Rękawice bramkarskie

Rękawice bramkarskie do piłki nożnej

Rękawice to atrybut każdego bramkarza piłki nożnej. Obrona bez rękawic może być nie tylko mniej skuteczna, ale także zdecydowanie bardziej bolesna, gdy piłka trafia w ręce z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Historia rękawic bramkarskich, czyli tzw. łapek wcale nie jest tak odległa, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na stałe są używane dopiero od 1969 roku. Co jeszcze warto wiedzieć o rękawicach bramkarskich?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rękawice bramkarskie – na pomoc goalkeeperom

Chociaż rękawice bramkarskie weszły do użytku w latach 60’ XX w., wcale nie oznacza to, że nie przymierzano się do nich wcześniej. Jak mówi historia, już w 1885 roku próbowano opatentować bramkarskie rękawice lateksowe w niemieckim biurze patentowym.

Pierwsze rękawice bramkarskie szyte na większą skalę powstały we Włoszech. Były szyte przez sfrustrowanego bramkarza, który podczas meczu rozgrywanego w czasie deszczu nie obronił decydującej bramki, ponieważ piłka siłą poślizgu dostała się do bramki.

Początkowo rękawice bramkarskie szyto ze skóry, jednak szybko okazało się, że wówczas, gdy były najbardziej potrzebne, czyli podczas deszczu, szybko nasiąkają wodą i stają się bezużyteczne. Kolejne rękawice miały już domieszkę gumy i coraz bardziej przypominały wyglądem rękawice bramkarskie używane obecnie. Tak wyglądały początki firmy Stanno, która zyskała wielką popularność w ówczesnej Italii (dzisiaj wyparły ją producenci tacy jak Nike czy Adidas).

Rękawice bramkarskie – jaki krój?

Pozycja bramkarza obarczona jest największą odpowiedzialnością na boisku, chociaż często to nie jego błędy, a na przykład obrońców, są przyczyną utraty bramki. Zwykle słyszymy z ust komentatorów sportowych, że „bramkarz nie miał szans”, natomiast i tak na kartach historii zapisze się nazwisko goalkeepera, który stał na straży bramki w danym meczu. 

Aby maksymalnie przygotować się do roli bramkarza, ważne są nie tylko treningi sprawnościowe, ale także profesjonalne wyposażenie, w skład którego wchodzą najwyższej jakości rękawice bramkarskie. 

Trzeba mieć na uwadze, że rękawice nie są magicznym przedmiotem, który w jakikolwiek sposób przyciągnie do rąk bramkarza piłkę, tylko są sprzętem mogącym zminimalizować popełnianie błędów niezwiązanych z umiejętnościami zawodnika, jak choćby wyślizgnięcie się mokrej piłki z rąk.

Jak wybrać rękawice bramkarskie?

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę to krój rękawic bramkarskich, który dzieli się na następujące typy:

  • Flat – najpopularniejszy krój, posiadający zewnętrzne szwy, a pomiędzy piankami materiał, który je ze sobą łączy. Przeznaczony głównie dla początkujących bramkarzy. Prostota wykonania rękawic bramkarskich typu flat sprawia, iż jest on tańszy niż pozostałe modele i wytrzymały – w razie rozprucia jesteśmy w stanie naprawić go samodzielnie. Luźniejszy od pozostałych krojów, nie jest tak ściśle dopasowany.
  • Negative (szwy wewnętrzne) – krój polegający na zszyciu paneli bocznych z pianką za pomocą wewnętrznego szwa. Dzięki temu rękawice lepiej przylegają do dłoni, gwarantując odpowiednie dopasowanie i lepsze czucie piłki. Ma to pomóc utrzymać piłkę w dłoniach nawet po mocniejszych strzałach. Niestety ze względu na wysokie naprężenia jest niezbyt wytrzymały, szczególnie przy szwach i na końcach palców. Zwykle rękawice o tym kroju są najdroższymi w ofercie danego producenta.
  • Rollfinger (obszycie palca dookoła pianką) – krój polegający na obszyciu pianką dookoła palca. Celem tego zabiegu jest zwiększenie obszaru części chwytnej. Pomoże to pewnie chwytać piłkę bramkarzom z nieco mniejszymi dłońmi i to niewątpliwie jedna z zalet tego typu rękawic. Kolejne to wygoda i popularność. Wśród wad należy wymienić cenę (są stosunkowo drogie) oraz to, że w razie usterek jest trudny do naprawienia we własnym zakresie.
  • Hyla – jak obiecuje producent: Łączy najlepsze właściwości kroju zaokrąglonego i płaskiego. Lateks otacza końcówkę każdego palca, gwarantując doskonałe dopasowanie, i połączony jest z płasko uszytą częścią dłoniową, co zapewnia palcom większy komfort i przewiewność. Wyjątkowe połączenie dopasowania i miękkości tkaniny pozwala użytkownikowi korzystać z zalet zaokrąglonego kroju rękawicy wokół palców z elastycznością zapewnianą przez krój płaski.

Wybór kroju rękawic bramkarskich zależy ściśle od budżetu, jakim dysponujemy na ten cel oraz stopnia zaawansowania naszej gry. Jeśli jesteśmy amatorami, w zupełności powinny wystarczyć nam rękawice bramkarskie o kroju flat, natomiast z biegiem treningów i ze zwiększeniem doświadczenia warto wypróbować każdy model, aby znaleźć coś dokładnie dopasowanego do własnych preferencji. 

Wybieramy rękawice bramkarskie – jaka pianka?

Szukając idealnych dla siebie rękawic bramkarskich, nie sposób nie pochylić się nad klasyfikacją ze względu na rodzaj użytej do ich produkcji pianki. 

Pianki w rękawicach bramkarskich dzielimy na: soft, hardground, Supersoft z domieszką lateksu, pinka z dużą ilością lateksu (aqua).  

Pianki soft przeznaczone są do treningowych rękawic bramkarskich, ponieważ nie wyróżniają się jakością na tle innych pianek, natomiast spełniają podstawowe zadanie i mają atrakcyjną cenę. Na treningi w sam raz.

Kolejna pianka, czyli ta pod nazwą hardgound używana jest przez bramkarzy podczas meczów rozgrywanych ma twardszych powierzchniach, jak choćby tartan czy beton. 

Pianka w rękawicach bramkarskich typu Supersoft z domieszką lateksu charakteryzuje się lepszą jakością niż zwykła pianka soft, dlatego rękawice z tą pianką często używane są nie tylko na treningach, ale także podczas meczów. Najlepiej spełniają swoje zadanie przy dobrej pogodzie oraz na naturalnych nawierzchniach (lubią się ścierać, dlatego nie są polecane na sztuczne murawy).

Pianka z dużą domieszką lateksu naturalnego jest spotykana w rękawicach bramkarskich stricte meczowych, ponieważ znajdą zastosowanie zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach.