Odzież piłkarska

 Odzież piłkarska – jaką wybrać?

Na wyposażeniu każdego piłkarza znajduje się odpowiednia, dopasowana do potrzeb, odzież piłkarska. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że odzież piłkarska to koszulka z numerkiem i spodenki, garderoba piłkarza, szczególnie zawodowego, jest znacznie bardziej rozbudowana. Jakie typy odzieży znajdziemy w szafce sportowej piłkarza?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Przegląd odzieży piłkarskiej – nie tylko koszulka 

Dobrze dobrana odzież sportowa może mieć wpływ nie tylko na osiągane wyniki, ale także na bezpieczeństwo i komfort zawodnika. Piłka nożna to dyscyplina rozgrywana przez cały rok, o różnych porach dniach i w bardziej lub mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby przygotować się na wszystkie możliwości. 

Odzież piłkarska – koszulka

Poliestrowa koszulka piłkarska jest młodszą siostrą bawełnianej koszulki do gry w piłkę nożną. Obecnie koszulka poliestrowa wykorzystuje coraz bardziej nowoczesne technologie (np. Dry-FIT, ClimaLite), które przechylają szalę zwycięstwa na rzecz tego sztucznego materiału. Zadaniem technologii Dri-FIT jest odprowadzenie potu z powierzchni ciała na zewnątrz, gdzie może on szybciej odparować. Dzieje się tak za sprawą dwóch rodzajów włókien. Jedne z nich mają za zadanie zebrać pot ze skóry, natomiast drugie wyrzucają go na zewnątrz. Koszulka znacznie szybciej wysycha, dając maksymalny komfort użytkownikowi.

Poza właściwościami koszulki piłkarskiej nie sposób nie wspomnieć o jej podstawowym zadaniu, jakim jest rozróżnianie zawodników drużyn od siebie przy pomocy dwóch kolorów (jeden dla jednej, drugi dla drugiej drużyny) i wreszcie zawodników od siebie – dzięki numerkom i nazwiskom nadrukowanym na koszulce piłkarskiej.

Odzież piłkarska – spodenki 

Krótkie spodenki piłkarskie, oprócz koszulki piłkarskiej, to fundamentalne wyposażenie zawodnika grającego w piłkę nożną. Odzież piłkarska w żadnym wypadku nie może krępować ruchów i powinna pozwalać na swobodne, spontaniczne ruchy ciała podczas gry. Ważne, aby dobrze dopasować rozmiar spodenek piłkarskich do swojej budowy i wymiarów. Zbyt luźne i zbyt ciasne spodenki piłkarskie – utrudnią trening i swobodne samopoczucie.

Odzież piłkarska – skarpety

Skarpety piłkarskie charakteryzują się tym, że są znacznie wyższe od standardowych skarpetek codziennego użytku, a to za sprawą funkcji, jaką spełniają – ochrona goleni przed uderzeniami piłki lub kopnięciami zawodników. 

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze skarpet piłkarskich (zwanych także getrami), jest materiał. Wystrzegaj się bawełnianych skarpet piłkarskich, ponieważ nie odprowadzają potu w takim wymiarze, jak będziesz tego potrzebował podczas rozgrywania meczu.  Pot, zamiast być odprowadzany na zewnątrz, pozostaje w skarpecie, przez co skóra najpierw ulega przegrzaniu, a następnie wychłodzeniu. Chcąc uniknąć tego typu niedogodności, warto celować w produkty wykonane z materiałów, które lepiej radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz np. poliamid. 

Warto zakupić skarpety piłkarskie termoaktywne, antypoślizgowe lub takie z wszytą dodatkową ochroną na kostki.

Odzież do gry w piłkę nożną – bielizna termoaktywna 

Kolejna w konfekcji profesjonalnego piłkarza jest bielizna termoaktywna. Pomaga w regulacji temperatury, a podczas zimowych treningów można zakładać ją bezpośrednio pod strój piłkarski. Koszulka termiczna dostępna jest w  długim lub krótkim rękawie, dodatkowo warto kupić obcisłe spodenki termiczne z długimi lub krótkimi nogawkami. 

Dlaczego piłkarz powinien wyposażyć się w bieliznę termoaktywną? Powodów jest wiele, a najważniejsze z nich to, że bielizna termoaktywna ma wiele korzystnych funkcji, między innymi:

 • odprowadza pot z powierzchni skóry
 • pozwala skórze lepiej oddychać
 • nie pozostawia mokrych plam i śladów na tkaninie
 • likwiduje przykry zapach skóry
 • zapewnia swobodę ruchu
 • pozwala na utrzymywanie właściwej i jednolitej temperatury ciała
 • zapobiega przegrzaniu się organizmu oraz jego wyziębieniu
 • zwalcza nieprzyjemny zapach skóry

Odzież piłkarska – odpowiednie obuwie

Z grą w piłkę nożną najczęściej kojarzą nam się buty, potocznie nazywane korkami, jednak obuwie wykorzystywane do gry można podzielić na następujące rodzaje:

 • Lanki – posiadają na spodzie podeszwy korki wykonane z tworzywa sztucznego, dedykowane do gry na standardowej murawie 
 • Wkręty – ten rodzaj obuwia piłkarskiego posiada przymocowane do podeszwy metalowe lub wykonane z aluminium korki. Ich zaletą jest dobra przyczepność do podłoża, nawet podczas gry na śliskiej nawierzchni
 • Halówki – jest to obuwie dedykowane do gry na hali, lecz doskonale sprawdzi się także podczas meczów na asfalcie. 
 • Turfy – to specjalne buty piłkarskie, które wyposażone są najczęściej w gumowe korki. Są Dedykowane dla piłkarzy lubiących grę na sztucznej nawierzchni lub na śniegu.

Odzież piłkarska – rodzaje materiałów

Profesjonalna odzież piłkarska, niezależnie od tego czy jest dedykowana amatorom, czy zawodowcom, powinna być wykonana z odpowiednich materiałów. Takie materiały powinny być lekkie, wytrzymałe, odporne na rozciąganie i rozdarcie. 

Dobrej jakości odzież piłkarska powinna gwarantować pełnię swobody ruchów i wysoki komfort termiczny w określonej porze roku – zapobiegać przegrzewaniu organizmu latem i chronić przed wychłodzeniem zimą.

Obecnie wielu piłkarzy, zarówno amatorów, jak i zawodowców, korzysta z dobrodziejstw nowoczesnych technologii zawartych w poliestrowej odzieży piłkarskiej. Opisane wyżej DryFit oraz ClimaLite znacznie podnoszą jakość treningów poprzez pomoc zawodnikowi w prawidłowym odprowadzaniu potu i utrzymywaniu optymalnej temperatury ciała.