Impregnaty

Jakie impregnaty stosować do obuwia? 

Impregnaty do obuwia powinny znajdować się na wyposażeniu każdego domu. Pomyśl tylko, ile par butów znajduje się w Twoim mieszkaniu. Bardzo możliwe, że wykonane są z co najmniej kilku rodzajów materiałów, na przykład skóry naturalnej licowej, zamszu czy z materiału tekstylnego. Odpowiednia impregnacja obuwia pozwala cieszyć się butami przez długie lata i nie martwić się o przemoczone stopy, zawilgłe i zdeformowane cholewki czy plamy powstałe na skutek czynników chemicznych. Jakie impregnaty stosować do obuwia? Które impregnaty powinniśmy obowiązkowo zakupić do ochrony i konserwacji butów?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Impregnaty do obuwia – ochrona na długie lata

To, jak bardzo ważna jest impregnacja obuwia, wiedzieli użytkownicy butów już setki lat temu. Wówczas impregnatami do butów były substancje naturalne jak na przykład woski pszczele. Dzisiaj impregnaty do obuwia dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od efektów, jakie chcemy uzyskać po zaimpregnowaniu butów.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji obuwia możemy cieszyć się jego dobrą kondycją nawet przez kilka lat. Szczególnie jeśli chodzi o pary skórzane albo profesjonalne buty do chodzenia po górach, które wykonane są z dedykowanych, często patentowanych materiałów.

Impregnaty do obuwia zapobiegają przemoczeniu cholewki, przepoceniu, zniekształcaniu czy nawet powstawaniu przykrego zapachu w butach.

Ważne, aby stosować impregnat dokładnie do takiego rodzaju materiału, do jakiego został opracowany, ponieważ impregnowanie skóry licowej preparatami przeznaczonymi stricte do zamszu może skończyć się uszkodzeniem butów.

Impregnaty do obuwia – ważna skrupulatność

Namówiony przez sprzedawcę w sklepie kupiłeś dostosowany do nowych butów impregnat? Zapewne dowiedziałeś się, że powinieneś go zastosować przed pierwszym użyciem i po każdym myciu obuwia. O ile zastosowanie impregnatu do obuwia nie sprawia problemu przed pierwszym założeniem, tak regularne uzupełnianie impregnacji po kilku tygodniach albo myciu na mokro, niejednokrotnie bywa bagatelizowane.

Należy pamiętać, że tylko regularna impregnacja obuwia przyniesie pożądane i długofalowe efekty w postaci zadbanych i komfortowych w użytkowaniu butów. W przeciwnym razie nasze obuwie szybko zacznie się niszczyć, odkształcać i nie najlepiej pachnieć, ponieważ z czasem, w wyniku mechanicznego zużycia butów oraz wpływu czynników atmosferycznych, skuteczność impregnatu zmniejsza się. Jest to proces naturalny, który prowadzi do spadku zarówno jakości obuwia, jak i jego trwałości.

Wodoodporność – impregnaty do butów

Najczęściej pożądanym efektem, jaki chcemy osiągnąć, impregnując obuwie, jest uzyskanie właściwości hydrofobowych. Szczególnie jeśli nosimy buty, które „z natury” łatwiej absorbują wilgoć, czyli zamszowe lub materiałowe. Oczywiście buty ze skóry licowej też nie powinny być pomijane w tym zestawieniu, pomimo że najpóźniej z nich wszystkich przemokną.

Jeśli chodzi o wodoodporne impregnaty do butów, najczęściej spotkamy się ze sprayami do rozpylania z odpowiedniej odległości. Ważne, aby dozować je na obuwie dokładnie z takim odstępem, jak proponuje producent, ponieważ zbyt bliski kontakt może spowodować odbarwienie się wierzchniej warstwy buta.

Dzięki impregnatom wodoodpornym do butów woda i brud nie przylegają do włókien materiału. Suchy brud nie przyczepia się do powierzchni, a mokry nie jest wchłaniany przez włókna. Zamiast plam pojawiają się krople, które nie wsiąkają w materiał.

Impregnaty do obuwia – przeciw przykrym zapachom

Każdy z nas przeżył zapewne sytuację, kiedy po ściągnięciu buta poczuł niezbyt przyjemny zapach. Niestety, pomimo stosowania antyperspirantów, stopy lubią się pocić, szczególnie w cieplejsze miesiące roku, dlatego warto zainwestować w impregnat do obuwia pochłaniający przykry zapach.

Tego typu impregnaty występują głównie w postaci sprayów, ale także odświeżaczy czy kulek wkładanych wewnątrz cholewki.

Warto zainwestować w impregnat, który nie tylko odświeża zapach docierający z buta, ale także likwiduje przyczynę jego powstawania, czyli rozkładające pot bakterie i grzyby. To działanie bakterii i grzybów odpowiada bezpośrednio ze powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

Pasty i woski do butów

Na liście impregnatów do obuwia nie sposób nie wymienić past i wosków do butów. Pasty do butów to impregnaty, które służą do natłuszczenia skóry i przywrócenia jej utraconych składników. Dobrze odżywiona skóra jest elastyczna, sprężysta i pięknie błyszczy.

Najczęściej występujące pasty do butów to te w kremie i w płynie, dostępne w coraz wygodniejszych aplikatorach. Zwykle używanie płynnej pasty do butów polega na dociśnięciu miękkiej gąbeczki do buta, w której ukryty jest aplikator pasty. Pasta do butów zapewnia natychmiastowy efekt nabłyszczenia (albo zmatowienia – zależy, jaki efekt chcemy uzyskać), odżywi skórę, zabezpieczy buty przed działaniem wilgoci, przywieraniem brudu czy bardzo niepożądanej soli drogowej.

Woski z kolei bardzo dobrze nabłyszczają buty. Szczególnie popularne stają się impregnaty na bazie wosków palmowych, które tworzą niepowtarzalny połysk, impregnują skórę i nie zawierają silikonów.