Akcesoria do wiatrówek

Akcesoria do wiatrówek

Użytkownicy wiatrówek chętnie dokupują do nich rozmaite akcesoria, które mają na celu poprawić wygodę, bezpieczeństwo i atrakcyjność strzelania. Naboje CO2, magazynki, smary oraz różnego rodzaju celowniki, w tym lunety i kolimatory to tylko część bogatego asortymentu akcesoriów do wiatrówek. Jakie akcesoria do wiatrówek warto dokupić? Jakie funkcje spełniają dodatkowe akcesoria do wiatrówek?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria do wiatrówek – co kupić?

Akcesoria do wiatrówek możemy podzielić na kilka grup ze względu na zastosowanie: 

  • Naboje (śrutowe, kulowe)
  • Akcesoria czyszczące i konserwujące (oleje, smary)
  • Akcesoria celownicze (lunety, tarcze)
  • Kabury i pokrowce
  • Sprzęt ochronny (np. okulary, rękawice)

Wiatrówki to bardzo popularny sprzęt strzelecki wykorzystywany w Polsce zarówno przez amatorów jak i zawodowców. Swoje powodzenie zawdzięcza przepisom, które dopuszczają posiadanie wiatrówki bez zezwolenia, przy jednoczesnym użyciu odpowiedniego kalibru nabojów. Co więcej, aby wiatrówka mogła być używana bez rejestracji jako broń pneumatyczna, jej siła nie może przekraczać 17 J  (to prędkość około 250 m/s).

Naboje do wiatrówek – rodzaje

Rozróżniamy kilka rodzajów nabojów do wiatrówek. Pierwsze, jakie weźmiemy pod lupę, do śruty typu diabolo. Nazywane są także śrutami grzybkowymi. Podstawowy podział śrutów grzybkowych do wiatrówki:

  • Płaski: nadaje się idealnie do strzelania tarczowego na dystansach nie dłuższych niż 20m. Wycina on idealne otwory w tarczy, co ułatwia weryfikację uzyskanych wyników. Na dłuższych dystansach będzie tracił prędkość i zwiększał opad.
  • Szpic: sprawdza się podczas strzelania do przedmiotów, ponieważ charakteryzuje się zwiększoną przebijalnością. Właściciele wiatrówek pistoletowych, muszą zwracać uwagę na długość śrutu tak, aby nie wystawał on z magazynka wianuszkowego, co może powodować zacinanie się wiatrówki. Jest on mniej celny niż śrut zaokrąglony.
  • Zaokrąglony: jest śrutem najcelniejszym podczas strzelania na długie dystanse, ponieważ m.in. nie wytraca tak prędkości jak śrut diabolo płaski. Jest dobrze wyważony.

Naboje CO2 do wiatrówek stanowią zupełnie inny rodzaj pocisku. Standardowo można wykorzystać  jeden nabój CO2 do oddania około 60 strzałów. Producenci różnie podają parametry, w niektórych przypadkach mowa nawet o wystrzeleniu 8 magazynków (1 magazynek = 10 strzałów). Naboje CO2 stosuje się w wiatrówkach do tego przeznaczonych. Wiatrówki CO2 to nic innego jak sprzęt z napędem gazowym, a dokładniej napędzane są one nabojami CO2. Korzystanie z możliwości, jaką dają naboje na sprężone CO2, znakomicie wpływa na komfort osoby strzelającej. 

Naboje CO2 do wiatrówki stosuje się przede wszystkim we wszystkich rodzajach wiatrówek pneumatycznych. Są to zarówno wiatrówki długie, a wśród nich strzelby i tzw. wiatrówki karabinki, jak i wiatrówki krótkie, czyli w większości przypadków rewolwery oraz pistolety.

Akcesoria do wiatrówek – czyszczenie i konserwacja

Posiadanie wiatrówki to nie tylko przyjemność płynąca z oddania celnego strzału, ale także obowiązek dokładnego czyszczenia i odpowiedniej konserwacji broni. 

Na szczęście w ofercie producentów znajdziemy bogaty asortyment olejów i smarów, które tylko czekają na moment, kiedy będą mogły stać się użyteczne. Warto zaopatrzyć się również we wyciory do wiatrówek, czyli długiego pręta do czyszczenia lufy z końcówkami bawełnianymi i mosiężnymi. Wyciory pozwalają na utrzymanie lufy w stanie zapewniającym celność i powtarzalność każdego strzału.

Kilka najważniejszych zasad dotyczących czyszczenia i konserwacji wiatrówki:

  • wiatrówkę należy przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w specjalnym pokrowcu lub walizce. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać wiatrówki sprężynowej z naciągniętą sprężyną, gdyż może to spowodować utratę jej sprężystości i w efekcie spadek mocy wiatrówki
  • co kilka tysięcy strzałów powinno się dokonać smarowania komory sprężania. Czynność tę wykonuje się, gdy wiatrówka jest naciągnięta i zabezpieczona, ustawiona skośnie lufą do góry
  • regularnie należy przeczyszczać wnętrze lufy. Można w tym celu użyć wyciorów mosiężnych lub pokrytych w znacznej części włosiem.

Akcesoria celownicze do wiatrówek – lunety i tarcze strzeleckie

W używaniu broni z amunicją bezsprzecznie najważniejsza jest celność strzelca, którą regularnie należy ćwiczyć. W tym celu producenci akcesoriów celowniczych do wiatrówek proponują zaopatrzyć się w tarcze i kulochwyty oraz lunety przybliżające cel. 

Tarcze do wiatrówek występują w wersji papierowej lub w zestawie z kulochwytem. Kulochwyt to urządzenie, które ustawia ponownie cel po trafieniu w niego nabojem. Na strzelnicach otwartych jest to nasyp z ziemi lub mur osłonięty ziemią, umieszczony za ostatnią linią tarcz. W pomieszczeniach używa się odpowiednich skrzyń wypełnionych piaskiem.

Luneta celownicza do wiatrówek to kolejne akcesorium chętnie wybierane przez strzelców. To przyrząd mocowany na górnej części broni, który umożliwia sprawne zoomowanie celu nawet 16x (najczęściej zoom 4x – 16x).

Akcesoria ochronne dla strzelców – okulary i rękawice

Na koniec omówimy jeszcze jedną grupę akcesoriów do wiatrówek, jaką stanowią przyrządy ochronne dla strzelców. Chociaż wymieniane na końcu, stanowią najważniejszą część strzelania z wiatrówki, ponieważ nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. 

Jeśli zamierzasz strzelać z wiatrówki, obowiązkowo zaopatrz się w odpowiednie, atestowane okulary chroniące oczy przed odłamkami lecącymi  z dużą prędkością w stronę Twojej twarzy. Może to przydarzyć się po oddaniu strzału  z wiatrówki np. w pień drzewa i tym podobne. 

Strzelcy chętnie kupują również rękawice ochronne – świetnie chronią przed otarciami i uderzeniami dłoni o elementy otoczenia zewnętrznego.