Pompki rowerowe

Jaką pompkę rowerową wybrać?

Pompka rowerowa to niezbędne wyposażenie, nie tylko na długie przejażdżki. Potrzebna jest każdemu miłośnikowi kolarstwa, niezależnie od jego stopnia zaawansowania. W ofercie sklepów znajdziemy wiele ciekawych modeli, które często znacząco różnią się od siebie ceną. Jak wybrać najbardziej odpowiednią pompkę rowerową do naszego jednośladu? I czym różnią się poszczególne rodzaje? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Pompki rowerowe – jak wybrać odpowiednią?

Chociaż kiedyś każdy miał taką samą pompkę rowerową, to teraz półki sklepowe uginają się od wielu modeli. Nie ma w tym nic złego, może tylko wybór staje się trudniejszy i zajmuje nam więcej czasu. Jednak z tym problemem poradzimy sobie z łatwością, jeśli tylko wiemy, czego potrzebujemy. Zakup dobrej pompki rowerowej zależy od kilku czynników. Przed wybraniem się do sklepu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ile różnych dętek będziemy musieli napompować? Jak szybko chcemy sobie z tym zadaniem poradzić? Gdzie będziemy używać naszej pompki rowerowej? Jaki typ zaworu, czyli rodzaj wentyla mamy w naszych kołach? I jaką maksymalną kwotę możemy przeznaczyć na kupno rowerowej pompki? Jeżeli znamy już odpowiedzi na te pytania, powinniśmy bez przeszkód znaleźć pasujący sprzęt. Jakie typy pompek rowerowych można wyszczególnić? Wszystkim znane ręczne pompki rowerowe, to nie jedyna opcja, istnieją także dużo większe stacjonarne oraz modele zaawansowane dla profesjonalistów. O wszystkich przeczytacie w dalszej części artykułu.

Dobrze znane pompki rowerowe

Pompki ręczne – Sprzęt, który zna każdy, dlatego kupowane są stanowczo najczęściej. Nic dziwnego! Są dość tanie i ważą naprawdę niewiele. Oczywiście zmieszczą się w każdej szufladzie, skrzynce na narzędzia, w torbie, sakwie lub w plecaku. Korzystanie z takiego sprzętu, nie sprawi trudności żadnemu kolarzowi. Jednak mimo tego, że ręczne pompki rowerowe są całkiem wygodne, to napompowanie dętki wymaga sporo czasu, a nawet siły. To jednak nie są najgorsze wady tego sprzętu, zdecydowanie bardziej przeszkadza brak możliwości napompowania dętki do wysokiego ciśnienia. A jeśli zdecydujemy się na najtańsze modele, to często nawet o kiepskim pompowaniu możemy zapomnieć. Niestety tanie pompki rowerowe bardzo szybko się psują, powietrze przez nie ucieka, a my zdajemy sobie sprawę, że zmarnowaliśmy pieniądze. Dlatego naprawdę warto zainwestować w lepszy sprzęt, który będzie zaopatrzony w blokadę przytrzymującą wentyl we właściwym miejscu w czasie procesu pompowania. Jedną z podstawowych zasad jest także kupienie pompki rowerowej z wymiennymi końcówkami, da nam to pewność, że będziemy mogli napompować różne rodzaje dętek. W sklepach znajdziemy również modele ze składaną rączką, małym manometrem oraz teleskopowym tłokiem. Dodatkowe ulepszenia są stanowczo warte swojej ceny. A dobrą pompkę rowerową warto przy sobie mieć w trakcie każdej wycieczki.

Ciekawe alternatywy

Macie już dobrą ręczną pompkę, ale szukacie czegoś innego? Macie dość ciągłego jeżdżenia z dętką do serwisu? Albo po prostu zwyczajnie lubicie robić wszystko sami? Mamy dobre rozwiązania, nad których zakupem warto się zastanowić.

  • Pompki serwisowe, czyli stacjonarne – te pompki rowerowe z pewnością znacie, jeśli jeździcie ze swoim rowerem do serwisów. Działają szybko i efektownie, więc bez problemu otrzymamy preferowane przez nas ciśnienie w kołach. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że taki sprzęt można sobie kupić do domowego warsztatu.  Do wyboru są różne modele i chociaż do napompowania dętek w rowerze nie potrzeba niczego szczególnego, to inwestując w porządniejszą pompkę, będziemy mogli ją wykorzystać do nadmuchania basenu lub nabicia powietrza w kołach samochodu, jeśli kiedyś zajdzie taka potrzeba. Największym minusem jest oczywiście brak mobilności, tego rodzaju sprzętu nie zabierzemy ze sobą na żadną przejażdżkę. Wynagradza to jednak zintegrowany wężyk, który sprawia, że w trakcie pompowania, nie trzeba ustawiać wentyla w odpowiednim ułożeniu. Niewątpliwą zaletą jest również manometr, który pomoże nam nabić koło do wybranego przez nas ciśnienia. Jeżeli często jeździmy na rowerze i jesteśmy zdecydowanymi miłośnikami twardych opon, a dodatkowo mamy trochę wolnego miejsca w garażu, to w pompkę serwisową warto zainwestować.
  • Pompki z nabojami CO2 – na dłuższą metę opcja najdroższa, ale najbardziej lubiana przez profesjonalnych zawodników. Takie pompki rowerowe są niewielkie i bardzo lekkie, dlatego zawsze można je ze sobą zabrać. Naboje są w różnych rozmiarach i ma to wpływ na liczbę dętek, którą uda nam się napompować oraz na stopień ich napompowania. Jak to działa? Pompka rowerowa zamiast tłoczka ma wymienne naboje, w których mieści się sprężony dwutlenek węgla. Pompuje w kilka sekund, przez przetoczenie sprężonego dwutlenku węgla do środka dętki. Trzeba jednak zachować ostrożność, jeśli gaz wydostanie się z pompki, szybko obniży swoją temperaturę i będzie w stanie odmrozić nam dłonie! Aby temu zapobiec, wystarczy użyć specjalnych rękawiczek lub osłonek na pompkę rowerową.