Rowery górskie

Czym jest i jak wybrać rower górski?

Rowery górskie są jednymi z najczęściej kupowanych w Polsce modeli. Nie można się temu dziwić, idealnie dostosowują się do polskich dróg, są szybkie, wytrzymałe, wygodne oraz zwrotne. Najważniejsza dla większości użytkowników jest jego uniwersalność. Możemy się nim bezproblemowo poruszać po mieście, szosie i pojechać nim na górskie szlaki. Dodatkowo ceny są dość przystępne i łatwo znajdziemy model dla nastolatka lub dziecka. Jeżeli potrzebujecie pomocy w wyborze roweru górskiego, koniecznie przeczytajcie dalszą część artykułu.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Cechy charakterystyczne „górala” 

Wszystkim dobrze znane, ale czy umielibyśmy je opisać, gdyby ktoś o to poprosił?  Modele MTB to sprzęt stworzony do jazdy w ciężkim terenie, uwielbia strome zjazdy, pagórki, kamieniste ścieżki oraz dużą prędkość. Cechuje się trwałością, dużą odpornością na wszelkie upadki i uderzenia oraz ogromną liczbą pasjonatów. Rowery górskie z całą pewnością nie mają niczego wspólnego z nudą. Jazda na nich dostarcza mnóstwo wrażeń i zdecydowanie jest dedykowana osobom odważnym. Warto opowiedzieć o różnych rodzajach tej odmiany kolarstwa i charakterystyce używanych rowerów. A jest ich naprawdę wiele.

  • Kolarstwo górskie, czyli MTB to niezwykle popularna w Polsce odmiana kolarstwa, podzielona na wiele rodzajów, na przykład zjazd (Downhill), Enduro, Maraton, Freeride czy Cross-Country.
  • Downhill – rowery górskie do zjazdów to po prostu zjazdówki. Są przede wszystkim wyposażone w dużą liczbę amortyzatorów, aby jazda w dół zbocza była, jak najmniej bolesna. Są prawie niezniszczalne oraz skonstruowane do szybkiej jazdy, ponieważ ich miłośnicy większość czasu spędzają na wyścigach ze szczytów gór.
  • Enduro – całkiem uniwersalne rowery górskie, które będą pasowały nawet osobom początkującym. Są bardzo lekkie i przeznaczone do dużej ilości skoków. Jeździć można na nich wszędzie, przydadzą się, jeśli chcemy wypróbować kilku odmian kolarstwa górskiego. Są także sporo tańsze od większości innych rowerów górskich.
  • Trial lub All mountain – takie rowery górskie są wspaniale przystosowane do wszelkiego rodzaju podjazdów. Mają niewielką wagę, ale są naprawdę odporne na wszelkie uderzenia i bardzo wygodne w trakcie dłuższych jazd.
  • Klasyki MTB – rowery górskie idealne dla osób początkujących i dzieci. Są amortyzowane, stabilne, wygodne, perfekcyjne do rozpoczęcia przygody z kolarstwem górskim.
  • Elektryki  – coraz popularniejszy wybór. To nic innego jak klasyczny rower górski z elektrycznym napędem. Zaawansowana technologia pomaga w trakcie wszystkich wyjazdów pod górę, a w czasie zjazdów na pewno nie przeszkadza. Na rowerach elektrycznych na pewno mniej się zmęczysz i są cudownym rozwiązaniem, jeśli Twoja kondycja fizyczna nie jest jeszcze w najlepszym stanie.

Rowery górskie – jak wybrać właściwy?

Kupno roweru górskiego nigdy nie jest łatwe. Aczkolwiek warto skorzystać z podstawowych zasad, które pomogą w trakcie szukania modelu idealnego. 

  • Zastanów się, jaki jest styl Twojej jazdy i która odmiana kolarstwa górskiego podoba Ci się najbardziej. Jeśli jesteś osobą początkującą lub szukasz modelu odpowiedniego dla dziecka, najlepiej wybrać klasyczny rower górski
  • Rowery górskie kupuj tylko od znanych producentów, którzy sprzedają modele z gwarancją. Zwróć uwagę na podane certyfikaty jakości.
  • Lepiej nie kupuj używane roweru górskiego, jeśli nie jesteś pewien, co do jego jakości. Może się bardzo szybko rozlecieć, a naprawa będzie kosztować więcej, niż cena, którą na niego przeznaczyłeś.
  • Ustal budżet, w którym chciałbyś się zmieścić. Rowery górskie są drogie, a potrzebujesz jeszcze naprawdę porządnego kasku i dobrego stroju. 
  • Sprawdź, czy wybrany model ma wymagane białe lub żółte światło przednie i czerwone tylne, czy trzeba je dodatkowo dokupić. Tak samo sprawa wygląda z siodełkiem, najlepiej wybrać model żelowy, którego wielkość będzie pasowała do Ciebie. 
  • Duże znaczenie mają amortyzatory, jeżeli model nie będzie ich posiadał, jazda na górskich ścieżkach stanie się torturą. 
  • W trudnym terenie nie dojedziesz za daleko bez przerzutek. Im jest ich więcej, tym lepiej dla Ciebie. Pomogą w trakcie wyjeżdżania i zjazdów. 
  • Wykorzystane do produkcji materiały odgrywają kluczową rolę. To dzięki nim Twój nowy rower górski będzie wytrzymały i wygodny albo zniszczy się bardzo szybko. Niestety materiały lepszej klasy, to także wyższa cena jednośladu.

Korzyści z posiadania roweru górskiego

Rowery górskie mają wiele zalet. Dzięki ich uniwersalności sprawdzą się w miejskiej dżungli, na szosie i oczywiście w górach. Pomogą Ci zadbać o sylwetkę i kondycję fizyczną, więc mają bardzo korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Będziesz mógł spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi. Poznasz także nowych, wspaniałych ludzi. Ta aktywność fizyczna chyba nie ma żadnych wad, pod warunkiem, że dbasz o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że jazda na rowerze górskim obowiązkowo wymaga bardzo dobrego kasku, a nawet gogli, które ochronią oczy przed gałęziami. Nie kuś losu i spraw, aby ta rozrywka zawsze kończyła się bezpiecznie.