Worki i gruszki

Worki i gruszki treningowe

Worki i gruszki treningowe to atrybut sportów walki. Są właściwie jednymi z pierwszych akcesoriów zawodnika, zaraz po rękawicach, które przychodzą nam na myśl kiedy mówimy o treningach sportów kontaktowych. Trening na worku treningowym, dzięki poprawieniu naszej kondycji fizycznej oraz wzmocnieniu siły uderzeń, poprawia nasze poczucie pewności siebie. Jaki worek i gruszkę treningową wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie worka i gruszki treningowej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Worek treningowy – walka z „biernym” przeciwnikiem

Przedział wagi worków treningowych sięga od 20 do nawet 150 kilogramów. Wysokie worki, mają w sobie wiele materiału wypełniającego, przez co są ciężkie. Należy pamiętać, że worek nie powinien być ani za lekki, ani zbyt ciężki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który będzie miał podobną wagę, jak osoba, jaka będzie go użytkować. Dla osób początkujących zaleca się kupno sprzętu o małym obciążeniu do 30 kilogramów, gdyż im sprzęt więcej waży, tym częściej dochodzi do kontuzji.

O czym nie można absolutnie zapomnieć, trening na worku treningowym pozwala:

  • Pozbyć się złej energii, odreagować po nieudanym dniu;
  • Poprawić ogólną kondycję organizmu, poprzez wzmożony wysiłek fizyczny dostarczamy sobie więcej tlenu, co z kolei pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu;
  • Spalić do 800 kalorii podczas godzinnego treningu;
  • Wzmocnić siłę wszystkich mięśni;
  • Udoskonalić technikę wyprowadzania trudnych ciosów;
  • Wyrzeźbić całe ciało;
  • Spalić zbędną tkankę tłuszczową.

Materiał na worek treningowy

  • Skóra naturalna – drogi, ale bardzo porządny. Ze względu na cenę, preferuje się go zawodowym sportowcom oraz osobom, które regularnie trenują i zależy im na jakości worka. Dużą zaletą zakupu worka wykonanego ze skóry naturalnej jest komfort podczas ćwiczeń, a także duża wytrzymałość.
  • Tkaniny imitujące skórę – dużo tańszy odpowiednik skóry. Poleca się je nie tylko początkującym osobom, ale także zaawansowanym adeptom sportów walki. W trakcie wyboru worka treningowego przyjrzyj się szczególnie jakości materiału, z jakiego jest zrobiony. Zwróć uwagę na grubość tkaniny, a także całość wykończenia.

Do wypełnienia używa się między innymi trocin, skrawków materiałów, worek wówczas jest lżejszy. Aby, uzyskać większy ciężar za wypełnienie może posłużyć także piasek lub ziemia.

Jaki worek treningowy kupić? Rozmiary

Worki treningowe wybieramy na podstawie rozmiaru i wagi. Podstawowy podział ze względu na rozmiar to:

  • Worek treningowy 130 – Idealny dla młodzieży, kobiet i osób trenujących w warunkach domowych. Wysokość i waga worka została dobrana pod z myślą o treningu rekreacyjnym i wydolnościowy. 
  • Worek treningowy  140 – Najpopularniejszy rozmiar worka technicznego  idealny zarówno do treningu wydolnościowego jak i treningu sportów walki. Idealny do domu i siłowni. 
  • Worek treningowy  150Duży i ciężki worek techniczny przeznaczony dla klubów sportów walki. Rozmiary dobrane pod kątem treningu technicznego oraz treningu siły ciosów. 
  • Worek treningowy  160Duży i ciężki worek techniczny dla klubów sportów walki, wydłużona wysokość sprawia, że worek ten jest zalecany zawodnikom Kickboxingu i Muay Thai. 
  • Worek treningowy  180 – Bardzo duży i ciężki worek przeznaczony do treningu siły uderzeń. 

Podział ze względu na wagę:

  • Worki średnie (waga ok. 30 – 50 kg) – ich rozmiar to przeważnie 130 – 140 cm; są odpowiednim wyborem dla osób trenujących rekreacyjnie; posiadają wystarczającą wagę i powierzchnię treningową, zapewniając komfortowy trening; są najczęściej wybierane do treningu w warunkach domowych.
  • Worki ciężkie (waga ok 50 – 60 kg) – rozmiar to przeważnie 150 cm, 160 cm lub 180 cm; wykorzystywane są głównie do treningu siły uderzeń; ze względu na duży ciężar i sporą powierzchnię uderzeniową można na nich komfortowo trenować zarówno techniki nożne jak i ręczne; są często wybierane przez zawodników Kickboxingu i Muay Thai.  

Gruszki treningowe – gruszki bokserskie

Worki w kształcie grusz przeznaczone są dla osób chcących poprawić uderzenia. Gruszka bokserska podwieszana lub gruszka bokserska na sprężynie podobnie skutecznie rozwijają umiejętności, pozwalając na ćwiczenie ciosu podbródkowego, hakowego, piąstkowanie.

Gruszka bokserska zwana jest też często refleksówką. Gruszka taka może mieć różną wagę i twardość, wszystko zależy od wypełniania.

Zalety trenowania na gruszkach bokserskich:

  • Trening z użyciem gruszki nie wymaga partnera do sparingu, prowadzi się go indywidualnie i można to robić w warunkach domowych. 
  • Pozwala skoncentrować się głównie na wyprowadzaniu ciosów w kierunku głowy przeciwnika. 
  • Gruszki bokserskie pozwalają doskonalić szybkość, technikę i koordynację oraz wzmacniać kondycję. 

Gruszki do sportów walki dostępne są w kilku rodzajach. Stojące zamontowane są na sprężynie umieszczonej, na podstawie którą dla zachowania stabilności wypełnia się piaskiem lub wodą. Ten rodzaj gruszek pozwala regulować wysokość, dzięki czemu łatwo je dopasować do wzrostu osoby ćwiczącej. Gruszki wiszące montowane są na suficie i niekiedy także dodatkowo w podłodze albo na specjalnej platformie.