Rowery klasyczne i elektryczne
Rodzaje i typy rowerów. Przegląd
Oferta, którą proponują producenci rowerów, zwiększa się każdego roku. Osobom początkującym ciężko jest wybrać właściwy model. Pewnie nawet doświadczeni cykliści nie znają wszystkich rodzajów. Nie ma w tym nic dziwnego, ogrom sprzętu w sklepach sportowych lub na internetowych stronach sklepów może przerażać. Wszystko zależy od dyscypliny kolarstwa, którą chcemy zacząć uprawiać oraz oczywiście od miejsca, w którym będziemy jeździć. Z jakimi rodzajami rowerów spotkamy się w sklepach? I które są lepsze – rowery klasyczne czy elektryczne? Aby poznać typy rowerów, przeczytajcie poniższy wpis.
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
Rowery klasyczne
Jakie rowery klasyczne można znaleźć w polskich sklepach? Odpowiedź jest jedna – wszystkie! Trzeba tylko wiedzieć, czego się szuka. My postanowiliśmy opisać najbardziej podstawowe modele, aby przy wyborze pomóc każdej osobie początkującej. Dobrze dobrany rower klasyczny, to gwarancja przyjemnej i bezpiecznej jazdy.
- Miejskie rowery – Wybór wszystkich, którzy na co dzień poruszają się po mieście do szkoły lub pracy. Jest jednym z najwygodniejszych rowerów klasycznych, dzięki wyprostowanej pozycji nie obciążamy pleców. Łatwo się na nie wsiada, a specjalna przerzutka planetarna pozwala zmieniać biegi w trakcie postoju. Najczęściej ma również wiele dodatków takich jak koszyk, bagażnik, stopka czy w pełni osłonięty łańcuch. Modele są dostępne w najróżniejszych stylistykach, każdy znajdzie coś dla siebie.
- Górskie rowery, czyli MTB – idealne do jazdy w terenie, pełnym wzniesień i zjazdów po nierównościach, dlatego są bardzo często kupowane przez Polaków. Są przede wszystkim wytrzymałe, ale również uniwersalne, więc niektórzy kupują je do jazdy po mieście. Dzielą się na wiele podtypów, dlatego można znaleźć ten najlepiej dopasowany dla siebie, na przykład enduro do zjazdów, amatorskie ATB, niezwykle lekkie XC, wytrzymałe DH, czy Trail typowo do jazdy po górskich ścieżkach.
- Rowery szosowe – stworzone do jazdy po asfalcie, także podzielone na wiele grup, w zależności od typu jazdy rowerzysty. Wyróżnić można rowery klasyczne przełajowe, torowe, triathlonowe, sportowe oraz endurance. To te ostatnie są najczęściej polecane osobom początkującym, ponieważ są naprawdę wygodne w czasie jazdy na długich trasach.
- Rowery trekkingowe, czyli turystyki – świetnie się sprawdzą, jeśli mamy zamiar rowerem zwiedzać świat! Są przystosowane do wielodniowej jazdy, obowiązkowo wyposażone w bagażniki i uchwyty na bidony. Można przejechać na nich naprawdę długą trasę, nie odczuwając zmęczenia.
- Rowery crossowe – podobne do turystycznych, ale bez wielu dodatków. Dzięki temu są lżejsze i zwyczajnie tańsze. Są dobrą opcją na pierwszy rower, przez swój uniwersalizm. Sprawdzą się w miejskiej dżungli i na krajowej drodze.
- Rowery typu fitness – ciężko je opisać ze względu na liczbę dostępnych, różnych modeli. Jednak wszystkie mają sztywny widelec i dobrze posłużą do szybkich treningów, jazdy po mieście i po szosie.
- BMX – model znany raczej wszystkim, uwielbiany przez miłośników skatingu. Skonstruowany przede wszystkim do wykonywania trików i akrobacji w powietrzu. Cechuje się małymi kołami i bardzo dużą wytrzymałością.
Rowery elektryczne
Obecnie rowery elektryczne to nie całkowicie osobny rodzaj, ale ulepszenie, dodawane do rowerów klasycznych, na przykład trekkingowych, miejskich, szosowych, składanych, a nawet górskich. Silnik elektryczny wspomaga pedałowanie i w świetle przepisów może działać tylko do prędkości 25 kilometrów na godzinę. Silniki mają moc do 250 Watów, akumulatory można bardzo szybko naładować, mając pewność, że bateria wytrzyma całe 100 kilometrów drogi. Zaawansowane panele pomogą w ciągu jazdy, są proste i wygodne w obsłudze. Dzięki elektrycznym rowerom jazda staje się maksymalnie komfortowa.
Nietypowe rowery
Klasyczne rowery nie muszą być zwyczajne i często spotykane. Kojarzycie tandemy? To dwuosobowe rowery, ale obecnie znajdziemy także modele dla trzech, a nawet czterech osób! Warto przetestować taką jazdę. Równie ciekawe są modele ostre koło, które nie są wyposażone w wolnobieg, a oznacza to koniec oszustwa przy pedałowaniu! Natomiast rowery klasyczne z tylko jednym biegiem to single, nazywane też wolnymi kołami. Historyczne składaki też są dalej produkowane. Nie wszystkie są stylizowane na modele z przeszłości, znajdziemy także nowoczesne rowery składane, które są bardzo dobrym wyborem, jeśli mamy mało miejsca w mieszkaniu lub chcemy włożyć rower do samochodowego bagażnika. A jeżeli poszukujecie czegoś o nietypowym wyglądzie, poczytajcie o Beach cruiserach z wygiętymi ramami w wielu jaskrawych kolorach lub ze stylistyką przypominającą różne kultowe motocykle. Dostępne są także rowery transportowe, czyli cargo, które pomogą w przewozie rzeczy lub w jeździe z dzieckiem. A widzieliście kiedyś rower poziomy? Pedałuje się na nim w pozycji pół-leżącej, a modeli do wyboru jest mnóstwo. Możecie wybrać także rower klasyczny do jazdy dirtowej, która charakteryzuje się skokami i jazdą po przygotowanych wcześniej hopkach. Na ulicach czasem można spotkać bicykle, monocykle, riksze, czy mobilne kawiarnie. One również zaliczają się do tej kategorii. Możliwości jest mnóstwo, dlatego każdego coś się na pewno spodoba.