i polecana jedynie zaawansowanym sportowcom; po metalowe skakanki zazwyczaj sięgają osoby ćwiczące boks; ich ciężar i tempo pozwalają kształtować sylwetkę, kondycję oraz odpowiednie partie mięśni.

Na materiał wykonania skakanek sportowych składa się nie tylko linka, ale i uchwyty. Te mogą być wykonane z:

 • Pianki – wyposażone są w nie tanie skakanki sportowe; uchwyty piankowe są miękkie i antypoślizgowe;
 • PCV – chcąc przeprowadzać skuteczne treningi, warto zainwestować w skakanki z uchwytami PCV antypoślizgowymi;
 • Drewna – wygodne i poręczne, nie ślizgają się i gwarantują wysoki komfort treningu;
 • Metalu – uchwyty metalowe znajdują się w profesjonalnych skakankach sportowych.

Profesjonalne skakanki sportowe

Skakanki sportowe to przyrządy o prostej konstrukcji – linka lub sznurek i dwie rączki. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one posiadać dodatkowych funkcjonalności przydatnych fanowi fitness. Dużym zainteresowaniem cieszą się skakanki sportowe, które posiadają w rączce licznik. Jest on dużą pomocą przy śledzeniu postępów treningowych.

Skakanki sportowe: jak ich używać?

Skakanki sportowe można wykorzystać do przeskoków budujących mięśnie nóg, ćwiczeń gimnastycznych oraz w rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających. Pokazuje to, że skakanki sportowe to niezwykle przydatne akcesorium. Zalety treningu z jego wykorzystaniem wiązane są m.in. z możliwością szybkiego spalania tłuszczu, wzmacniania mięśni brzucha rąk i bóg, poprawy kondycji, polepszenia samopoczucia.

Aby efekty treningu ze skakanką były zadowalające, należy przeprowadzać go regularnie przez minimum 30 minut. Pozwoli do spalić od 300 do 400 kalorii. Na skakance powinni skakać się co drugi dzień, a jeśli jest się zaawansowanym nawet codziennie. Najbardziej efektywne są interwały, czyli 30 sekund skakania, 10 sekund przerwy i tak dalej. Wraz z zaawansowaniem treningu należy zwiększać obciążenie oraz długość poszczególnych interwałów.

W naszym sklepie znajdują się zarówno klasyczne skakanki dla amatorów, jak i sportowe skakanki dla profesjonalistów. Z modeli amatorskich mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Sprawdza się ona w prostych i podstawowych treningach, a także jako akcesorium do zabawy.