Ochraniacze do sportów walki

Ochraniacze do sportów walki

Trudno wyobrazić sobie trening lub zawody sportów walki bez zastosowania odpowiednich ochraniaczy. Podczas turniejów walka między zawodnikami potrafi być naprawdę zacięta, a w ferworze cisów bardzo łatwo o bardzo groźne kontuzje. Na szczęście mamy do wyboru całą gamę ochraniaczy na każdą newralgiczną część ciała, dlatego adeptom sztuk walki nie pozostaje nic innego, jak solidne zapoznanie się z bogatą ofertą producentów ochraniaczy do sportów kontaktowych. Prezentujemy zwięzły poradnik, co warto wybrać i które ochraniacze są najczęściej kupowane do treningów sportów walki.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Ochraniacze do sportów walki – nic cenniejszego nad bezpieczeństwo

Jak ważna jest ochrona ciała podczas treningów i zawodów sportów walki, nie trzeba nikogo przekonywać. Pójście „na żywioł” zakończy się po paru mocnych ciosach, jakie otrzymamy od przeciwnika. Sporty walki rządzą się własnymi prawami: podczas gdy spora część sportowego świata jest całkowicie bezkontaktowa a jakiekolwiek uderzenie przeciwnika, nawet to niecelowe, karane jest przez sędziego, tak w sportach walki, jak sama nazwa wskazuje, punktuje się celne ciosy, samoobronę i wreszcie nokaut. 

Wyobraź sobie hipotetyczną sytuację, że wychodzisz na ring, a Twoim przeciwnikiem jest profesjonalny zawodnik. Nie masz na sobie żadnego ochraniacza przeznaczonego do sportów walki, a atakujący opanował technikę zadawania ciosów do perfekcji. Wniosek nasuwa się sam: nie masz szans, a walka zakończy się dramatycznie, prawdopodobnie brak kasku spowoduje wstrząśnienie mózgu, brak ochraniacza na nos doprowadzi do złamania, a niezaopatrzenie się w ochraniacz do zębów będzie wymagał pilnej wizyty u dentysty. To tylko przykładowe kontuzje, a ich rzeczywista lista mogłaby być znacznie dłuższa.

Rodzaje ochraniaczy do sportów walki

Wyróżniamy kilka rodzajów ochraniaczy do sportów walki, najczęstszy ich podział – ze względu na część ciała, jaką chronią przed ciosami:

  • Ochraniacze goleni i śródstopia
  • Ochraniacze na stopy
  • Ochraniacze na kolana
  • Ochraniacze na uda
  • Suspensory
  • Ochraniacze przedramion
  • Ochraniacze na łokcie
  • Ochraniacze na głowę
  • Ochraniacze na zęby
  • Ochraniacze na uszy
  • Ochraniacze tułowia
  • Ochraniacze biustu

Dodatkowo możemy wyróżnić:

  • Opaski, ściągacze, stabilizatory
  • Pasy kulturystyczne
  • Ochraniacze do kendo
  • Ochraniacze do samoobrony

Jakie ochraniacze do sportów walki kupić? Chronimy głowę

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć w sposób prosty: najlepiej wszystkie. Brak ochraniacza do sportów walki na dowolnej części ciała spowoduje ból po celnym ciosie zawodnika lub co gorsza, kontuzję, która może wyeliminować nas z treningu na kilka miesięcy. Oczywiście nie stosuje się ochraniaczy na całe ciało, ponieważ to całkowicie wypaczałoby sens współzawodnictwa, natomiast częścią ciała, jaką bezwzględnie powinniśmy chronić, jest głowa. 

Uszkodzenie czaszki, z którym w parze idzie często uraz mózgu, może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet, w skrajnych przypadkach, śmierć. W najlepszym razie grozi nam wstrząśnienie mózgu. To wielokrotnie powtarzający się problem wśród zawodników sportów walki. 

Wstrząs mózgu to czasowe zaburzenie czynności pnia mózgu, do którego dochodzi w wyniku urazu. Zazwyczaj jest on następstwem uderzenia w głowę, silnego szarpnięcia, np. podczas wypadku samochodowego, bądź uprawiania niektórych sportów. Zalicza się go do lekkich urazów głowy, ponieważ zwykle nie powoduje późniejszych konsekwencji zdrowotnych – choć objawia się nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, nie powoduje trwałych szkód w mózgu. 

Podział kasków do sportów walki

  • Kask do sportów walki: sparingowy – budowa zewnętrzna: zabudowana broda i policzki lub same policzki z paskiem pod brodą. Bardzo masywny, gruby kask (dużo wypełnienia na policzkach, brodzie) sprawi, że twarz cofnie się do wewnątrz, a kask zostanie wyeksponowany i to on spełni funkcję ochrony nosa podczas uderzenia frontowego. 
  • Kask do sportów walki: turniejowy – budowa zewnętrzna: całkowicie odkryty z paskiem pod brodą. Zaleta: w kasku jest świetna widoczność. Wada – brak ochrony twarzy, która jest wystawiona na ciosy – dlatego ten kask jest dedykowany walkom turniejowym, kiedy umiejętności są już tak wysokie jak garda.
  • Kask do sportów walki: z kratą lub maską – budowa zewnętrzna: kask zabudowany (broda, policzki) oraz dodatkowo metalowa krata lub maska z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ten kask jest uniwersalny pod względem ochrony podczas sparringów, ponieważ dostajecie dwa kaski w jednym. 
  • Kask do sportów walki: z ochroną nosa – budowa zewnętrzna: szyna, pasek pod brodą lub szczęka całkowicie zabudowana. Dużym plusem jest to, że kask ma szerokie pole widzenia. Szyna chroniąca nos jest obszyta pianką, która amortyzuje uderzenia.

Ochraniacze do sportów walki – suspensory 

Suspensory to nazwa ochraniaczy, która stale przewija się w tematyce sportów walki. Suspensory to innymi słowy, ochraniacze na krocze. Ochraniacz na krocze sprawdza się w wielu sportach walki, gdzie istnieje kontakt i bezpośrednie zagrożenie krocza i pachwin. 

Dyscypliną, w których suspensory są używane, najczęściej jest krav maga, w której kopnięcia na krocze są jedną ze sztandarowych technik. Suspensory powinny być również używane podczas sparingów i walk MMA, muay thai oraz boksu.