Akcesoria do sportów walki

Akcesoria do sztuk walki

Hakama, rashguard, boken. Brzmi egzotycznie i nieco niezrozumiale? Wszystkie te nazwy łączy jedno – są określeniami akcesoriów do sztuk walki. Jakimi konkretnie? Dowiemy się w dalszej części artykułu. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Akcesoria do sztuk walki – rodzaje

Jak wiele innych akcesoriów, tak i te używane do sztuk walki, możemy sklasyfikować na kilka rodzajów, na przykład ze względu na funkcje, jakie spełniają, materiały, z których zostały wykonane lub sztuki walki, do których są używane. 

Podstawowa klasyfikacja akcesoriów do sztuk walki wygląda następująco:

  • Broń treningowa
  • Ubiór i obuwie
  • Ochraniacze
  • Rękawice
  • Przyrządy treningowe

Poznajemy akcesoria do sztuk walki – broń treningowa

Lista najczęściej używanych broni treningowych do sportów walki:

  • Bokken, Bokuto
  • Katany, Miecze, Szable
  • Kije treningowe BO i JO
  • Kodachi, Wakizashi
  • Kubotany
  • Nunchaku treningowe
  • Pałki escrima
  • Shinai, Fukuroshinai
  • Sztylety Sai, Kamy
  • Tanto
  • Tonfy

Opiszemy kilka najpopularniejszych z nich, aby przybliżyć nieco temat akcesoriów do sztuk walki. 

Broń treningowa do sztuk walki, szczególnie tych pochodzących ze Wschodu naszego globu, to np. drewniane miecze – proste lub wygięte. Do podstawowej broni używanej w sztukach walki należy boken,  z japońskiego oznaczający „drewniany miecz”. 

Boken jest używany jako względnie bezpieczny i niedrogi zamiennik prawdziwego ostrza w treningu kilku sztuk walki.

Boken możemy dostrzec w rękach zawodników podczas ćwiczeń szermierki mieczem japońskim kenjutsu ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ każdy błąd popełniony podczas ćwiczeń zwykłym mieczem, może skończyć się nawet śmiercią.

Kolejna na liście broni treningowej plasuje się nunchaku – to bardzo interesująca broń powstała z dwóch drewnianych pałek połączonych ze sobą za pomocą linki lub łańcucha. Taka wersja w naszym kraju jest niedozwolona. Nunchaku kojarzymy zapewne z filmów akcji, w których napastnik w spektakularny i widowiskowy sposób atakuje i pokonuje przeciwników przy użyciu tej broni.

Broń treningowa do sztuk walki to także katany, miecze i szable. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub węglowej. Miecze ze stali nierdzewnej nadają się tylko do treningu technik.

Warto wspomnieć o wyżej wymienionych nożach tanto – to broń treningowa wykonana najczęściej z drewna i  wyglądem przypominająca nóż (jeden kawałek wygiętego drewna). Mogą być wykonane z drewna dębowego (z czerwonego lub białego dębu) lub  tzw. drewna diamentowego tanto heavy.

Ubiór i obuwie – akcesoria do sztuk walki

Myśląc ubiór do sztuk walki najczęściej mamy przed oczami kimona (KarateGi) używane do treningów judo czy karate. Tematyka ubioru i obuwia do sztuk walki jest znacznie szersza i obejmuje np. doboki do taekwondo, hakamy do aikido, koszulki z przeróżnymi nadrukami czy tzw. bogu do kendo, czyli zbiór ochraniaczy przypominający zbroję. 

Pamiętajmy, że sztuki walki to nie tylko karate czy aikido, ale także boks czy zapasy. Podczas treningów zawodnicy noszą na sobie koszulki, spodenki i zestaw ochraniaczy np. na szczękę, nos, głowę. W celu zminimalizowania dolegliwości związanych z otarciami i podrażnieniami wymyślono rashguardy. Ten element odzieży ma za zadanie ochronę skóry, zapewnienie odpowiedniej wentylacji i zapobiega przegrzewaniu się organizmu. Jedną z zalet rashguardów jest funkcja kompresyjna, pozwalająca na przyspieszenie regeneracji układu mięśniowego.

Jak wiadomo, wiele sztuk walki wymaga ściągnięcia obuwia na czas treningów. Wyjątek stanowi np. boks. Zawodników tego sportu siłowego zobaczymy w obuwiu z wyższą cholewką, sięgającą ponad kostkę po to, aby chronić stopę i stawy.  

Kupujemy akcesoria do sztuk walki – jakie rękawice treningowe są najlepsze?

Rękawice treningowe są coraz popularniejsze, korzystają z nich osoby trenujące siłowo, amatorzy ćwiczeń bazujących na obciążeniu własnego ciała, zawodnicy sportów walki.

Rękawice bokserskie różnią się od siebie wagą, rozmiarem, materiałem oraz przeznaczeniem i typem rękawic. 

Rękawice bokserskie możemy podzielić na te wykonane ze skóry naturalnej lub zamienników syntetycznych. Powszechnie uważa się, że rękawice bokserskie ze skóry są trwalsze i bardziej komfortowe.

Rozmiary akcesoriów do sportów walki, jakimi są rękawice, prezentują się następująco:

  • 8 oz – 10 oz – przeznaczone głównie do treningów dzieci i kobiet, choć mogą też być odpowiednie dla mężczyzn o wadze poniżej 70kg
  • 12 oz – przeznaczone głównie dla początkujących osób, a ich przeznaczeniem jest trening
  • 14 oz – mają podobne zastosowanie co rękawice w rozmiarze 12 oz, ale poleca się je osobom o wyższej wadze, lub adeptom boksu, którzy chcą zwiększyć swoją dynamikę ciosu i ogólną wytrzymałość podczas walki
  • 16 oz – 18 oz – to rękawice przeznaczone dla osób najcięższych kategoriach wagowych. 

Akcesoria do sztuk walki – przyrządy treningowe

Nieodzowną częścią efektywnego treningu sztuk walki są różnego rodzaju przyrządy treningowe, jak choćby gongi, deski do łamania, worki treningowe czy piłki, np. lekarskie.

Zawodnicy sztuk walki chętnie używają również pacek i tarcz do kopnięć, przyrządów do podciągania się na drabinkach, skakanek czy po prostu worków treningowych w różnych rozmiarach dostosowanych do potrzeb.