Rowery miejskie

Czym jest i jak wybrać rower miejski?

Rowery miejskie są doceniane przez kolarzy na całym świecie i jak wskazuje nazwa, głównie przez mieszkańców miast. Rowery miejskie cieszą się szczególną popularnością w Holandii i w Niemczech, ale w Polsce również są coraz częściej kupowane. Cechuje je piękna stylistyka oraz duża wygoda, ale to nie są ich jedyne zalety, mają ich o wiele więcej.  Zastanawiasz się nad kupnem nowego roweru miejskiego, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Pomożemy!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Specjalność rowerów miejskich

Chociaż zostały stworzone z myślą o jeździe w miejskiej dżungli, to świetnie sprawdzą się na wszystkich innych równych drogach. Trzeba jednak podkreślić słowo „równych”, ponieważ takie modele nie są przystosowane do górskich ścieżek, a nawet stromych pagórków, które mają dobrą nawierzchnię. Zatem dla kogo są rowery miejskie? Przede wszystkim dla osób ceniących sobie jazdę spokojną oraz wygodną, która nie będzie trwała szczególnie długo. Łatwo można znaleźć rower miejski dostosowany do własnych potrzeb. Na większości modeli wygodnie jeździ się również w garniturze, sukience lub spódnicy. Pamiętajmy jednak, że konstrukcja jest stworzona specjalnie po to, aby rowerzyście było wygodnie, stąd siodełko blisko kierownicy oraz rama wyprodukowana tak, aby wsiadało się wygodnie i szybko. Takie rozwiązania sprawiają, że rowery miejskie są ciężkie, mało zwrotne i nie rozpędzają się do zbyt dużych prędkości, nie jest to jednak potrzebne miłośnikom rowerów miejskich.  

Jak wybierać rowery miejskie?

Zakup odpowiedniego roweru miejskiego wcale nie jest taki bezproblemowy. Po pierwsze musimy dopasować do siebie ramę, rodzaje są dwa: męski oraz damski. Różnią się budową oraz sztywnością, większość osób, w tym sporo mężczyzny, wybiera jednak ramę damską, ponieważ jest dużo wygodniejsza w trakcie jazdy po mieście. Należy zwrócić uwagę na ilość przerzutek i wybrać model z przynajmniej trzema. Pomoże nam to w trakcie jazdy, szczególnie kiedy pojawi się przed nami wzniesienie. Hamulce są zależne od naszych preferencji, powinniśmy wypróbować, które działają lepiej przy naszym stylu jazdy. Najczęściej producenci instalują hamulce rolkowe lub szczękowe. Istotne są również błotniki, ich brak to pewne pobrudzenie ubrania, nawet w czasie niewielkiego deszczu czy maleńkiej kałuży. Przyda się również osłona łańcucha. Jest to rozwiązanie zwiększające nie tylko estetykę roweru miejskiego, ale także jego bezpieczeństwo. Nie będziemy musieli się martwić, że w łańcuch zaplącze się jakaś reklamówka, albo co gorsze nasza sznurówka! Osłona zadba także o czystość łańcucha, zapobiegając wpadającym do środka kamykom i innym zanieczyszczeniom, wydłuży to żywotność naszego roweru. Co jeszcze jest podstawą? Wygodne siodełko. Możemy wybrać różne rodzaje i materiały, jednak w przypadku roweru miejskiego najlepiej zdecydować się na „kanapę”, czyli model miękki i szeroki, najczęściej wykonany ze skóry. Dobrze dopasowane siodełko pozwoli nam czerpać większą przyjemność z jazdy na rowerze i będzie jego dodatkową ozdobą. Potrzebny będzie także bagażnik, szczególnie jeśli na rowerze miejskim będziemy jeździć do sklepu, pracy czy szkoły. Bagażnik może być z tyłu lub z przodu, bezpiecznie zainstalujemy na nim koszyk, w którym zmieści się naprawdę sporo rzeczy. I sprawa ostatnia, czyli dobrej jakości koła i opony. Dziury na ścieżkach rowerowych, niebezpieczne krawężniki, ostre przedmioty na chodniku, miasto jest pełne niebezpieczeństw czyhających na nasze koła. Lepiej zdecydować się na te wykonane z dobrych materiałów. Pamiętajmy również, aby wybierając rower miejski sprawdzić, dla jakiego wzrostu jest dedykowany. Większość modeli nie daje zbyt wielu możliwości regulacji.

Dodatki pomagające rowerzyście

Niektóre przedmioty są niezbędne, aby jazda na rowerze była możliwe. Jest jednak grupa sprzętu, który konieczny nie jest, potrafi jednak ułatwić jazdę na rowerze miejskim. Trzeba zwrócić uwagę, że takie dodatkowe wyposażenie może podnieść ceny rowerów miejskich. Musimy się zastanowić, czy chcemy poświęcić dodatkowe pieniądze, aby jazda była, jak najbardziej przyjemna, czy może dodatki nie są nam potrzebne. Jakie dodatkowe wyposażenie możemy znaleźć w droższych modelach?

  • Hamulce tarczowe – wcześniej wykorzystywane głównie w rowerach górskich, teraz instalowane także w innych rodzajach. Na pewno są dużo skuteczniejsze w działaniu oraz odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Są jednak drogie i dużo trudniejsze w pielęgnacji. Przydadzą się osobom, które chciałyby czasem pojeździć trochę szybciej i mieć pewność, że dadzą radę równie szybko wyhamować. 
  • Amortyzator – duży wydatek, ale przyda się na pewno, jeśli mamy zamiar wyjeżdżać poza miasto. Stanowczo zwiększy komfort płynący z jazdy. Nie zapominajmy, że ten element wymaga dodatkowej konserwacji.
  • Ilość biegów – większość miejskich rowerów ma trzy przerzutki, jeśli jednak czujemy, że przydadzą się dodatkowe biegi, ponieważ teren ma wiele stromych wzniesień, lepiej zainwestować w droższy model.
  • Uchwyt na bidon – nie jest niezbędny, ale bardzo wygodny. Aby napić się wody, nie musimy specjalnie zsiadać z roweru, bidon mamy cały czas pod ręką.