Ochraniacze piłkarskie
Ochraniacze piłkarskie do piłki nożnej
Piłka nożna należy do tej grupy aktywności, którym śmiało możemy nadać nazwę sporty kontaktowe. Co za tym idzie, nieuniknione w tej branży są kontuzje, którym zawodnicy starają się jak najlepiej zapobiegać. Liczne faule, kopnięcia czy wywrotki muszą być neutralizowane, aby nie odcisnąć trwałego piętna na kondycji piłkarza. W tym celu zawodnicy stosują profesjonalne ochraniacze piłkarskie. Jakie ochraniacze piłkarskie znajdziemy w ofercie producentów?
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Ochraniacze piłkarskie – na ratunek podczas faulu
Przepisy dotyczące obowiązkowego ubioru piłkarza zawodowego mówią jasno: ochraniacze goleni są obligatoryjnym wyposażeniem każdego zawodnika.
Do używania ochraniaczy żadnego profesjonalnego piłkarza nie trzeba namawiać – po tylu godzinach i różnych sytuacjach na murawie na pewno nie chciałby wyjść na mecz bez dodatkowej ochrony. Stosowanie ochraniaczy pozwala zminimalizować ból podczas uderzenia w piszczel, które podczas meczu zdarzają się bardzo często.
Wybieramy ochraniacze piłkarskie – co warto wiedzieć?
Ochraniacze piłkarskie używane są w celu zwiększenia bezpieczeństwa na boisku. Służą ochronie kości, stawów i skóry przed różnego rodzaju urazami.
Wybierając ochraniacze piłkarskie, należy wziąć pod uwagę kilka wytycznych, jak choćby:
- Budowa ochraniaczy piłkarskich – ochraniacze na piszczele zazwyczaj składają się z zewnętrznej twardej płytki, np. z PCV, polipropylenu, oraz wyściółki. Część wewnętrzna powinna być wykonana z hipoalergicznej pianki, miękkiej i elastycznej.
- Rodzaj ochraniaczy piłkarskich – wyróżnia się kilka typów ochraniaczy. Młodym zawodnikom poleca się ochraniacze na goleń i kostkę w jednym. Bardziej zaawansowani użytkownicy, którym zależy na lekkości sprzętu, powinni sięgnąć po mniejsze produkty, np. płytki ze skarpetą, czyli rękawem kompresyjnym.
- Długość ochraniaczy piłkarskich – wyróżnia się ochraniacze długie oraz krótkie. Dobór długości powinien być podyktowany osobistymi preferencjami. Najważniejsze jest to, aby ochraniacze były wygodne i dobrze chroniły goleń.
- System mocowania ochraniaczy piłkarskich – ochraniacze piłkarskie mogą być wyposażone w specjalne, elastyczne pasy czy być sprzedawane z rękawem kompresyjnym. Aby nagolenniki się nie przemieszczały, można także zastosować jednorazowe taśmy.
Jak prawidłowo dobrać ochraniacze piłkarskie?
Ochraniacze piłkarskie mogą występować w wersji krótkiej i długiej. Jedne i drugie działają na podobnej zasadzie. Ochraniacze dla piłkarzy od zewnątrz są zbudowane z tworzywa sztucznego. Wewnętrzną wyściółkę tworzy hypoalergiczna, miękka pianka, która nie obciera skóry.
Rodzaj ochraniaczy jest właściwie indywidualną sprawą. Ich noszenie nie powinno być niewygodne, w żaden sposób nie może ograniczać ruchów. Krótkie czy długie, dobrze spełniają swoje zadanie, o ile tylko zostaną właściwie dobrane.
Rozmiar ochraniaczy używanych przez piłkarzy podczas meczów piłki nożnej powinien być dostosowany do zawodnika, tak aby nie był ani za mały, ani za duży. Zbyt duże ochraniacze mogą wpływać niekorzystnie na komfort, a w konsekwencji przeszkadzać podczas gry i zniechęcać do używania ich. Zbyt małe ochraniacze piłkarskie mogą niewystarczająco dobrze chronić nogi zawodnika. Niezależnie od rodzaju ochraniacze powinny być jak najlżejsze i dobrze trzymać się nogi wpływając pozytywnie na komfort zawodnika.
Jakie ochraniacze piłkarskie kupić? Rodzaje ochraniaczy piłkarskich
Najczęściej spotkać się można z trzema rodzajami ochraniaczy piłkarskich, czyli:
- ochraniacze piłkarskie na golenie i kostkę – to najczęściej używany model, odznacza się rozbudowaną konstrukcją (przedłużenie na dole i specjalne płytki ochraniające kostki). Świetnie sprawdzają się na treningach podczas, których piłkarze grają w metalowych lub aluminiowych wkrętach
- ochraniacze piłkarskie na golenie – składają się z części twardej i miękkiej. Doskonale dopasowują się do nóg, dzięki elastycznym pasom. Pozwalają ochronić piszczele oraz inne części nóg.
- ochraniacze piłkarskie z rękawami – ochraniacze nieposiadające pasów regulacyjnych. Wyposażone są w specjalne, mocno elastyczne rękawy kompresyjne, które zakładane są na ochraniacz. Zapewniają dokładnie przyleganie do ciała i nie zsuwają się podczas gry.
Ochraniacze piłkarskie dla dzieci
Nie zapominajmy, że zawodnikami drużyn piłkarskich są również dzieci, które szczególnie wymagają profesjonalnej ochrony podczas meczów. Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas aktywności jest sprawą priorytetową dla każdego rodzica. Źle dobrane ochraniacze piłkarskie dla dzieci skutecznie zniechęcą do uprawiania sportu, ponieważ posiniaczone i obolałe dziecko szybko może zniechęcić się do aktywności fizycznej, co nie miałoby miejsca, gdyby nosiło odpowiednią ochronę.
Jak zakładać ochraniacze piłkarskie?
Niepoprawnie założone ochraniacze piłkarskie nie spełnią swojej roli, a nawet mogą przeszkadzać w grze, dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo je nosić. Ochraniacze na golenie zakłada się na nogę. Następnie naciąga się na nie getrę (czyli skarpetę piłkarską), która pomaga w utrzymaniu ochraniacza na miejscu.
Bardzo często ochraniacze piłkarskie są kupowane od razu z tzw. rękawem kompresyjnym, pod który wsuwa się ochraniacz. Można też użyć specjalnych taśm lub opasek na getry. Pamiętaj jednak, by nie ściskać ich zbyt mocno, bo może to źle wpływać na krążenie krwi.