Kaski rowerowe

Jaki kask wybrać na rower? Typy i modele

Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kasku rowerowego. Pewne jest, że zabezpieczenie głowy to sprawa podstawowa, która dla wszystkich powinna być priorytetem. Nie jest to wyposażenie drogie, a może uratować nasze zdrowie i życie. Dlatego chcąc spędzić przyjemny czas z rodziną lub przyjaciółmi, nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Jakie kaski rowerowe będą najlepszym wyborem? Na który rodzaj warto się zdecydować? Podpowiadamy początkującym i profesjonalistom!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Od czego zacząć?

Na samym początku warto przestać słuchać osób, które uważają, że jazda w kasku to powód do wstydu lub niepotrzebne obciążenie! Nic bardziej mylnego. Nawet doświadczonym i ostrożnym rowerzystom może się zdarzyć wypadek. Często przyczyną są inne osoby, złe warunki atmosferyczne lub dosłownie króciutka chwila nieuwagi. Takich zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W trakcie wyścigów kaski rowerowe są obowiązkowe, dlatego nie znajdziemy prawdziwego kolarza bez kasku na głowie! A na blogach i forach internetowych można przeczytać mnóstwo wpisów osób, które po wypadkach nie wsiadają już na rower bez kasku. Jakie są pierwsze kroki do znalezienia idealnego modelu?

  1. Przed zakupami należy dokładnie zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu, około 2 cm nad brwiami.
  2. Dobieramy rozmiar kasku, dzięki znajomości miary
  3. Decydujemy się na konkretny rodzaj w zależności od stylu naszej jazdy
  4. Ustalamy górną granicę naszego budżetu
  5. Przymierzamy wiele różnych modeli, aby znaleźć ten dopasowany do kształtu naszej głowy 
  6. Sprawdzamy atesty najwygodniejszych kasków
  7. Staramy się wybrać najlżejszy model z dużą ilością otworów wentylacyjnych.
  8. Nie sugerujemy się wyborem naszych przyjaciół, z reguły na każdą głowę pasuje inny kask.

Kaski rowerowe– różne rodzaje

    • Kask MTB– najczęściej wybierany rodzaj. Można w nim jeździć równie dobrze w górach i w mieście oraz na dłuższych dystansach. Większość modeli jest wyposażona w odpinany daszek, chroniący kolarza przed gałęziami i zbyt mocnym słońcem.
    • Kask enduro– lekki kask z dobrą wentylacją. Ze względu na bardziej zabudowany tył jest polecany głównie miłośnikom szybkiej jazdy po górach.
    • Kask szosowy– lekki, wygodny i bardzo aerodynamiczny. Polecany przede wszystkim na długie trasy, ze względu na świetną wentylację. Często wybierany również do jazdy turystycznej lub po mieście. Różni się od modeli MTB brakiem daszka. 
    • Kask full-face– wybierany przez zwolenników szybkich zjazdów, jazdy po lesie i w górach. Trafne jest podobieństwo do sportowych kasków motocyklowych. Jest dobrze zabudowany, chroni nie tylko głowę, lecz także szczękę. Jego konstrukcja pozwala na dodatkowe, bezproblemowe założenie gogli. W sklepach bez problemu znajdziemy modele, w których można odpiąć zabezpieczenia szczęki i w ten sposób zmienić go na rodzaj enduro.
    • Kask typu „orzeszek”– używany przez wszystkich skaterów, przyda się posiadaczom rowerów BMX. Jest dużo bardziej zabudowany- zasłania kark i okolice uszu, lecz jest także cięższy od innych modeli. 
    • Kask miejski– jest przede wszystkim stylowy oraz znany ze swojej odporności na wodę. Nie posiada zbyt dobrej wentylacji, ale dzięki temu nie ma sportowego wyglądu.
    • Kask do jazdy na czas– najbardziej aerodynamiczne z dostępnych modeli. Często wykorzystywane, zamiast szosowych ze względu na bardzo dobrą wentylację głowy. Dodatkowo mogą mieć przymocowaną małą szybę, poprawiającą komfort jazdy. 

  • Kask dla dzieci– dobieramy tak, jak dla osoby dorosłej. Warto pamiętać, że ten dla dziecka musi być szczególnie lekki. Można zaszaleć z kolorami lub wybrać modele z bajkowymi bohaterami, aby zachęcić malucha do bezpiecznej jazdy.

O czym warto pamiętać, kupując kask na rower?

Przede wszystkim kaski rowerowe powinny pochodzić od sprawdzonych producentów oraz spełniać warunki normy EN 1078. Taką informację powinno zawierać opakowanie kasku lub jego metka. Nie decydujmy się na kaski rowerowe, które nas uwierają, nawet w niewielkim stopniu. W czasie dłuższej jazdy problem będzie się pogłębiał i przeszkadzał nam coraz bardziej z każdym kolejnym kilometrem. Jeżeli nosicie okulary, to nie ściągajcie ich w trakcie przymierzania. To ważna kwestia, aby było Wam wygodnie w trakcie jazdy. Pamiętajcie, że po zakupie kasku musimy go dokładnie wyregulować, aby jak najlepiej przylegał do naszej głowy. Gdy zdarzy Wam się nieszczęśliwy wypadek, przez który kask się popsuje, to nie oznacza, że był on zły. Zabezpieczenie głowy ma przyjąć na siebie całą energię związaną z upadkiem, dobrze działający model po prostu się roztrzaska przy większej mocy uderzenia, ale głowa użytkownika będzie bezpieczna. Także, jeśli do tej pory konkretny model służył świetnie i nie mieliście do niego żadnych zastrzeżeń, nie bójcie się wybrać go ponownie. Nawet kiedy jeździcie całkowicie bezpiecznie, a Wasz kask w nic nie uderzył, pamiętajcie, że warto go wymienić na nowy model po kilku latach (około pięciu). Niektóre materiały wykorzystywane przy produkcji zaczynają się psuć z biegiem czasu.