Akcesoria sędziowskie i trenerskie
Akcesoria sędziowskie i trenerskie – jakie są przydatne?
Wykonywanie niektórych zawodów wiąże się ze wspomaganiem się różnymi akcesoriami. Nie inaczej jest w przypadku dziedziny sportowej: z licznych akcesoriów korzystają zarówno sędziowie jak i trenerzy. Istnieje kanon akcesoriów dla sędziów i trenerów, bez których właściwie nie mogliby oni stuprocentowo wypełniać swoich obowiązków. Jakie akcesoria sędziowskie i trenerskie są najbardziej przydatne?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Akcesoria sędziowskie – jakie przydają się podczas zawodów i meczów?
Dobry sędzia sportowy jest zawsze punktualny. Na sędziego sportowego się nie czeka – to on czeka na zawodników. Chyba trudno sobie wyobrazić sytuację, w której zawodnicy stoją na murawie, ale nie mogą rozpocząć meczu, ponieważ arbitra wciąż z nimi nie ma.
Sędzia sportowy przychodzi na miejsce zawodów znacznie wcześniej niż kibice i sportowcy. Zapoznaje się z boiskiem, basenem albo torem lekkoatletycznym. Głównym zadaniem sędziego jest pilnowanie, aby spotkanie rywali odbyło się zgodnie z ustalonymi przepisami. Kontroluje wszystkie sprawy, które mogą mieć wpływ na wynik pojedynku.
Listę akcesoriów sędziowskich, jakie są przydatne sędziemu, otworzymy monetą. Moneta to pierwszy atrybut sędziego, którym rozstrzyga, czy dana drużyna wybiera połowę boiska, na której rozpocznie mecz czy prawo pierwszeństwa rzutu.
Mecz czy bieg nie rozpocznie się, dopóki sędzia nie da sygnału do startu. Tym sposobem przechodzimy do kolejnej pozycji na liście akcesoriów przydatnych sędziemu – gwizdka.
Gwizdek sędziego zwykle zobaczymy na szyi arbitra, zwłaszcza podczas zawodów o większej dynamice, jak na przykład piłka nożna czy piłka ręczna. Sędzia musi szybko przemieszczać się po boisku, aby móc z jak najbliższej odległości dostrzec wszystkie sytuacje mające miejsce na murawie, dlatego nie może sobie pozwolić na zagubienie gwizdka.
Sygnałem z gwizdka sędzia komunikuje między innymi: rozpoczęcie gry, sygnalizuje przewinienia, wznawia grę z rzutów wolnych, przerywa grę, informuje o rzucie karnym lub udzielonej karze indywidualnej, o dokonanej wymianie zawodników, końcu każdej części gry.
Jakie akcesoria przydają się sędziemu? Przegląd akcesoriów sędziowskich
Sędziom przydają się także chorągiewki. Zwykle występują w kolorystyce żółto-czerwonej, w formie szachownicowej. Chorągiewki sędziowskie są używane głównie przez sędziów liniowych/sędziów asystentów. Chorągiewkami sędziowie sygnalizują przewinienie, najczęściej spalony, aut lub faul.
Jeśli jesteśmy już przy kolorze żółtym i czerwonym, przejdźmy do kolejnych akcesoriów sędziowskich, a są nimi oczywiście żółte i czerwone kartki. Sędzia jest zmuszony pokazać którąś z nich za przewinienie na boisku. Czerwona kartka eliminuje zawodnika z gry. Piłkarz zobaczy ją za komplet żółtych kartek lub za bardzo ciężkie przewinienie na boisku, szczególnie akty agresji skierowane do innych zawodników, a nawet… sędziego.
Kolejnymi akcesoriami sędziego sportowego są stoper i zegarek. To urządzenia, które pomagają w wykonywaniu pracy i w zachowaniu punktualności. Stoper przydaje się szczególnie podczas zawodów lekkoatletycznych, często mierzy się nim najlepszy czas w biegach, w pływaniu czy chodzie. Nie zawsze mniejsze zawody lub mistrzostwa są wyposażone w inne mierniki czasu, dlatego stoper to nieodłączny atrybut pracy sędziego.
Akcesoria trenerskie – jakie są przydatne?
Chcąc wystartować w zawodach sportowych, należy najpierw uczęszczać na treningi. Dobry trener często staje się właściwie ojcem sukcesu zawodnika, dlatego ćwiczenia pod okiem profesjonalisty mogą przynieść wymierne korzyści w postaci mistrzowskich tytułów, a nawet olimpijskich medali.
Akcesoria trenerskie wykorzystywane na treningach są ściśle związane z dyscypliną, w jakiej zdobywamy i doskonalimy nasze umiejętności.
Podstawowymi akcesoriami trenerskimi są na pewno:
- Gwizdek – dzięki niemu trener rozpoczyna trening, nadaje tempo, przerywa konflikty, kończy ćwiczenia
- Stoper – nieodzowny element ćwiczeń sprawnościowych, biegów, treningowych rywalizacji
- Zegarek – dzięki niemu trener dokładnie wie, o której należy rozpocząć i zakończyć trening, ale także… kto spóźnił się na ćwiczenia
- Płotek treningowy – przydatny podczas doskonalenia techniki biegów przez płotki, ale także w czasie ćwiczeń konkretnych partii mięśniowych
- Chorągiewki uchylne – to bardzo przydatne akcesoria trenerskie, ustawia się je na boisku, aby na przykład poćwiczyć koordynację – bieg z piłką; chorągiewki uchylne nie przewracają się, tylko właśnie uchylają i wracają błyskawicznie na swoje pierwotne miejsce
- Pachołki – wyznaczają odległości, czasami zastępują bramkę lub są celem, który należy ominąć
- Tablica wyników – dobrze odliczać na niej punkty zdobyte podczas treningowych rozgrywek, dzięki temu zawodnicy obu drużyn są w stanie kontrolować poprawność wyniku i stale mogą podglądnąć rezultat swojej drużyny – to szczególnie ważne w sportach, w których punktacja zmienia się bardzo dynamicznie np. piłka ręczna, koszykówka czy siatkówka
- Pompka – i dodatkowe akcesoria trenerskie w postaci końcówek do pompki uratowały niejeden trening przez przedwczesnym zakończeniem – kiedy z piłki uszło zbyt dużo powietrza, a nie mamy zapasowej
- Stojak na piłki – pozwala utrzymać w ryzach piłki treningowe
- Szarfa – służy najczęściej do odznaczania się drużyn od siebie
- Woreczki gimnastyczne – to kolejne akcesoria trenerskie, możemy dzięki nim rozpocząć przygodę na przykład z łapaniem, rzucaniem, prostą postawą, dlatego szczególnie często spotykamy je na treningach dziecięcych
- Tablica taktyczna – trener może rozrysować na niej ustawienie taktyczne drużyny
- Drabinka koordynacyjna – położona na ziemi wspomaga trening między innymi koordynacji zawodnika; wykonana najczęściej z lin.
- Apteczka z pełnym wyposażeniem – obowiązkowy element treningu; sport bywa kontuzyjny, dlatego wręcz atrybutem trenerskim powinna być właśnie apteczka.