Rowery turystyczne

Czym jest i jak wybrać rower turystyczny?

Rowery turystyczne, nazywane także trekkingowymi są modelami wysokiej jakości. Skonstruowane na długie rowerowe wyprawy, mają wszystkie możliwe ulepszenia, aby zapewnić rowerzystom, jak najwyższy komfort w czasie kilkudniowych podróży. Na początku ich ceny mogą przerażać, ale nie znajdziemy modeli bardziej przystosowanych do długich i wymagających tras. Czym charakteryzują się rowery turystyczne i jak wybrać najlepszy? Wszystkiego dowiecie się w poniższym wpisie. Miłego czytania!

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rowery turystyczne i ich mocne strony

Lubisz jazdę na rowerze i jesteś przekonany, że długie rowerowe wycieczki są stworzone dla Ciebie? Często jeździsz i wymagasz od roweru dużej wytrzymałości? Jesteś zmuszony zabierać ze sobą w trasę sporą ilość rzeczy? W takim wypadku rowery turystyczne są produkowane specjalnie dla Ciebie! Czym się różnią od innych modeli? Wieloma kwestiami, które postaramy się przybliżyć. Naszym zdaniem rowery turystyczne mają prawie same zalety, a w dodatku są dopracowywane cały czas, aby użytkownik odczuwał, jak największy komfort w czasie długich i męczących przejażdżek, które do łatwych nie należą. Czy rowery trekkingowe mają wady? Oczywiście, że tak, jak wszystkie inne sprzęty. Największym minusem dla wielu rowerzystów może być cena. Dobre turystyki są drogie i nie sposób tego obejść. Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego koszt jest taki duży, odpowiedź jest bardzo łatwa. Inne rodzaje nie mają tak wielu dodatkowych ulepszeń, które w czasie długich tras są po prostu niezbędne dla bezpieczeństwa i wygody rowerzysty. Wytrzymała konstrukcja, mnóstwo biegów, perfekcyjnie zamocowane bagażniki, wyjątkowo dobre siodełka i bardzo żywotne światła. W skrócie mówiąc, rowery turystyczne są warte swojej ceny. 

Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Chciałbyś wiedzieć, jakie kwestie są szczególnie istotne, aby kupić dobry rower turystyczny? Nie jest to wybór łatwy, ale nie martw się, pomożemy! Zacznijmy od początku:

  • Odpowiednia rama – musi przede wszystkim bardzo mało ważyć. Wyobraźcie sobie ciężką ramę miejskiego odpowiednika, ważącą nawet 25 kilogramów z bagażem liczącym przynajmniej drugie tyle. Możliwe do udźwignięcia na dłuższą metę, ale raczej jedynie przez częstych bywalców siłowni, specjalizujących się w martwym ciągu. Najlepsza rama do roweru turystycznego będzie wykonana z lekkiego, lecz wytrzymałego aluminium. W tym przypadku każdy kilogram się liczy.
  • Przerzutki – im więcej, tym lepiej. W tego typu podróż nie da się wybrać na rowerze z dwoma czy trzyma przełożeniami. Pokonanie niektórych wzniesień na trasie byłoby wtedy zwyczajnie niemożliwe, a rower musielibyśmy częściej pchać, zamiast na nim jechać. Producenci decydują się na różne rozwiązania, które odbijają się szczególnie na jakości i cenie. Z reguły droższe modele będą miały bardzo żywotne biegi, a te tańsze po jednej dłuższej trasie będą się nadawały jedynie do wymienienia.
  • Amortyzator – obowiązek, aby przyjemna jazda na rowerze turystycznym była możliwa. Mieści się na przednich widelcach, a do kupienia znajdziemy trzy typy takie, jak amortyzatory olejowo-powietrzne, olejowe oraz sprężynowe. Te pierwsze są najdroższe, ale działają najlepiej, wymagają jednak częstego serwisowania i nie można o tym zapominać.
  • Hamulce – bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych elementów. Do wyboru mamy trzy opcje, a wszystko zależy od tego, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć i czy zależy nam, aby w razie ewentualnej awarii móc naprawić je samemu. Zacznijmy od najnowszego wśród rowerów turystycznych rozwiązania, czyli pod lupę idą hydrauliczne hamulce tarczowe. Ten sprzęt już pewnie znają miłośnicy motocykli. Jest skuteczny, dobrze działa niezależnie od pogody i terenu, ale bez specjalnych narzędzi nie damy rady naprawić tego mechanizmu samodzielnie. Całkiem dobrze spisują się również mechaniczne hamulce tarczowe. Deszcz im nie straszny, a naprawić je można na trasie bez większych problemów. Minusem jest często potrzebna, czasochłonna regulacja, aby właściwie działały. Najtańszą opcją klasyczne hamulce szczękowe. Poradzimy sobie z ich naprawą, ale nie będą najlepiej działać, jeśli nawierzchnia będzie mokra.
  • Oświetlenie – obowiązkowe są lampy na dynamo, które umieszczone jest w przednim kole lub z boku roweru turystycznego. Takie oświetlenie zadba o dobrą widoczność w każdym momencie. A w ciągu dnia możemy podładować telefon komórkowy czy nawigację. 
  • Błotniki i opony – błotniki drutowe muszą być pełne, a opony powinny mieć uniwersalny bieżnik, którego boczne klocki będą powiększone.
  • Bagażnik – sprawa niezbędna, aby zabrać ze sobą wszystkie sakwy i torby. Musi wytrzymać minimum 25 kilogramów, aby sprawdzić się na dłuższych trasach.

Który rower turystyczny będzie najlepszy?

Teraz o rowerach turystycznych wiesz już chyba wszystko. Szukając modelu najbardziej dopasowanego, określ budżet, który możesz poświęcić. Przeważnie dobre rowery turystyczne kosztują od 4 do 5 tysięcy złotych. Nie zapominaj o wybraniu wygodnego siodełka, najlepiej żelowego i koniecznie zakup dobry kask. Jeżdżąc na rowerze, bezpieczeństwo stawiaj na pierwszym miejscu. Szerokiej drogi!