Kimona i stroje do walki

Kimona i stroje do walki

Sztuki walki rządzą się swoimi prawami: nie tylko w zasadach zadawania ciosów i rankingu pasów, ale również w doborze standaryzowanego stroju. Ze wschodnimi sztukami walki kojarzą się niezmiennie kimona, które stały się właściwie atrybutem karateków i judoków. 

Temat kimon do sztuk walki jest znacznie bardziej szeroki, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Wystarczy wspomnieć tylko, że tak naprawdę nie powinniśmy tego stroju nazywać kimonem, ponieważ ta nazwa zarezerwowana jest m.in. dla kolorowych strojów tradycyjnie noszonych przez kobiety. Co jeszcze warto wiedzieć o kimonach i innych strojach przeznaczonych do walki?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kimono do walki – KarateGi, JudoGi, DOGI

KarateGi – tylko tak poprawnie brzmi nazwa kimona używanego do karate. W Polsce KarateGi często bywa nazywane kimonem do Karate. Jest to błędne określenie tego stroju, ponieważ japońskie Kimono to tradycyjny strój, służący do codziennego użytku. Kimona do walki używa się także do treningu judo – ten strój jest znacznie starszy od KarateGi, a jego nazwa to JudoGi. W odróżnieniu od JudoGi KarateGi wykonane jest z lżejszego materiału. W ten sposób KarateGi umożliwia ćwiczącemu wykonywanie pełnego zakresu ruchów. Stroje do sztuk walki należą do jednego zbioru o nazwie DOGI.

KarateGi, czyli DOGI dla ćwiczących Karate, wyewoluowało właśnie za sprawą JudoGi.

Części KarateGi:

  • Obi – Pas
  • Uwagi – Kurtka
  • Sode – Rękaw
  • Shita – Obszycie
  • Zubon – Spodnie
  • Eri – Klapa

Kroje KarateGi:

  • Krój Kata jest najrzadziej spotykany. Rękawy i nogawki są tu jeszcze krótsze niż w przypadku projektu japońskiego. Stosowany jest materiał o dużej gęstości, mający podkreślać akustykę technik.
  • Europejski krój wyposażony jest w dłuższe rękawy i nogawki, a klapa jest krótsza. Jest to krój stworzony dla celów estetycznych i bardzo często KarateGi te są dużo lepiej wykończone.
  • Krój Japoński posiada krótsze rękawy oraz krótsze spodnie. Dodatkową cechą tego kroju jest także dłuższa klapa, dzięki czemu nie zawija się nad pasem.

Tradycyjne KarateGi nie posiada dodatkowych oznaczeń, poza standardową etykietą na spodniach oraz kurtce.

Większość KarateGi jest biała, natomiast w przypadku niektórych marek może wyglądać jak jasnoniebieski w pewnym świetle – wynika to z jakości tkaniny i procesu barwienia.

Warto wspomnieć, że istnieje kilka stylów karate, które wykorzystują czerwony, niebieski i czarny kolor stroju. Niektóre kluby karate używają systemu KarateGi o różnych kolorach, aby odróżnić uczniów od instruktorów.

KarateGi można nosić do uprawiania innych sztuk walki, takich jak jujutsu lub judo.

Ile kosztuje KarateGi do karate?

W przypadku KarateGi zakres cenowy jest bardzo szeroki. Najtańsze modele kosztują około 80 zł, najdroższe nawet 1200 zł i więcej. Taką cenę należy zapłacić za tradycyjne modele produkowane przez Shureido, Hirota, Tokaido oraz Tokyodo.

Stroje do walki – BBJ, boks, rashguardy, krav maga

Strój do walki to nie tylko tradycyjne KarateGi i JudoGi, ale także cała lista innych uniformów dla sportowców, którzy ćwiczą różne sztuki walki.

Listę otwiera strój do BBJ, czyli Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Przypomina wyglądem stroje do walki typu Gi, ale jest od nich zwykle bardziej zdobny. Na początku wiele osób ćwiczy Brazylijskie Jiu-Jitsu w KarateGi lub po prostu w koszulce i spodenkach. Niektóre kluby sportowe oferują zajęcia typy No-Gi, gdzie nie trzeba martwić się o zakup dość drogich strojów do BBJ. To świetna alternatywa dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sztukami walki i nie są przekonane, że ta forma aktywności fizycznej jest właśnie dla nich.

Kolejny w zestawieniu strojów do walki znajdzie się ten do boksu. Kto śledzi zawody, ten wie, że podstawowym ubiorem boksera są spodenki, ochraniacze i odpowiednie obuwie. Bokserzy na treningach używają również koszulek, tzw. rashguardów. Słowo Rashguard pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie „ochronę przed wysypką”. Rashguardy po raz pierwszy zostały zastosowane w Australii i były wykorzystywane w sportach wodnych takich jak surfing czy windsurfing. Podstawową ich funkcją jest ochrona ciała przed infekcjami skórnymi oraz obtarciami, które mogą się zdarzyć podczas treningu na macie. Z tego względu rashguardy są wybierane przez zawodników zamiast bawełnianych T-shirtów. 

Kobiety trenujące boks mają w swojej sportowej garderobie także staniki sportowe, które są znacznie wygodniejsze od zwykłych i doskonale podtrzymują oraz chronią biust podczas walki. 

Odpowiedniego stroju potrzebują także wielbiciele krav magi. Krav maga to system walki przeznaczony dla Sił Obronnych Izraela, stworzony przez Imiego Lichtenfelda w latach 30-tych XX wieku. Jest mieszanką kilku stylów i technik walki, m.in. judo, jiu jitsu, muay thai, boksu i zapasów. Techniki Krav Maga oparte są na naturalnych odruchach obronnych, które doskonalone są w czasie treningu, tak, aby w sytuacji realnego zagrożenia napadnięty nie dał się zranić i zadziałał najwcześniej jak to możliwe.

Jeśli chodzi o strój do krav magi, wystarczy wyposażyć się w spodenki/spodnie dresowe i koszulkę, natomiast głównym wydatkiem będą ochraniacze i akcesoria do krav magi, żeby wymienić tylko kilka: suspensory na krocze, ochraniacze na piszczele, kask sparingowy, tarcza do kopnięć, gumowe noże/pistolety, rękawice przyrządowe i treningowe.