Akcesoria dla sędziów

Sędzia sportowy – zawód i rola

Praca sędziego sportowego cieszy się uznaniem i prestiżem wówczas, gdy wykonywana jest uczciwie, rzetelnie, a przede wszystkim bezstronnie. Tylko taki sędzia może liczyć na szacunek zawodników i kibiców. Sędzia sportowy powinien charakteryzować się nieposzlakowaną opinią w swoim zawodzie, musi mieć dobrą kondycję oraz otwarty umysł. Mówi się, że sędzia sportowy to nie tylko zawód, ale także rola, jaką spełnia dana osoba. Jakie akcesoria dla sędziów znajdziemy w ofercie producentów sprzętu sportowego?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rola sędziego – strażnik fair play

Zarówno profesjonalne jak i amatorskie rozgrywki mają jeden wspólny mianownik – czuwającą nad przestrzeganiem zasad fair play osobę sędziego. Ciężko wyobrazić sobie mecz piłkarski, zawody lekkoatletyczne czy nawet rajd samochodowy bez osób, które czuwają nad przestrzeganiem reguł danej dyscypliny.

Na arbitrze sportowym spoczywa wielka odpowiedzialność, ponieważ złe decyzje sędziów mogą przesądzić nawet o niesprawiedliwym zwycięstwie słabszej drużyny. Błąd ludzki jest wpisany w ryzyko zawodowe sędziego sportowego, natomiast w dzisiejszej dobie na pomoc sędziemu wysłaliśmy technologię, czyli na przykład znany i używany od kilku lat system VAR. Dynamika niektórych zawodów jest tak duża, że nawet wprawne, doświadczone oko sędziego nie jest w stanie zauważyć minimalnego autu lub spalonego.

Sędzia sportowy a nowoczesne technologie

Powyżej wspomniany VAR, czyli Video Assistant Referee, w Polsce określany mianem wideoweryfikacji, to „dodatkowe” oko sędziego.  System ten wciąż raczkuje, jednak już dzisiaj widać, że jego wprowadzenie było dobrą decyzją. W ligach z tym wsparciem technologicznym praktycznie nie spotyka się już wypaczających wyniki spotkań pomyłek arbitrów.

Co istotne, VAR nie może być wykorzystywany do weryfikacji wszystkich kontrowersyjnych decyzji. Gdyby sędziowie mogli sprawdzać każdą akcję, przerw w grze rzeczywiście byłoby zbyt dużo, co obniżyłoby atrakcyjność widowiska – VAR nie został stworzony do rozstrzygania sytuacji wymagających interpretacji. Jego celem jest bowiem naprawianie ewidentnych błędów arbitrów.

Akcesoria dla sędziów – co jest atrybutem sędziego?

W swojej pracy sędzia sportowy wykorzystuje dodatkowe akcesoria. Bez nich niemożliwe byłoby powiadamianie o przewinieniach, rozpoczęciu czy zakończeniu meczu. Zacznijmy od pierwszego, właściwie podstawowego akcesorium dla sędziego sportowego, czyli gwizdka.

Gwizdek sędziego to nieodłączny atrybut tego zawodu. Obecnie najnowocześniejsze gwizdki osiągają głośność nawet 120 decybeli. Wydają głośny i czysty dźwięk. Ich zasada działania jest bardzo prosta i nie różni się od gwizdków przeznaczonych do zabawy: dźwięk uzyskujemy dzięki odpowiedniej budowie gwizdka sędziowskiego i przepływowi powietrza.

Przykładowo, sygnał gwizdka podczas meczu piłki nożnej jest wymagany przy:

  • Rozpoczęciu gry
  • Zasygnalizowaniu przewinienia
  • Wznowieniu gry z rzutów wolnych, kiedy sędzia zarządzi odsunięcie „muru”
  • Przerwaniu gry
  • Rzucie karnym
  • Udzielonej karze indywidualnej
  • Dokonanej wymianie zawodników
  • Końcu każdej części gry

Gwizdek sędziego często zawieszony jest na szyi przy pomocy specjalnego sznurka. Dzięki temu sędzia sportowy nie zgubi gwizdka podczas rozgrywek. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy sędzia zagubi gwizdek, który pozostaje na polu gry. Sznurki do gwizdków sędziowskich posiadają zwykle specjalny mechanizm, przez co sędzia może go zdjąć przy pomocy jednego, zdecydowanego ruchu.

Czerwone i żółte kartki – akcesoria dla sędziego

Trudno byłoby arbitrować spotkanie, szczególnie gier zespołowych, bez kolejnych akcesoriów przeznaczonych dla sędziego, czyli żółtych i czerwnych kartek. Te są w ruchu tym częściej, im gra jest ostrzejsza i bardziej zacięta.

Po raz pierwszy system pokazywania żółtych i czerwonych kartek był wprowadzony w 1970 roku na Mistrzostwach Świata w piłce Nożnej w Meksyku. Jego pomysłodawcą był jeden z angielskich sędziów piłkarskich.

Co ciekawe, żółta lub czerwona kartka może być pokazana nie tylko piłkarzowi, ale także trenerowi, lekarzowi, masażyście i każdemu członkowi drużyny, który w jakiś sposób naruszy regulamin panujący na boisku.

Akcesoria dla sędziego sportowego: chorągiewki sędziowskie, stoper, frotka, spray, zegarek

Wachlarz akcesoriów dla sędziego sportowego jest dość duży. Aby wymienić kilka pozostałych, najważniejszych akcesoriów, warto rozpocząć od zegarka i stopera.

Sędzia sportowy bezsprzecznie powinien posiadać zegarek pokazujący punktualną godzinę. Nie tylko po to, aby rozpoczynać i kończyć rozgrywki o odpowiedniej porze, ale także dla swojej wygody – spóźniający się sędzia traci diametralnie na swojej wiarygodności. Sędzia powinien przybyć na mecz co najmniej kilkanaście minut wcześniej, aby dokładnie zapoznać się z boiskiem i ustalić zasady z sędziami asystującymi.

Sędziemu przydaje się również stoper. Często stoper jest osobnym urządzeniem, niekoniecznie wbudowanym do ręcznego zegarka, ponieważ stoper łatwiej włączać i wyłączać trzymając go w dłoni.

Ważnymi akcesoriami dla sędziego są także: frotki na nadgarstki, aby łatwo można było ocierać przeszkadzający na czole pot czy spray, którym sędzia zaznacza linię, na której ma ustawić się mur przed rzutem wolnym.