Akcesoria treningowe

Najpopularniejsze akcesoria treningowe do ćwiczeń na siłowni i nie tylko 

Trudno wyobrazić sobie profesjonalny trening bez użycia akcesoriów treningowych. Akcesoria do treningu używane są zarówno na siłowni jak i podczas zgrupowań na boisku, w basenie czy do samodzielnych ćwiczeń w zaciszu domowym. Jakie są najpopularniejsze akcesoria treningowe do ćwiczeń na siłowni? Jakich akcesoriów treningowych używamy podczas aktywności fizycznej na boisku lub w domu?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Lista najpopularniejszych akcesoriów treningowych do ćwiczeń na siłowni

Ćwiczenia na siłowni wymagają od nas wielu pokładów energii, samozaparcia i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Jedni z nas odbywają treningi na siłowni, aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, inni, aby powiększyć mięśnie i wymodelować sylwetkę, jeszcze inni decydują się na przyjście do siłowni, aby utrzymać kondycję lub przygotować się do zawodów sportowych.

Wszystkich użytkowników fitness clubów i siłowni łączy jedno: korzystają z dostępnych na siłowni akcesoriów treningowych do ćwiczeń. A tych jest naprawdę wiele: od gum, skakanek, stepów, mat po hantle i wszelakie maszyny do ćwiczeń siłowych.

Listę najpopularniejszych akcesoriów treningowych do ćwiczeń na siłowni otworzymy stepem. Step, jak sama nazwa wskazuje, to stopień, na który wychodzimy i schodzimy w odpowiednim tempie i prawidłowej technice: na przykład należy pamiętać, że na stepie i na podłodze stawia się całą stopę, nie ćwiczy się na palcach, o ile wskakiwanie na step jest dopuszczalne, o tyle zeskakiwanie z niego – nie, ćwiczyć na stepie należy w postawie wyprostowanej, z mocno napiętym brzuchem. Stepy, jako akcesoria treningowe używane na siłowni, są wykorzystywane szczególnie przez osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej.

Kolejne na liście akcesoriów treningowych używanych podczas ćwiczeń na siłowni są gumy, stosowane do aktywności wzmacniających oraz rozciągających. Zapewne niejednokrotnie spotkaliśmy się z gumami do ćwiczeń w kilku kolorach – najczęściej oznaczają one stopień oporu danej gumy do ćwiczeń na siłowni. Stopień oporu należy dobrać do własnych możliwości, kondycji i patii ciała, jaką będziemy trenować przy pomocy gum.

Maty, hantle i skakanki – najpopularniejsze akcesoria treningowe do ćwiczeń na siłowni

Chociaż maty, popularnie nazywane matami fitness, są kojarzone głównie z salami do aerobiku, używane są również na siłowniach. Nie wszyscy są zwolennikami ćwiczeń w większej grupie osób lub nie preferują tego typu aktywności fizycznych, dlatego wolą wybrać nieco bardziej kameralną salę siłowni. Tam odbywają się również treningi personale z trenerem, który instruuje jak poprawnie i w jakiej ilości wykonywać ćwiczenia, a część z nich odbywa się właśnie na macie treningowej.

Akcesoria treningowe do ćwiczeń na siłowni, jakimi są miękkie maty, zwiększają komfort podczas wykonywania treningu – są miękkie, więc dobrze się na nich położyć oraz absorbują wilgoć. Co więcej, chyba nie wyobrażamy sobie położenia się na plecach na podłodze w siłowni, gdzie dziennie przewijają się dziesiątki osób i zalega kurz?

Hantle to następne akcesoria do treningu na siłowni, które są właściwie jej atrybutem. Kiedy mówimy hantle, pierwsze skojarzenie to trening na siłowni. Hantle występują w różnych kolorach i oczywiście ciężarach. Obecnie bardzo popularne są hantle winylowe, które dzięki materiałowi, z którego zostały wykonane, są łatwe w utrzymaniu w czystości. Co więcej, winyl jest bardzo trwały, więc częste upadki i przypadkowe uderzenia nie naruszą jego powłoki ani podłoża. Hantle nadają się do ćwiczeń siłowych, cardio, rozciągających czy rehabilitacyjnych.

Na siłowni spotkamy także skakanki. Skakanka to jeden z najprostszych i najefektywniejszych akcesoriów treningowych, Skakanie na skakance to nie tylko rozgrzewka, ale przede wszystkim element treningu, którego celem jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Skoki na skakance to spalanie około 400 kalorii w ciągu pół godziny.

Najpopularniejsze akcesoria treningowe – basen i boisko

Akcesoria do treningu są wykorzystywane nie tylko na siłowni, ale właściwie wszędzie, gdzie odbywają się aktywności fizyczne. Trenują lekkoatleci, piłkarze, pływacy czy wielbiciele sportów zimowych.

Obecnie obserwujemy wysyp szkółek pływackich. W wielu miastach i mniejszych miejscowościach powstają coraz to nowsze kompleksy sportowe, które w swojej ofercie posiadają baseny i brodziki dla najmłodszych. Nauka pływania nie jest prosta, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wodą, dlatego bardzo pomocne okazują się akcesoria treningowe do użytku na basenie – najczęściej do nauki pływania lub do wyznaczania punktów, do których należy dopłynąć.

Akcesoria treningowe wykorzystywane najczęściej na basenie to: maty, deski i kolorowe makarony, które unoszą się na wodzie i wspomagają utrzymanie się na wodzie początkujących pływaków.

Nie tylko basen, ale i boisko, posiada akcesoria wspomagające trening. Aby wymienić kilka najważniejszych:

  • Płotek treningowy – przydatny podczas doskonalenia techniki biegów przez płotki, ale także podczas ćwiczeń konkretnych partii mięśniowych
  • Pachołki – wyznaczają odległości, czasami zastępują bramkę lub są celem, który należy ominąć
  • Chorągiewki uchylne – to bardzo przydatne akcesoria trenerskie, ustawia się je na boisku, aby na przykład poćwiczyć koordynację – bieg z piłką; chorągiewki uchylne nie przewracają się, tylko właśnie uchylają i wracają błyskawicznie na swoje pierwotne miejsce