Rowerki biegowe

Jaki rowerek biegowy wybrać dla dziecka?

Rowery biegowe to idealny sposób, aby wprowadzić do codziennej rutyny naszego malucha więcej aktywności sportowej na świeżym powietrzu. Rowerki biegowe są dla dziecka przede wszystkim wspaniałą zabawą, a dla rodziców kilkulatka mogą być chwilą upragnionego spokoju. Znalezienie dobrego modelu nie zajmuje dużo czasu, ponieważ od kilku lat ten jednoślad jest dostępny w każdym sklepie sportowym. Jakie rowery biegowe najlepiej wybrać dla dzieci i dlaczego? Wszystkiego dowiecie się w poniższym wpisie.

 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rowery biegowe a wiek dziecka

Na samym początku warto zaznaczyć, że rozwój dziecka jest sprawą indywidualną. Nie powinniśmy się sugerować wiekiem dzieci wszystkich znajomych, ponieważ każdy maluch w innym czasie zaczyna chodzić czy mówić. Tak samo jest z jazdą na rowerku biegowym. Rodzice sami zauważą, kiedy maluch będzie gotowy na pierwszy jednoślad. Jedne dzieci z ogromną radością usiądą na siodełku, mając 1,5 roku, a inne dopiero w wieku trzech lat. I jest to całkowicie normalne. Jeżeli Twoja pociecha już sprawnie chodzi, możesz kupić pierwszy rowerek biegowy. Jednak nie możesz wymagać od dziecka, że bardzo chętnie zacznie naukę i będzie chciało szaleć na rowerze biegowym cały czas. Jeśli Twoje dziecko nie będzie zainteresowane nowym prezentem, możesz go schować i wyciągnąć dopiero po kilku miesiącach, może wtedy maluch poczuje się gotowy. Warto zaznaczyć, że nauka jazdy na takim sprzęcie, bardzo pomaga w rozwoju sprawności fizycznej dziecka i w przyszłości zaowocuje dużo łatwiejszą nauką jazdy na większym modelu, a może nawet pojawi się ogromna pasja do kolarstwa. 

Jaka wielkość rowerka biegowego będzie dobra?

Gdy zdecydujemy się na zakup rowerka biegowego, zdamy sobie sprawę, jak wiele modeli dostępnych jest na sklepowych półkach i internetowych stronach sklepów. Rowerki różnią się ceną, materiałami oraz stylistyką, ale najważniejszym kryterium przy zakupach jest wielkość jednośladu. I powinniśmy szukać odpowiedniego rowerka biegowego, dopóki właśnie wielkość nie zacznie się zgadzać. Dlaczego? Jeśli rowerek biegowy będzie za mały dla Twojego urwisa, to nie będzie on chciał nam nim jeździć. Będzie mu niewygodnie, a nauka jazdy będzie bardzo ciężka. Zatem jak wybrać odpowiedni rozmiar? Należy zwrócić uwagę na odległość między siodełkiem a podłożem. Przyjemna jazda to wygodnie siedząca pupa, ugięte kolanka i cała stopa swobodnie postawiona na ziemi. Jeżeli te warunki nie będą spełnione, to biegówka jest za duża i z jazdą musimy poczekać, aż malec podrośnie. Aby zakupy poszły szybciej, musimy znać wzrost dziecka. Jeśli nie przekracza 85 centymetrów, to szukanie może potrwać dłużej, niż zakładaliśmy. Dla takiego dziecka minimalna wysokość siodełka powinna mieć od 26 do 32 centymetrów. Gdy szukacie roweru biegowego dla trochę wyższej pociechy, która ma już ponad 85 centymetrów, to większość modeli będzie pasować. A jeśli wcześniej kupiliście mniejszy model, to wystarczy podnieść siodełko do góry i można jeździć dalej.

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Byłoby zbyt pięknie, gdyby liczyła się tylko kwestia siodełka. Jest jeszcze kilka spraw, na które musimy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni rowerek biegowy. Jeżeli chodzi o cenę, to jest sprawą bardzo indywidualną. Niektórzy wolą kupić droższy rowerek biegowy, który w przyszłości będzie równie dobrze służył innym dzieciom. Jednak nie trzeba tego robić, jeśli martwicie się, że maluch za bardzo popsuje rower. Ten wybór zależy tylko od Was. Jednak jest jeszcze kilka innych kwestii, o których naprawdę warto przeczytać, by wybrać właściwy rower biegowy.

  • Dobry materiał – wielu rodziców zastanawia się, czy lepiej sprawdzi się rowerek biegowy wykonany z drewna, czy z metalu. Prawda jest taka, że największe znaczenie ma w tym przypadku Wasz gust. Wybierzcie materiał, który podoba się Wam najbardziej. Nie ma on zbyt dużego wpływu na wagę rowerka biegowego, ponieważ jedne i drugie są lekkie lub ciężkie. Materiał także nie odgrywa znaczącej roli, jeśli chodzi o wygodę dziecka. Metalowe mogą być jednak trochę bardziej odporne na uderzenia o twarde podłoże.
  • Regulacja – kupujcie tylko te modele, w których można wyregulować wysokość siodełka. Dzięki temu dopasujecie rowerek biegowy do swojej pociechy i nie będziecie się martwić, że za kilka miesięcy z niego wyrośnie. Taki jeden kupiony model zazwyczaj wystarcza, dopóki dziecko nie nauczy się jeździć na sprzęcie z pedałami.
  • Koła – nie wiesz, na które lepiej się zdecydować? Do wyboru są dwie opcje: pompowane lub piankowe. Tradycyjne pompowane mają większą przyczepność i idealnie dostosują się do energicznego dziecka, które na rowerku biegowym będzie szalało. Jeżeli Wasz maluch jest raczej spokojny i uważacie, że nie będzie fanem szybkiej jazdy, to możecie wybrać koła piankowe.
  • Waga – dla dziecka nie ma znaczenia. Żaden model nie jest zbyt ciężki, aby maluchy mogły sobie same radzić. Waga będzie miała większe znaczenie dla rodziców. Jeśli taki rowerek biegowy będziesz ze sobą nosić na dłuższych trasach, to warto kupić model, ważący dwa kilogramy, zamiast pięciu.