Oświetlenie rowerowe

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Jazda na rowerze jest ogromną przyjemnością oraz wspaniałą aktywnością, pod warunkiem, że dbamy o nasze bezpieczeństwo. Po zmroku lub przy złych warunkach atmosferycznych bezdyskusyjnie zależy ono przede wszystkim od właściwego oświetlenia rowerowego. Nie jest ono jedynie gadżetem, który ułatwia jazdę rowerzyście. Czyni go widocznym, aby inni uczestnicy ruchu drogowego mogli go szybko zauważyć oraz bezpiecznie ominąć. Ile możliwości mamy do wyboru? Oraz w jaki sposób dobrać najlepsze oświetlenie rowerowe? Odpowiedzi znajdują się w artykule poniżej, zachęcamy do przeczytania. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Prawo a oświetlenie rowerowe 

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie oświetlenia rowerowego to obowiązek. Czy za jego brak możemy dostać mandat? Wedle przepisów prawa możemy się poruszać rowerem bez odpowiedniego oświetlenia rowerowego, ale tylko w czasie dobrej widoczności. To oznacza, że jeździć możemy, jeśli na zewnątrz świeci słońce. Jednak jeżeli w trakcie przejażdżki warunki pogodowe drastycznie się zmienią, a widoczność stanie się ograniczona, to rowerzysta bez odpowiedniego oświetlenia roweru będzie łamał prawo. Oczywiście właściwe oświetlenie rowerowe możemy mieć przy sobie, schowane na przykład w plecaku. A w razie konieczności wystarczy, że je założymy na nasz jednoślad. Nie jest to jednak opcja zbyt wygodna, więc stanowczo jej nie polecamy. Kiedy jeszcze lampy rowerowe będą niezbędne? Za każdym razem, gdy wjeżdżamy do tunelu lub na zewnątrz pojawia się mgła. Oświetlenie rowerowe jest naprawdę bardzo ważną kwestią, która może uratować nasze zdrowie, a nawet życie.  Warto kupić dobry model, który zapewni nam dobrą widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Należy jeszcze wspomnieć, co jest wymagane. Przy złej widoczności każdego rowerzystę poruszającego się po drodze lub ścieżce rowerowej, obowiązuje posiadanie lampy przedniej w kolorze żółtym lub białym, lampy tylnej w kolorze czerwonym, a także tylnego światła odblaskowego, kształtu innego niż trójkąt w kolorze czerwonym.

Najpopularniejsze oświetlenie rowerowe 

W sklepach sportowych lub na stronach internetowych znajdziemy ogromną ilość ofert. Osobom początkującym znalezienie odpowiedniej lampy, może wydawać się trudne lub bardzo czasochłonne. Należy jednak zaznaczyć, że kupowanie pierwszego lepszego modelu, nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zdecydować się na produkt z wyższej półki, niż po jakimś czasie musieć go wymieniać. Obecnie najczęściej kupowane są lampy halogenowe lub LED. Które sprawdzą się lepiej? To zależy od naszych preferencji. Popularne w ostatnim czasie oświetlenie rowerowe LED jest dużo bardziej energooszczędne i ekonomiczne od lamp halogenowych. Daje mocniejszy strumień światła i zapewnia wolniejsze wyczerpywanie się akumulatorów. Jednak halogeny dalej mają mnóstwo zwolenników, którzy twierdzą, że takie oświetlenie rowerowe jest stanowczo wystarczające. Zatem zdecydować trzeba, kierując się własną wygodą. 

Jak wybrać dobre oświetlenie rowerowe?

Kupując oświetlenie rowerowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pamiętajmy, że będzie ono w dużej mierze odpowiadało za nasze bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie jazdy po zmroku. Trzeba się dobrze zastanowić, co będzie pasowało najlepiej do naszego stylu jazdy i jak często będziemy takiego oświetlenia używać. Czym należy się kierować, szukając właściwych lampek? 

  • Kolor – szczególnie istotny, aby oświetlenie rowerowe, którego używamy, było zgodne z polskim prawem. Z przodu biały lub żółty, a na tyle czerwony. Dlaczego? Aby inni użytkownicy ruchu drogowego wiedzieli, w którą stronę się poruszamy. 
  • Materiały – lepiej kupować lampki od znanych producentów, aby mieć gwarancję jakości, kupionego produktu. Oświetlenie rowerowe musi mieć dobrą, wytrzymałą obudowę, aby po ewentualnym uderzeniu jednośladu o asfalt, nie nadawało się jedynie do wyrzucenia. Obowiązkowa jest także wodoodporność.
  • Moc – w tym przypadku więcej, oznacza lepiej. Naturalnie, jeśli mamy zamiar poruszać się wieczorem, tylko po dobrze oświetlonych uliczkach, szczególnie mocna lampka nie będzie koniecznością. Jednak w przypadku jazdy w nocy po nieoświetlonych drogach, warto kupić silniejsze oświetlenie rowerowe. Moc najczęściej jest określana w lumenach. Większość modeli będzie miała od kilkudziesięciu do kilkuset lumenów.
  • Zasilanie – w słabszych lampkach baterie, w lepszych akumulator. Warto także zastanowić się nad dynamo, które wspaniale sprawdzi się u posiadaczy rowerów trekkingowych, wybierających się na dłuższe wyjazdy.
  • Opcje – róże przyciski czy pokrętła na lampce, także mogą być przydatne. Wybierzemy dzięki temu moc światła, czasem jego kolor lub tryb na przykład pulsowania.
  • Zakres światła – warto sprawdzić, na jaką szerokość świeci lampka. Czy będzie w stanie oświetlić trochę więcej niż tylko kawałek ścieżki rowerowej przed nami? Dużo bardziej komfortowe będą światła, dzięki którym zobaczymy także pobocze.
  • Montowanie – tutaj znajdziemy dwa rodzaje oświetlenia rowerowego. Większość zakładamy raczej na stałe, ale możemy też wybrać produkty łatwe zarówno w montażu, jak i demontażu. Jednak jeżeli zdecydujemy się na taką opcję, to pamiętajmy, aby lampę mocować na odpowiedniej wysokości. Będzie od tego zależała widoczność oraz nasze bezpieczeństwo.