Rowery szosowe

Czym jest i jak wybrać rower szosowy?

Kolarstwo w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Czas spędzony na świeżym powietrzu, malownicze trasy i niezwykła pasja, to tylko niektóre zalety tej aktywności fizycznej. Uwielbiasz jeździć na rowerze i właśnie zdecydowałeś się na zakup pierwszego roweru szosowego? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, co jest szczególnie istotne i skąd będziesz wiedział, że wybrałeś odpowiedni model? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze kwestie, które na pewno Ci pomogą.  

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rowery szosowe są idealne dla…

…każdego, kto chce szaleć na szosie! Dokładnie tak, jak wskazuje nazwa, rowery szosowe są specjalnie skonstruowane do jazdy po asfalcie. Dzielą się na różne rodzaje, każdy dopasowany jest do potrzeb rowerzysty, specjalizującego się w danej dziedzinie kolarstwa szosowego. Wyróżniamy rowery szosowe endurance, sportowe, torowe, triathlonowe oraz przełajowe. I to właśnie ta najbardziej obco brzmiąca nazwa, czyli endurance jest polecana osobom początkującym. Głównym powodem jest oczywiście wygoda użytkownika, możliwość zajęcia turystycznej pozycji i komfortowego pokonywania wielu kilometrów. Modele triathlonowe są przeznaczone do bardzo szybkiej jazdy, a torowe do wyścigów, na stworzonych specjalnie pod tą dyscyplinę torach. Natomiast szosowe rowery przełajowe są stworzone do jazdy w trudnych warunkach i świetne do treningów późną jesienią i zimną. Rowery szosowe mają najczęściej 28-calowe koła, czyli te dość duże modele, połączone z gładkimi i wąskimi oponami. Kierownica zwana barankiem pomaga w jeździe w aerodynamicznym ustawieniu. Warto wspomnieć również o elektrycznych rowerach szosowych, które ułatwią jazdę każdemu miłośnikowi tego typu kolarstwa. Napęd wspomaga pedałowanie, jest prosty w obsłudze, a akumulatory wytrzymują naprawdę wiele kilometrów.

Wyznaczniki dobrego modelu

Jak znaleźć najlepszy rower szosowy? Co jest szczególnie istotne w trakcie zakupów? Aby rower szosowy odpowiednio się sprawował, warto skupić się na dobrych częściach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na poniżej wymienione aspekty.

  • Rama – najważniejsze jest wybranie dobrego rozmiaru, ponieważ będzie miał ogromny wpływ na naszą wygodę i osiągi. Istotny jest materiał, dla osób początkujących polecany jest lekkie, wytrzymałe oraz tanie aluminium. Jeżeli jeździmy już dłużej, możemy zdecydować się na kupno ramy wykonanej z włókna węglowego. Karbon lepiej tłumi wszelkie drgania, ma jeszcze niższą wagę, niż aluminium i zdecydowanie lepiej wygląda
  • Hamulce – zdecydowanie jeden z najpotrzebniejszych elementów w skomplikowanej układance mechanizmów roweru szosowego. Które są najlepsze? To zależy od naszych wymagań i budżetu. Najnowsze i najdroższe w utrzymaniu są hydrauliczne hamulce tarczowe. Działają szybko i stanowczo, nawet przy złych warunkach pogodowych. Niestety, jeżeli zepsują się w trakcie wycieczki, konieczne będzie odstawienie roweru szosowego do serwisu. Opcją numer dwa są mechaniczne tarcze hamulcowe. Łatwe w naprawie i skuteczne na śliskiej nawierzchni. Ich największą wadą jest konieczność częstej regulacji, aby dobrze się sprawdzały. Spotkamy także wszystkim znane hamulce szczękowe. Jest to łatwy i tani mechanizm, ale nie działa zbyt dobrze w przypadku brzydkiej pogody.
  • Pedały – można wybrać platformowe lub wpinane. Ten zakup zależy od prywatnych preferencji. Rowery szosowe są najczęściej sprzedawane z pedałami platformowymi, ale może się okazać, że to te drugie będą dla nas wygodniejsze.
  • Siodełko – najbardziej polecane są siodełka żelowe, które dopasowują się do budowy ciała ich użytkownika. Ich zaletami jest niewątpliwie odporność na działanie czasu i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jednak warto wypróbować także siodełko piankowe, być może akurat Tobie będzie bardziej odpowiadało. 
  • Materiały – im wyższa jakość, tym lepiej. Kupowanie tanich modeli od nieznanych producentów, nie jest dobrym pomysłem. Takie rowery szosowe mogą się szybko zepsuć, narażając nasze życie, a nawet zdrowie.

Dopasowany rower szosowy

Oferta rowerów szosowych jest szeroka i zróżnicowana. Dodatkowo stale pojawiają się nowe jednoślady, które zachwycają zastosowanymi technologiami. Aby rower szosowy służył nam dobrze, musimy przemyśleć zakup konkretnych modeli i wybrać ten najbardziej pasujący do naszych potrzeb i preferencji. Warto czytać informacje od producenta, ponieważ może się okazać, że wyznaczona jest maksymalna waga lub wzrost. Inny sprzęt wybierzemy dla dziecka, nastolatka i osoby dorosłej. Znaczenie ma także cena, kupowanie najtańszych znalezionych rowerów szosowych, nie wróży niczego dobrego. Tak samo, jak kupowanie używanego sprzętu. Może się okazać, że po kilku miesiącach jazdy koszty naprawy, przewyższą cenę roweru. Jeżeli chcemy, chociaż trochę oszczędzić, warto poczekać na dość częste promocje na stronach internetowych. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie. Do nowego roweru dobierzmy odpowiedni kask, który ochroni naszą głowę w razie ewentualnego uderzenia. Istotną kwestią są także odblaski, tylny czerwony wedle przepisów prawa jest obowiązkowy! Wszystkim rowerzystom życzymy radości płynącej z jazdy.