Rowery elektryczne

Czym jest i jak wybrać rower elektroniczny?

Rowery elektryczne są coraz chętniej kupowane. Błędnym założeniem jest to, które twierdzi, że najczęściej używa się ich do jazdy po mieście – chociaż to oczywiście także jest możliwe. Dlaczego rowery elektryczne są coraz bardziej popularne? Najprostszym powodem jest wygoda z ich korzystania, ale mają o wiele więcej zalet. Jak wybrać najlepszy rower elektryczny? Po zapoznaniu się z poniższym artykułem, na pewno będziesz wiedział czego dokładnie szukać w sklepach lub na stronach internetowych.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rowery elektryczne wprowadziły zmiany

Technologia, z której korzystamy, rozwija się cały czas, niezależnie od dziedziny nauki. I właśnie tak było w przypadku rowerów elektrycznych. Nie są nowym wynalazkiem, pierwsze eksperymentalne modele powstawały już w XIX wieku. Fabrycznie produkowane na szeroką skalę, dostępne były pod koniec lat 80. XX wieku. Dlaczego wcześniej nie były równie modne i kupowane tak chętnie, jak teraz? Ich akumulatory nie były zbyt pojemne oraz bardzo długo się ładowały. Na szczęście to się zmieniło! Teraz rowery elektryczne są bardzo wygodną opcją, uwielbianą przez coraz większą liczbę rowerzystów.  Chyba można założyć, że zagościły w naszych sklepach na stałe. Każdego dnia umożliwiają kolarzom większe osiągi i łatwość w jeździe, szczególnie po wzniesieniach. Coraz częściej możemy je zauważyć również na polskich drogach. Za niedługo elektryczne rowery mogą stać się przełomem współczesnego kolarstwa.

Różnice w rowerach elektrycznych

Najłatwiej zacząć od podobieństw, ponieważ jest ich dużo mniej.  Rowery elektryczne mogą mieć silniki o maksymalnej mocy 250 Watów. Wszystkie mają akumulatory, koła, hamulce, ramę oraz sprawiają, że jazda jest dużo łatwiejsza i bardzo przyjemna. Na tym podobieństwa się kończą. Różnic jest pełno, w zależności od modelu, który dostał ulepszenie w formie dodatkowego elektrycznego napędu. My wymienimy najpowszechniejsze modele elektrycznych rowerów.

  • Górskie rowery elektryczne – bardzo popularne oraz wytrzymałe. Zostały skonstruowane dla wszystkich miłośników górskich wycieczek. Dzielą się na wiele kategorii, które wybiera w zależności od uprawianej rowerowej dyscypliny. Wszystkie modele mają dużo więcej wzmocnień, od innych klasycznych rowerów, ponieważ muszą sobie poradzić na stromych i niebezpiecznych trasach, co wiąże się z wieloma upadkami i uderzeniami. Nie każdy górski rower jest sprzedawany z elektrycznym silnikiem. Jednak jest to duże ułatwienie dla tego typu sportu. Napęd pomoże nam w czasie wjeżdżania na wysokie stoki lub w trakcie dłuższej jazdy po męczącym terenie. Zaawansowane wyświetlacze są bardzo przejrzyste i pokazują wszystkie potrzebne informacje, również te o stanie akumulatora. 
  • Turystyczne rowery elektryczne – nazywane również trekkingowymi. Idealne na kilkudniowe wycieczki, przystosowane do przewożenia toreb z najpotrzebniejszymi rzeczami. Z elektrycznym silnikiem są dużo wygodniejsze. Po jednym pełnym ładowaniu przejedziesz nawet 100 kilometrów! To naprawdę duży dystans, kiedy jedzie się z dodatkowym obciążeniem. Turystyczny rower elektryczny wspaniale sprawdzi się w czasie wyjeżdżania pod górkę, nie będzie trzeba już schodzić z roweru i go pchać, elektryk da radę wszędzie. Akumulator naładujesz na przykład w trakcie wieczornego postoju. Dzięki temu rower elektryczny będzie idealnie przygotowany na następny dzień jazdy. 
  • Miejskie rowery elektryczne – jeżeli na co dzień korzystasz z klasycznego miejskiego roweru, zapewne wiesz, jak ciężkie bywa wjeżdżanie na różnego rodzaju górki, szczególnie przy małej liczbie przerzutek. Po dłuższej jeździe takim sprzętem, jesteś pewnie niewiarygodnie zmęczony, nawet jeśli często ćwiczysz i masz dobrą kondycje. Niestety modele miejskie są bardzo ciężkie, ale elektryczny silnik eliminuje ten problem! Pomoże Ci przy każdym wzniesieniu terenu, a zaledwie kilka obrotów pedałami umożliwi osiągnięcie 25 kilometrów na godzinę, które są doskonałą prędkością w czasie jazdy po mieście. Łatwe sterowanie z panelu umieszczonego na kierownicy, sprawia, że jazda jest jeszcze bardziej przyjemna oraz bezpieczna.
  • Składane rowery elektryczne – składaki wracają w łaski konsumentów. Są lekkie, poręczne i zmieszczą się w małym mieszkaniu, bagażu, czy w pojeździe komunikacji miejskiej. Modele elektryczne są wyjątkowo łatwe w obsłudze i wyposażone w bardzo przydatne opcje. Jedną z nich jest samodzielna jazda roweru elektrycznego bez poruszania pedałami do aż 6 kilometrów na godzinę! Dzięki temu możemy prowadzić rower bez jakiegokolwiek wysiłku i łatwo wjeżdżać nim na strome podjazdy. Prosty panel obsługi ma wiele funkcji i jest bardzo przejrzysty. 

Co będzie najlepsze dla Ciebie?

Znasz już rodzaje rowerów elektrycznych, ale jeszcze nie wiesz, który będzie najlepszy dla Ciebie? Zastanów się, gdzie chcesz jeździć na swoim nowoczesnym jednośladzie? Jak długie będziesz pokonywać trasy? Oraz jaki styl jazdy lubisz najbardziej? Te pytania na pewno pomogą Ci w znalezieniu idealnego modelu. Rowery elektryczne są już dostępne w większości sklepów sportowych, ale pamiętaj, aby nie kupować sprzętu kiepskiej jakości, wybieraj towar z możliwą gwarancją od sprawdzonych producentów. Życzymy udanej jazdy!