Rowery dla dzieci

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Jazda na rowerze to przyjemność, z której nasze dziecko może czerpać wiele radości. Pierwszy rowerek kupujemy najczęściej wtedy, gdy maluch zaczyna już chodzić. Dzięki temu dbamy o sprawność ruchową dziecka i zachęcamy nasze potomstwo do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Taka samodzielna zabawa może okazać się wybawieniem dla rodziców, którzy uzyskają przynajmniej troszkę wolnego czasu. Rowery dla dzieci dostępne są w każdym sklepie sportowym. Ogromna ilość modeli nie pomaga w wyborze, jeśli nie wiemy dokładnie, na co zwrócić uwagę. Jak znaleźć jednoślad idealny dla początkującego malucha lub dla żądnego przygód 8-latka? Podpowiadamy!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rowery dla dzieci od 1,5 roku do 4 lat

Rowerki biegowe to sprzęt, który posiada chyba każdy maluszek. Nie wymagają pedałowania, ale odpychania się stopami od podłoża. To sprawia, że tej umiejętność dziecko nauczy się bardzo szybko. Kiedy powinno sobie poradzić z tym wyzwaniem? Gdy tylko nauczy się dobrze chodzić. Półtorarocznemu lub dwuletniemu dziecku można już spokojnie zakupić taki model, ale ciężko od niego oczekiwać, że będzie jeździło chętnie i często. W niektórych sytuacjach warto taki rower dla dziecka schować i wyciągnąć dopiero po jakimś dłuższym czasie. Wtedy może się okazać, że maluch podejdzie do nauki jazdy bardzo ochoczo. W tym wypadku najważniejsza jest wysokość siodełka od podłoża. Jeżeli sprzęt okaże się za duży dla naszego malca, to z nauką jazdy będzie trzeba jeszcze poczekać. Materiał nie ma zbyt dużego znaczenia i zależy od naszych preferencji tak jak waga rowerka. Możemy kupić rower dla dziecka drewniany lekki lub ciężki, tak samo z metalowym. Istotna jest możliwość regulacji siodełka, aby jak najlepiej dopasować je do wzrostu dziecka. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że jeden model biegówki wystarczy naszemu dziecku. Decydować możemy także między materiałem, z którego wykonane są koła. Bardziej polecane są te pompowane, które mają dobrą przyczepność i dadzą radę przy energicznym dziecku. Jeżeli uważamy, że nasz maluch nie będzie szaleć po trawie i innych śliskich nawierzchniach, możemy spokojnie kupić koła piankowe. Jeśli nasze dziecko opanowało już jazdę na rowerze biegowym, a jego nóżki mają wystarczająco dużo siły, to nadszedł odpowiedni czas na zakup modelu do pedałowania.

Rowery dla dzieci w wieku 4 – 6

Na co zwrócić szczególną uwagę szukając dobrego roweru dla dzieci w wieku przedszkolnym? Na lekkość jednośladu i możliwość zainstalowania bocznych kółek. Jeśli dziecko jeździło wcześniej na rowerze biegowym, to boczne kółka mogą się okazać niepotrzebne, ale czasami lepiej dmuchać na zimne i założyć je przynajmniej na kilka pierwszych jazd, aby nasz maluch uniknął nieprzyjemnych upadków i nie zraził się do jazdy na rowerze dla dzieci. Nie przyda się także sprzęt z wieloma przerzutkami, będą tylko przeszkadzały maluchowi w trakcie jazdy. Wystarczy prosty hamulec, dzwonek i wygodne siodełko. Na pewno przyda się także nóżka, żeby dziecko nie rzucało rowerkiem, tylko mogło go ładnie ustawić. Rower dziecięcy uatrakcyjnią liczne odblaski, kolorowe koraliki na szprychy czy rowerowy koszyczek, w którym zmieści pluszowy miś lub ulubiony samochodzik. Dlaczego tak niezwykle istotna jest waga rowerka dla dziecka? Na ciężkim rowerze trzeba będzie się dużo bardziej namęczyć przy pedałowaniu, upadki będą dużo boleśniejsze, a malec nie będzie w stanie sam podnieść ciężkiego jednośladu. Lekki model na pewno ułatwi prowadzenie roweru dla dziecka, jeśli będzie zbyt zmęczone jazdą. Koła w większości modeli będą miały od 12 do 16 cali. Ich rozmiar musimy dopasować to wzrostu dziecka. Warto pamiętać, że dobre ustawienie siodełka to dalej podstawa, więc wybierzmy sprzęt z regulacją. Co jeszcze zachęci dziecko do jazdy? Kolory lub ulubione bajkowe postacie! Dzięki ładnemu rowerowi dla dziecka przedszkolak z chęcią będzie na nim jeździł.

A gdy skończy się przedszkole…

…wybierzmy model z 20 calowymi kołami. Dalej powinien być lekki, ale może być wyposażony w większą ilość dodatków, na przykład przerzutki, mocniejsze hamulce czy lampka. Jazda na za małym rowerze dziecięcym, wcale nie będzie przyjemna. Raczej spowoduje, że dziecko całkiem przestanie jeździć na rowerze. Tak samo jest z dużo większymi modelami, niedopasowane do wzrostu i wieku dziecka będą dla niego niebezpieczne. Taki rower dla dzieci nazywany jest „przejściowym”, ponieważ maluch jeździ na nim dwa lub trzy lata i wtedy nadchodzi odpowiednia pora na kupienie lepszego sprzętu. Rowery dla dzieci, które mają już powyżej 150 centymetrów, to po prostu najmniejsze z modeli produkowanych dla dorosłych. Przy tym zakupie warto zastanowić się nad odpowiednim rodzajem jednośladu. Czy naszemu dziecku bardziej przyda się rower górski, miejski czy szosowy? Dużo zależy od stylu jazdy rodziców, ponieważ bardzo drogi, specjalistyczny model pewnie nie będzie potrzebny dziecku, które jeździ tylko na trasie z domu do szkoły, lub po alejkach w parku. Natomiast, jeżeli mamy zamiar zabierać dziecko na długie rowerowe wycieczki lub na zjazdy po górskich ścieżkach, warto zainwestować w dobry sprzęt i dostosować go, jak w przypadku modeli dla dorosłych.