Bidony

Bidony dla rowerzysty – przegląd najlepszych propozycji

Brak bidonu w czasie dłuższej trasy? Doświadczonym rowerzystom ta sytuacja wydaje się zwyczajnie nierealna! Bidony to obowiązkowe wyposażenie każdego kolarza, ponieważ są niezwykle lekkie, szczelne i wygodne. Znajdziemy je we wszystkich sklepach sportowych w bardzo korzystnych cenach. Dbanie o własne zdrowie, jest bezpośrednio związane z piciem odpowiedniej ilości wody. Szczególnie szybko można się odwodnić w trakcie wysiłku fizycznego i przy dużych temperaturach. A właśnie z tym mamy do czynienia w trakcie jazdy na rowerze. W poniższym tekście przeczytacie, jak wybrać właściwy bidon.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Bidony – charakterystyka 

Czym jest bidon? Pojemnikiem na wodę lub inny napój. To najczęściej przedmiot wyglądem podobny do butelki, chociaż jest produkowany także w innych kształtach, na przykład w formie kubeczka lub w bardziej spłaszczonym kształcie. Wykonany jest z tworzyw sztucznych, aluminium lub metalu. Produkowany w różnych rozmiarach, ma pojemność od 0,25 do 1 litra. Ze względu na panującą modę oraz wygodę z ich korzystania, producenci rowerów fabrycznie instalują specjalne uchwyty na bidony w najnowszych modelach. Jeżeli takiego nie posiadamy, możemy go spokojnie dokupić w sklepie sportowym i samodzielnie przyczepić. Oczywiście możemy go przewozić w plecaku lub torbie, ale uchwyty są dużo wygodniejszą opcją. Aby napić się wody, nie trzeba schodzić z roweru. Bidony są zamykane na specjalną zatyczkę, dzięki czemu korzystanie z nich jest dziecinnie proste.

Różne rodzaje bidonów

Oferta producentów jest bardzo bogata. Bidony są produkowane z podziałem na grupy wiekowe i styl jazdy cyklisty. Znajdziemy też bardzo duże różnice w cenach, zależne głównie od użytych materiałów i renomy firmy, która je sprzedaje. Najpopularniejsze rodzaje bidonów zostały opisane poniżej.

  • Bidon z tworzyw sztucznych – model znany wszystkim i najczęściej kupowany przez miłośników kolarstwa. Cechuje je przede wszystkim niska cena, różnorodność modeli, wygoda z użytku oraz wytrzymałość i niewielka waga. Należy jednak pamiętać, że mogą się łatwo popsuć w czasie ewentualnego uderzenia o ziemie. Nie mogą się również pochwalić długą żywotnością, ponieważ czynniki atmosferyczne są dla nich szkodliwe.
  • Bidon z aluminium – bardzo popularne, ale przez niektórych uważane za niezdrowe dla organizmu. Podobno przenikające do ludzkiego ciała cząsteczki aluminium, mogą wywoływać różne niebezpieczne choroby w tym Alzheimera. Te informacje nie są jednak potwierdzone. Mimo to producenci aluminiowych bidonów w ich środku tworzą odporną na aluminium powłokę. Musimy się jednak liczyć z tym, że produkty z niższej cenowo półki, mogą mieć kiepską jakość takiej powłoki. Może się ona zacząć wykruszać, tracąc swoje działanie. Dlatego decydując się na modele wykonane z aluminium, zwracajmy uwagę na wyjątkowo ważne atesty i certyfikaty oraz opinie o firmie, która je produkuje.
  • Bidon z metalu – w sklepach znajdziemy również bidony stworzone ze stali nierdzewnej. Są zdecydowanie droższe od wymienionych powyżej modeli, ale są bardzo solidne i trwałe. Nie mają żadnego ewentualnego złego wpływu na organizm człowieka i są bardzo wygodne. Niestety są to modele dużo cięższe i mogą nadawać napojom delikatnie metaliczny posmak.
  • Bidon dla dziecka bidony dla dzieci to osobna sprawa. Nie wszystkie są przeznaczone na rower, więc można znaleźć dobry model do szkoły lub użytku w domu. Raczej mają mniejszą pojemność i komfortowy ustnik lub słomkę, aby dzieciom piło się wygodniej. Są lekkie i najczęściej wykonywane z tworzywa sztucznego. Przebierać można w kolorach, znajdziemy również modele z bajkowymi postaciami. Wszystkie chwyty, aby zachęcić dzieci do nawadniania małego organizmu, są dozwolone.

Wybór najlepszego bidonu

W trakcie szukania idealnego bidonu nie można oczywiście wybrać jedynie odpowiedniego materiału, z którego został wykonany. Ważne są także inne kwestie, na przykład zamykanie. Najlepsze będą bidony zamknięte podwójnie, czyli te z dodatkową ochronną klapką. Dadzą nam one gwarancję szczelności, a także będą zapobiegać zabrudzeniu się ustnika, jeśli niechcący upuścimy bidon lub sam się przewróci. Istotna jest cena, Najtańsze modele nie są warte naszej uwagi, ponieważ szybko się zepsują, a my będziemy musieli wydać pieniądze kolejny raz. Pojemność jest zależna od preferencji każdego użytkownika. Niewielkie bidony są bardzo poręczne, ale nie sprawdzą się dobrze w trakcie dłuższej trasy. Dla dzieci poleca się pojemność 0,3 litra, a osoby dorosłe wybierają najczęściej modele od 0,5 do 1 litra. Jeżeli wiemy, że nasz bidon może być szczególnie narażony na upadki i uderzenia, warto zainwestować w produkty ze stali nierdzewnej. Jednak należy wiedzieć, że dla dzieci mogą być zbyt ciężkie i nieporęczne.  Pamiętajmy również, żeby sprawdzić, czy bidon będzie pasował do naszego mocowania na rowerze. I sprawa ostatnia, zastanówmy się, czy kolor bidonu się nam podoba. Jeśli nie, być może schowamy go na dnie szafki i wcale nie będziemy z niego korzystać! Warto poszukać bidonu dopasowanego najlepiej do naszych preferencji.