Koszulki męskie

Koszulki męskie do piłki nożnej 

Męskie koszulki piłkarskie tworzone są z różnych materiałów. Zazwyczaj występują w formie mieszanki składającej się z kilku surowców. Głównymi materiałami służącymi do produkcji koszulek do piłki nożnej jest poliester oraz bawełna. Wybierając koszulkę do gry w piłkę nożną, postawmy przede wszystkim na jakość, co z pewnością zaprocentuje nie tylko dłuższą eksploatacją, ale również lepszymi osiągnięciami na boisku. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie męskiej koszulki do piłki nożnej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wybieramy męską koszulkę do piłki nożnej

Sprawa wydaje się trywialna, natomiast im głębiej w las, tym ciemniej. W tym przypadku chodzi o wybór odpowiedniej koszulki męskiej do gry w piłkę nożną. Jeśli jesteś laikiem i dopiero rozpoczynasz przygodę z wyborem odpowiedniego stroju piłkarskiego, zapewne pierwszym pytaniem, jakie nasunie Ci się po researchu sklepów sportowych, będzie: „dlaczego jedna koszulka do piłki nożnej kosztuje 30 zł a inna aż 300 zł” ?!

Powodów jest kilka, ale najważniejsze z nich to materiał i producent, ewentualnie sygnowanie logo znanych drużyn świata piłkarskiego. 

Technologie ukryte w poliestrowych koszulkach do piłki nożnej – Dri-FIT oraz ClimaLite

Jednym z materiałów używanych do produkcji męskich koszulek piłkarskich jest poliester. Chociaż na pierwszy rzut oka nie wygląda to dobrze, przecież to materiał sztuczny, to jednak zastosowane w produkcji technologie znacznie wywyższają je ponad koszulki bawełniane.

Technologia Dri-FIT wykorzystywana przez firmę Nike to nowoczesny materiał z poliestru. Jego budowa pozwala zachować suchość, dzięki czemu można intensywniej i dłużej trenować. 

Materiał ten, poprzez zastosowanie specjalnej struktury mikrowłokien, usuwa wilgoć z przestrzeni między skórą a materiałem. Dzięki temu ubranie nie przykleja się do ciała, gwarantując sportowcowi wysoki komfort użytkowania – nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego. 

Przeniesiona na zewnątrz wilgoć szybciej wyparowuje, zapewniając większą swobodę ruchów oraz uczucie lekkości. Odzież z technologią Dri-FIT świetnie nadaje się jako pierwsza warstwa w ubiorze, czyli tzw. base layer.

Kolejną nowoczesną technologią stosowaną w produkcji poliestrowych koszulek do piłki nożnej jest ClimaLite. Ten wynalazek zawdzięczamy z kolei innej słynnej firmie produkującej odzież sportową, czyli Adidas.

W celu zapewnienia maksimum wygody, Adidas opracował rewolucyjną technologię ClimaLite, którą zastosował w swoim activewear. Dzięki temu powstała inteligentna odzież sportowa, stworzona z połączenia bawełny oraz materiału, którego włókna reagują na zmiany temperatury, by zwiększyć komfort nawet podczas ekstremalnego wysiłku.

Włókna materiału ClimaLite odciągają wilgoć z ciała ćwiczącego, przenosząc ją na zewnątrz. Tam przejmuje ją i zatrzymuje warstwa bawełny, która z kolei poprzez odparowanie przekazuje ją dalej na zewnątrz. Dzięki temu stworzona w technologii ClimaLite odzież nadaje się zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy intensywnie uprawiają sport. Tym sposobem Adidas stworzył połączenie włókien sztucznych i bawełnianych, dające efekty podobne do technologii Dri FIT oferowanej przez Nike. 

Męska koszulka do piłki nożnej – bawełna

Innym typem męskich koszulek do piłki nożnej są te wykonane z bawełny. Największym ich plusem jest przystępna cena oraz dostępność – to po prostu podstawowy t-shirt, który znajdzie się właściwie w każdej szafie. Bawełniane koszulki do piłki nożnej są miłe w dotyku i wygodne. 

Schody rozpoczynają się dopiero po bardzo intensywnym wysiłku, wówczas koszulka bawełniana staje się mokra od potu, coraz cięższa i niestety traci swoją świeżość. Na pewno będzie odpowiednia do rekreacyjnego kopania piłki ze znajomymi czy z dziećmi. 

Koszulki do piłki nożnej dla mężczyzn – identyfikacja

Koszulki wykorzystywane do gry w piłkę nożną pełnią bardzo ważną funkcję na boisku – służą do identyfikacji zawodnika. Często numery, z którymi grali wybitni piłkarze, przechodzą do historii, czasem są nawet zastrzegane, aby oddać hołd danemu zawodnikowi. Na przykład w Milanie numer „3” został zastrzeżony na cześć Paolo Maldiniego. Będzie mógł z nim zagrać, tylko i wyłącznie syn włoskiego obrońcy.

Numery na koszulce piłkarskiej często jasno określają rolę i miejsce w zespole. Nie rzadko stanowią powód do kłótni albo wielkiej dumy. 

Pomysł numerowania zawodników na boisku wcale nie jest bardzo stary, bo narodził się w 1939 roku. Powód jego opracowania był niezwykle prozaiczny – potrzebowano prostej i jednoznacznej metody na odróżnienie i wskazanie konkretnego piłkarza. Początkowo zasady ich przydzielania były niezwykle sztywne, w niczym nie przypominały dzisiejszej dowolności. I tak w latach 40′ i 50′ XX wieku numery graczy pierwszego zespołu wybierane były zawsze z puli 1-11, natomiast przeciwnicy często „kończyli” z numerami 12-22.

Stopniowo opracowano system, w którym numer 1 należał do bramkarza, 2 i 3 przywdziewali boczni obrońcy, numery 4 oraz 5 należały do środka obrony, a 6-11 do pozycji ofensywnych. Z uwagi na często stosowany wówczas system gry 4-4-2 numery ofensywnych graczy najczęściej były również silnie powiązane z pozycjami. I tak oto 7 i 11 to odpowiednio prawy i lewy pomocnik, 9 i 10 to napad, a 6 i 8 to środek pola.

W latach 90’ XX w. FIFA uwolniła pulę numerów aż do cyfry 99, natomiast wiele klubów wciąż pozostaje wiernych tradycji.