Odzież militarna

Odzież militarna

Najbardziej zaawansowane technologicznie elementy w branży outdoorowej zaczynają żywot jako produkty opracowane dla wojska, następnie stamtąd spływają do cywilów, którzy chętnie kupują odzież militarną w różnych celach. 

Oczywiście takie produkty nie są dokładnie takie same jak odzież przeznaczona dla wojska, natomiast są wystarczająco trwałe, aby przetrwać naloty, marsze pustynne i zużycie wynikające z czynnej służby. Jakie rodzaje odzieży militarnej znajdziemy w ofercie producentów? 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Odzież militarna – jakie problemy stają przed producentami odzieży wojskowej?

Producenci odzieży wojskowej muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań, jak choćby czyszczenie i pielęgnacja specjalistycznych tkanin czy e-tkanin naszpikowanych elektroniką. 

Tkaniny przeznaczone na szycie odzieży militarnej muszą zapewniać ochronę, trwałość i komfort w wielu nieprzyjaznych środowiskach. W przypadku odzieży militarnej celem jest opracowanie jak najlżejszych, oddychających i wygodnych materiałów, bez uszczerbku dla ergonomii i możliwości operacyjnych. Służba wojskowa wymaga wysokiego poziomu aktywności fizycznej w różnych warunkach, dlatego wojskowe systemy odzieżowe muszą chronić użytkownika przed wpływami środowiska operacyjnego, a także rozpraszać ciepło i wilgoć.

Ciągłe doskonalenie wyposażenia wojskowego jest niezbędne do utrzymania przewagi konkurencyjnej w szybko zmieniających się warunkach atmosferycznych i scenariuszach na polu bitwy. Oprócz odzieży wojskowej wszystkie inne wojskowe wyroby włókiennicze muszą zapewnić użytkownikowi niezbędny komfort.

Kolory odzieży militarnej – nie tylko moro

Najpopularniejszym kolorem wykorzystywanym do produkcji ubrań wojskowych jest kolor khaki, czyli tzw. piaskowego błota. Jest on mieszanką zieleni, szarości, brązu i beżu. Kolejną, najbardziej kojarzoną z ubraniami w stylu militarnym barwą jest moro, która oprócz zdolności maskowania w terenie, ma również znakomitą cechę praktyczną – ukrywa brud i plamy. Co ciekawe, w zależności od rodzaju służb mundurowych moro wyróżnia się innym odcieniem. I tak wojska lądowe posługują się głównie zielonym moro, a siły powietrzne i marynarka wojenna – tzw. czarnym moro.

Odzież militarna – kurtka

Do podstawowych elementów odzieży militarnej należy kurtka. Ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek ekstremalny wypad bez zaopatrzenia się w odpowiednią militarną kurtkę

Kurtka militarna musi być funkcjonalna i wykonana z najlepszej jakości materiałów. Podstawowe cechy, które posiadają dobre wojskowe kurtki to odporność na uszkodzenia, wiatr oraz wilgoć. W przypadku zamoczenia kurtka outdoorowa schnie w bardzo krótkim czasie. Krój dobrej kurtki militarnej posiada szeroki zakres ruchu oraz daje komfort noszenia. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów kurtki militarne przepuszczają powietrze i mają dobry system odprowadzenia wilgoci.

Kupujemy odzież militarną – spodnie

Spodnie w stylu wojskowym muszą łączyć w sobie dwie główne cechy: wygodę i funkcjonalność. W sklepach znajdziemy modele spodni militarnych z wieloma kieszonkami np. na noże wielofunkcyjne, urządzenia elektroniczne, broń. Spodnie w kolorze khaki lub we wzór moro to najczęściej poszukiwane opcje, natomiast bez problemu zakupimy czarne spodnie wojskowe lub spodnie wojskowe w innych odcieniach np. beżu, szarości. Spodnie militarne nazywane są czasem zamiennie bojówkami. 

Dla przykładu prezentujemy wyposażenie podstawowych i bardzo popularnych spodni typu militarnego:

  • Dziewięć kieszeni: – Dwie przednie na biodrach- Dwie tylne z nowym rodzajem zapięcia- Dwie obszerne kieszenie cargo zapinane na guziki- Dwie mniejsze przednie kieszenie z nowym rodzajem zapięcia- Mała kieszonka na łydce
  • Wewnętrzne taśmy organizacyjne w kieszeniach cargo
  • Wzmocnienia na pośladkach i kolanach
  • D-Ringi przy szlufkach z przodu
  • Mankiety regulowane na rzepy
  • Kieszenie na ochraniacze na kolanach
  • Zapinane na guziki
  • Możliwość regulacji w talii i nogawek
  • Materiał: Rip-Stop, 60% bawełna, 40% poliester

T-shirty militarne  – dopasuj komplet

Kolejnym elementem odzieży militarnej są różnego rodzaju t-shirty. Bez problemu jesteśmy w stanie stworzyć komplet z kurtką, spodniami czy polarem. T-shirty militarne są wykonane z wysokiego gatunku tkanin, są dobrze odszyte i powinny służyć nam przez długi czas. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk t-shirtów, bo to właśnie je najczęściej będziemy zmieniać podczas wypraw. 

Odzież militarna – polary

Trudno wyobrazić sobie wyposażenie profesjonalnego outdoorowca bez ciepłego i przyjemnego w dotyku polara. Ta część garderoby doskonale sprawdza się podczas dłuższych spacerów i wypraw szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku. Polar militarny zakupimy w kolorach pasujących do całego stroju militarnego, czyli np. w kolorach khaki, brązach, czerniach. 

Polary militarne doskonale sprawdzą się w połączeniu z kurtkami softshellowymi, poprawiając ich właściwości termiczne. Ponadto, podobnie jak bielizna termoaktywna, doskonale odprowadzają wilgoć, jednocześnie zachowując temperaturę ciała, dlatego świetnie sprawdzą się z nimi w parze.

Bielizna termoaktywna – obowiązkowa odzież militarna

Trudno wyobrazić sobie prawdziwą, profesjonalną wyprawę survivalową bez zaopatrzenia się w dobrej jakości bieliznę termoaktywną. Nawet, gdy nie pomyślisz o niej przez cały dzień wędrówki, zapewne zatęsknisz za nią w zimne wieczory i lodowate noce – ewentualnie podczas zimowych wędrówek.

Bielizna termoaktywna to odzież, która z jednej strony dobrze izoluje od chłodu i czynników zewnętrznych, ale potrafi również zapewnić odpowiednią wentylację oraz odprowadzanie wilgoci. Bielizna oddychająca jest wskazana dla sportowców i świetnie sprawdza się podczas aktywności fizycznej.