Pulsometry i krokomierze

Pulsometry i krokomierze dla sportowca – jakie wybrać? 

W dzisiejszym świecie trening sportowy to coś więcej niż bieganie, dobór odpowiednich ćwiczeń i urządzeń na siłowni. Obecnie możemy dodatkowo rozsądnie planować aktywność fizyczną, w oparciu o bardzo dokładne dane płynące z coraz nowocześniejszych urządzeń. Dzisiaj weźmiemy pod lupę dwa z nich: pulsometry i krokomierze, które stały się w ostatnich latach atrybutem sportowca. Jakie pulsometry i krokomierze wybrać?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Pulsometr – monitorowanie pracy serca

Pulsometr, jak sama nazwa wskazuje, mierzy nasz puls, czyli monitoruje pracę serca. Początkowo pulsometry umiłowali sobie głównie sportowcy uprawiający sporty wytrzymałościowe, natomiast dzisiaj dane z pulsometru sprawdza znacznie szersza grupa odbiorców.

Monitorowanie pracy serca to także kluczowy element dla dobrania odpowiedniego, zoptymalizowanego treningu. Przetrenowanie wpływa bowiem niekorzystnie na pracę mięśni i prowadzi często do bardzo poważnych kontuzji.

Mówi się, że pulsometry sprowadzają na ziemię sportowców, których ambicje zaczynają brać górę nad zdrowym rozsądkiem.

Rodzaje pulsometrów: na klatkę piersiową, na nadgarstek, na rękę

Pulsometr może mierzyć puls na trzy sposoby: na klatce piersiowej, na nadgarstku lub na ręce. Każde z tych rozwiązań ma swoich przeciwników i zagorzałych zwolenników. Stara szkoła sportowców wciąż pozostaje wierna pulsometrowi zakładanemu na klatkę piersiową, a to za sprawą dokładności, z jaką pobierany jest pomiar. Ten rodzaj pulsometru monitoruje puls przy pomocy czujnika zakładanego na wysokości serca i przesyła odczyt do odbiornika.

Trudno o bardziej wiarygodny wynik niż ten odczytywany właśnie tuż przy sercu. Natomiast jako wadę tego rodzaju pulsometru wymienia się niewygodę użytkowania – nie każda aktywność fizyczna, podczas której mierzymy puls, pozwala na noszenie pasa z czujnikiem wokół klatki piersiowej.

Na pomoc w takich sytuacjach wyruszył pulsometr zakładany na nadgarstek, ceniony za wygodę użytkowania i kompaktowość.  Czemu nie wszyscy użytkownicy korzystający z pulsometrów klasycznych przerzucili się na to rozwiązanie? Pulsometr nadgarstkowy nie oferował początkowo tak dokładnych informacji o tętnie jak metoda z udziałem paska napiersiowego, co więcej pierwsze wersje urządzeń wykorzystujących optyczny pomiar tętna były kiepskiej jakości.

 Jego zalety wciąż były jednak cenione przez osoby, które nie potrzebowały aż tak dokładnych pomiarów, bo bądź co bądź pulsometr spełniał swoje zadanie i puls mierzył. Dodatkowo technologia pomiaru tętna przez pulsometry nadgarstkowe wykorzystująca pomiar optyczny wciąż się rozwija i jest na bardzo przyzwoitym poziomie.

Najmłodszym rozwiązaniem obecnym na rynku jest pulsometr zakładany na rękę. To nie to samo urządzenie, co pulsometr nadgarstkowy, ponieważ możemy zamocować go zarówno na ramieniu jak i przedramieniu, czego na próżno oczekiwać od pulsometru na nadgarstek. Co do wygody: pulsometr zakłada się bezpośrednio na ciało, więc dodatkowy ubiór zimą może utrudniać noszenie go w miejscach do tego przeznaczonych.

Wraz z pojawieniem się nowego produktu w ofercie, nagromadziło się sporo pytań o sens i dokładność pomiarów w „dowolnym” miejscu na ciele.

Niezależne badanie przy wykorzystaniu pulsometru zakładanego na klatkę piersiową, nadgarstek i rękę, polegające na pomiarze pulsu podczas 40 minutowego biegu wykazało, że różnice w pomiarach były bardzo niewielkie, natomiast wynik z pulsometru zakładanego na rękę był bardziej zbliżony do pulsometru napiersiowego, niż rezultat odczytany z urządzenia na nadgarstek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pulsometru?

Przede wszystkim przemyśl, który pulsometr będzie dla Ciebie najwygodniejszy i spełni Twoje oczekiwania. Obecnie najpopularniejszym wyborem są oczywiście wszelkiego rodzaju smartwatche i smartbandy z funkcją pomiaru pulsu. Pomiar tętna to tylko jedna kilku funkcjonalności, jakie nam oferują, a są nimi na przykład:

  • licznik spalonych kalorii,
  • stoper,
  • pomiar czasu i przebytego dystansu
  • obliczanie kadencji, czyli liczby kroków na minutę,
  • funkcja wirtualnego przeciwnika,
  • wodoodporność,
  • pomiar temperatury i barometr,
  • rejestrowanie wysokości, na której się znajdujemy.

Krokomierz – wyznacz swój cel

Krokomierz służy do liczenia koków, jakie zrobiliśmy w danym okresie (na przykład w ciągu doby) oraz dystansu, jaki pokonaliśmy. Krokomierz ma najczęściej postać zegarka lub małego urządzenia, które można przyczepić do ubrania. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się krokomierze na telefon. Stał się bardzo popularny w ostatnich latach, a to za sprawą pojawiających się jak grzyby po deszczu „healthly” aplikacji  w smartfonach – krokomierz jest bardzo często jedną z ich funkcji.

Aplikacja zawierająca krokomierz zapamiętuje nasze wyniki i codziennie może porównywać efekty naszej aktywności fizycznej. Informuje na przykład czy osiągnęliśmy swój cel, gratuluje, jeśli udało nam się pobić swój rekord i pociesza, gdy mieliśmy groszy dzień.

Poza krokomierzami w smartfonach mamy do wyboru krokomierze mocowane do butów, krokomierze w zegarku sportowym (na przykład połączony z pulsometrem), krokomierz zakładany na rękę, ale bez funkcji zegarka czy krokomierz przymocowywany do paska od spodni.