Kaski do sportów walki

Kaski do sportów walki

O kaskach i ich ścisłych związkach z bezpieczeństwem napisano już bardzo dużo, niestety wciąż wiele osób, głównie amatorów, nie uważa ich za bezwzględny element potrzebny do uprawiania sportów wyczynowych. A szkoda, ponieważ dzięki kaskom można wyeliminować lub znacznie ograniczyć ryzyko powstania urazów czy pozostania kaleką (w najlepszym razie). Kaski do sportów walki to absolutny must have zawodników. Jakie są rodzaje kasków do sportów walki? Jaki kask do sportów walki kupić?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kaski do sportów walki  – ochrona konieczna

Bezpieczeństwo to absolutna podstawa wszelkich aktywności, które podejmujemy w życiu: czy to na drodze, czy w pracy, podczas treningów lub rekreacji. Kask chroni newralgiczne miejsca w naszym ciele, przede wszystkim mózg i kości czaszki. 

Głównym celem kasku jest ochrona głowy przed urazami, których można doznać podczas uderzenia lub upadku. Najlepsze kaski działają niczym klatka bezpieczeństwa w samochodzie rajdowym, równomiernie rozkładając siłę w razie uderzenia, co zmniejsza ryzyko urazu.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona głowy podczas treningów i zawodów sportów walki. A tych mamy sporo, zważywszy na fakt, że kaski treningowe do sportów walki różnią się od tych używanych w czasie profesjonalnych konkursów. 

Kaski stosowane są podczas sparingów oraz na większości amatorskich zawodów w boksie, muay thai i MMA.

Typowy kask sparingowy powinien dobrze chronić naszą głowę oraz twarz. Jego konstrukcja musi zapewniać prawidłową amortyzację ciosów. Dodatkowo w kasku sparingowym wzmocnione i osłonięte są obszary chroniące kości policzkowe oraz brodę.

Kask do sportów walki – jaki kupić?

Jeśli trenujesz sporty walki albo jesteś dopiero na początku swojej przygody z boksem czy MMA, na pewno rozglądasz się ochoczo za odpowiednim dla siebie kaskiem. Zapewne widziałeś zawodników zakładających przed treningiem kask chroniący głowę przed silnymi ciosami przeciwnika – uwierz, nie noszą ich na ozdobę.

Odpowiedni kask do sportów walki powinien być doskonale dopasowany do Twojej głowy. Zbyt luźny nie sprawdzi się w stu procentach, a za ciasnego możesz nawet nie wcisnąć na głowę. W celu kupienia pierwszego kasku do sportów walki  warto wybrać się do sklepu stacjonarnego z akcesoriami dla „wojowników”, aby spokojnie poprzymierzać kilka kasków na sobie. Przed pójściem do sklepu zmierz obwód głowy – to znacznie ułatwi poszukiwania kasku idealnego właśnie dla Ciebie.

Kask do sportów walki możesz bez problemu zakupić w sportowych sklepach internetowych, jednak pamiętaj, aby zamówić od razu więcej sztuk, przymierzyć i odesłać te najmniej odpowiednie. 

Kupujemy kask do sportów walki – rodzaje

Kaski do sportów walki dzielimy na kilka rodzajów, na przykład ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, sporty, do których są używane lub rozgrywki, w których są wykorzystywane (trening, sparing czy profesjonalne zawody).

Najpopularniejszy podział kasków do sportów walki:

  • Kask do sportów walki: turniejowy – budowa zewnętrzna: całkowicie odkryty z paskiem pod brodą. Zaleta: w kasku jest świetna widoczność. Wada – brak ochrony twarzy, która jest wystawiona na ciosy – dlatego ten kask jest dedykowany walkom turniejowym, kiedy umiejętności są już tak wysokie jak garda.
  • Kask do sportów walki: sparingowy – budowa zewnętrzna: zabudowana broda i policzki lub same policzki z paskiem pod brodą. Bardzo masywny, gruby kask (dużo wypełnienia na policzkach, brodzie) sprawi, że twarz cofnie się do wewnątrz, a kask zostanie wyeksponowany i to on spełni funkcję ochrony nosa podczas uderzenia frontowego. Odwrotnie jest w przypadku, gdy kask ma mało wypełnienia – twarz nie schowa się w kasku, tylko wręcz przeciwnie – będzie wystawiona na uderzenia jako pierwsza.   
  • Kask do sportów walki: z kratą lub maską – budowa zewnętrzna: kask zabudowany (broda, policzki) oraz dodatkowo metalowa krata lub maska z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ten kask jest uniwersalny pod względem ochrony podczas sparringów, ponieważ dostajecie dwa kaski w jednym. Dzięki kracie/masce jesteście chronieni niemalże 100%-owo, a jak odczepicie kratę/maskę, to macie typowy kask sparringowy.
  • Kask do sportów walki: z ochroną nosa – budowa zewnętrzna: szyna, pasek pod brodą lub szczęka całkowicie zabudowana. Dużym plusem jest to, że kask ma szerokie pole widzenia. Szyna chroniąca nos jest obszyta pianką, która amortyzuje uderzenia.

Jaki kask do sportów walki wybrać? Materiały na kaski 

Kolejnym kryterium w wyborze doskonałego kasku do sportów walki jest materiał, z jakiego kask został wykonany. Wnętrza kasków są wyścielone takim samym materiałem jak zewnętrzna strona lub materiałem typu zamsz.  

W przypadku zamszu pot zostaje wchłonięty przez ten materiał i dzięki temu kask nie przesuwa się z twarzy tak łatwo. Natomiast plusem kasku wyściełanego takim samym materiałem jak zewnętrzna część kasku jest to, że bardzo łatwo zetrzemy z tej powierzchni wilgoć, więc kask należy do sprzętów łatwych w utrzymaniu czystości. 

Kaski do sportów walki są najczęściej wykonane ze skóry syntetycznej, rzadziej ze skóry naturalnej. 

Kaski turniejowe czy sparingowe są produkowane z nowoczesnej pianki, bardzo wytrzymałej na rozrywanie i odkształcenia.