Piłki do piłki nożnej

Piłki do piłki nożnej – jakie wybrać?

Zapewne na co dzień się nad tym nie zastanawiasz, ale ten problem może dopaść i Ciebie, szczególnie jeśli swoją przygodę ze sportem zespołowym rozpoczyna Twoje dziecko lub sam zostałeś po raz pierwszy zwerbowany do drużyny. Chodzi dokładnie o wybór odpowiedniej piłki do piłki nożnej. Pochylając się nad tym tematem prędzej czy później przekonasz się, że już nigdy nie spojrzysz tak samo jak wcześniej na półkę z piłkami do piłki nożnej w sklepie sportowym, ponieważ Twoja wiedza pozwoli Ci na świadomy wybór piłki dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Co należy wiedzieć o piłce do gry w piłkę nożną? Jaką piłkę do futbolu kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Piłka do gry w piłkę nożną – materiał

Po pierwsze przyjrzyjmy się, z czego piłka jest wykonana. Najczęściej używanymi przy produkcji zewnętrznej powłoki piłek materiałami są poliuretan (PU), PVC, guma termoplastyczna (TPR) i naturalna skóra. Najtańsze modele wykonane są w całości z PCV, a te bardziej zaawansowane – z poliuretanu, niekiedy dodatkowo powleczonego PVC.

W przeszłości powierzchnia piłki używanej do gry w piłkę nożną była produkowana ze skóry licowej. Obecnie zewnętrzna część piłki nożnej to skóra syntetyczna, ponieważ skóra naturalna ma tendencję do wchłaniania wody, co powoduje, że piłka staje się bardzo ciężka. 

Skóry syntetyczne są zazwyczaj wykonane z dwóch materiałów – PU (poliuretan) i PVC (polichlorek winylu). Istnieje wiele odmian skór syntetycznych stosowanych w konstrukcji piłek nożnych. Są to np. japoński Teijin Cordley, mikrofibra, angielski Porvair, koreański Ducksung, sztuczna skóra z Pakistanu, skóra syntetyczna i PCV (polichlorek winylu). 

Najwyższej jakości piłki używane w meczach przez półprofesjonalistów i profesjonalistów są produkowane przy użyciu materiałów takich jak AI-2000, Cordley, Ducksung, mikrofibra lub inne rodzaje skór syntetycznych PU. Promocyjne piłki nożnej lub tańsze piłki treningowe są zwykle wykonane z polichlorku winylu (PVC), gumy (formowane lub zszywane) lub kombinacji pokrowców z PVC i PU.

Wybieramy piłkę do gry w piłkę nożną – panele 

Liczba paneli, czyli segmentów, które tworzą zewnętrzną obudowę piłki do piłki nożnej, jest różna dla każdego rodzaju projektu. Piłka 32-panelowa jest najbardziej popularna i używana podczas większości profesjonalnych meczów. 

Piłka do piłki nożnej zasadniczo składa się z 20 sześciokątnych i 12 pięciobocznych powierzchni. Wynika to z tego, że panele wybrzuszają się z powodu ciśnienia powietrza wewnątrz piłki po napompowaniu. Kiedy panele są zszyte i napompowane, tworzą prawie idealną kulę. 

Piłki mogą być również wykonane z konstrukcji 18- i 26-panelowych. Piłki promocyjne mogą być wykonane z 30 lub 28 paneli z powodu chęci włączenia większych paneli po przeciwnych stronach piłki. Ma to na celu zwiększenie obszaru drukowania podczas nadruku logo.

Panele piłki nożnej mogą być zszywane, klejone lub formowane termicznie.

Piłka do piłki nożnej – szyta czy klejona?

Piłka do piłki nożnej, jak już wiemy, składa się z tak zwanych paneli. Panele w piłce muszą być oczywiście połączone, aby móc tworzyć spójną całość. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się technikę szycia lub klejenia. Czym się charakteryzują?

Piłka do piłki nożnej – szyta

Piłki najwyższej jakości są zszywane nicią poliestrową lub z podobnego materiału. 5-warstwowy skręcony poliestrowy sznur lub nylonowy woskowany sznurek będzie materiałem używanym podczas zszywania piłki nożnej. 

Ręcznie szyte piłki mają mocniejsze szwy. Piłki wysokiej klasy są szyte ręcznie, natomiast większość piłek z niskiej lub średniej półki cenowej  jest szyta maszynowo. 

Szycie jest wykonywane przez obrócenie piłki całkowicie na lewą stronę i indywidualne zszycie paneli, ponieważ żaden ścieg nie powinien być widoczny na zewnątrz. Sznurek woskowany z nylonu służy również do zapobiegania pobieraniu przez piłkę do piłki nożnej wody. Ciasne, mocne, ręcznie wykonane szwy zapobiegają również wnikaniu wody do wnętrza piłki. 

Piłki szyte maszynowo są zwykle produkowane w Chinach, natomiast e zszywane ręcznie w Pakistanie.  Uszycie jednej piłki ręcznie zajmuje średnio aż 3 godziny.  

Piłka do futbolu – klejona

Dużo tańsze od piłek szytych są te, których panele są sklejone. Piłki treningowe z PCV mają zazwyczaj panele sklejone ze sobą na podszewce. Są znacznie gorszej jakości niż piłki nożne ze zszytymi panelami, natomiast nie musimy w nie inwestować znacznej sumy środków finansowych.

Piłki nożne formowane termicznie

Piłki termicznie formowane to trzecia alternatywa. Formowanie termiczne paneli piłki do piłki nożnej jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologią, stosowaną w produkcji modelów turniejowych. Przykładem piłki z panelami formowanymi termicznie jest piłka wyprodukowana przez Adidasa i używana podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2010 w RPA.

Piłki do piłki nożnej – rozmiar

Wiemy, już z czego piłka do piłki nożnej jest wykonana, w jaki sposób zszywane lub formowane są panele, więc przyszedł czas na rozmiar.

Zasadniczo rozmiary piłki nożnej funkcją w pięciu wersjach, numerowanych od jeden do pięć. Standardowa piłka to piątka. Warto jednak wiedzieć, że rozmiary 1 i 2 są bardzo rzadko używane, 4 wybierają najczęściej mniej zaawansowani gracze, natomiast rozmiar 3 kupimy dla dzieci. 

Piłka nożna w rozmiarze 5 posiada obwód liczący sobie pomiędzy 68 a 70 cm, a jej waga waha się między 415 a 440 g.

Rozmiar piłki 4 to obwód w granicach od 64 do 66 cm, a waga pomiędzy 330 a 360 g, natomiast dziecięca 3 ma obwód między 62 a 63,5 cm, a wagę od 320 do 340 g.