Serwisowe usługi rowerowe

Zadbaj o swój rower. Po co serwisować rower?

Jeżeli lubisz jeździć na rowerze i chcesz, aby służył Ci długo i dobrze, to musisz mieć świadomość, że regularne przeglądy są podstawą. Zadbany rower nie tylko wygląda ładnie, jest przede wszystkim sprawny, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Usługi serwisowe są wyjątkowo ważne, aby zachować sprzęt we właściwym stanie. Dlaczego? Oraz co ile trzeba serwisować rower? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania. 

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy usługi serwisowe są potrzebne naszym rowerom?

Oczywiście, że tak. Nawet kiedy kupiliście nowiutki model, warto odwiedzić serwis. A już szczególnie wtedy, gdy z rowerem zaczyna się dziać coś niepokojącego. Być może jesteś złotą rączką i świetnie radzisz sobie z każdą naprawą swojego jednośladu. To wspaniale, Twój sprzęt jest w dobrych rękach! Jednak nie zapominaj, że niektórych napraw nie dasz rady przeprowadzić samodzielnie w domowym warsztacie. Wielu rzeczy możesz także nie zauważyć, a później doprowadzą one do poważniejszych zniszczeń, przez które będziesz musiał kupić wiele nowych części. Jeżeli samodzielne naprawy świetnie Ci idą, to na pewno będziesz mógł odwiedzać serwis rowerowy rzadziej, niż przeciętni rowerzyści. Amatorzy majsterkowania także poradzą sobie sami z najprostszymi naprawami. Takie zdolności są wręcz konieczne, jeśli wybieramy się na dłuższe wycieczki lub jeździmy w ciężkim terenie. Właściwie działający rower to dużo większa pewność, że na trasie nic nam się nie stanie lub że w połowie drogi będziemy musieli przerwać jazdę i wrócić do domu z opuszczoną głową, prowadząc rower obok siebie. Niestety części rowerowe zużywają się i niszczą dość szybko. Jeżeli chcemy, aby nasz rower służył nam, jak najdłużej i był w dobrym stanie, to nie zapominajmy o umyciu go po przejażdżce w niekorzystnych warunkach. Osoby jeżdżące rekreacyjnie powinny korzystać z usług serwisowych raz w sezonie, najlepiej na samym początku wiosny.  Miłośnicy jazdy ekstremalnej lub wyjątkowo długich wycieczek z usług serwisowych powinni korzystać znacznie częściej. 

Jak wygląda serwis roweru? 

Na samym początku musimy zdecydować, czego potrzebuje nasz rower. Może to być naprawa konkretnej części, przegląd podstawowy lub wersja Premium, czyli zakres rozszerzony. Na czym one polegają? 

  • Przegląd podstawowy – kontrola ciśnienia w oponach, kontrola ogumienia, centrowanie kół, regulacje hamulców, przerzutek oraz połączeń śrubowych, smarowanie łożysk, a czasem także mycie roweru. 
  • Przegląd rozszerzony – polega na rozebraniu roweru na części, a następnie wymyciu ich, nasmarowaniu i złożeniu jednośladu z powrotem. Pozwala to na sprawdzenie każdej części z osobna, szczególnie jeśli klient montował coś samodzielnie i jakaś część mogła nie być właściwe założona. Ta usługa serwisowa obejmuje także dokładne wyregulowanie roweru, aby był przygotowany na jazdę w nowym sezonie.

Z opcji dodatkowych można wybrać na przykład wymianę płynu hamulcowego w hamulcach hydraulicznych, a każdy rowerzysta powinien to robić, co dwa lata. Po pokonaniu trasy około 4000 kilometrów należy wymienić łożyska w kołach.

Czy usługi serwisowe są drogie? 

Regularne usługi serwisowe są na pewno dużo tańsze niż kupno nowego markowego roweru! W zależności od serwisu, a także zakresu prac ceny po przeglądzie podstawowym wahają się od około 100 do 200 złotych, a przegląd rozszerzony, czyli w wersji Premium to wydatek od 200 do nawet 400 złotych. Warto na bieżąco przeglądać strony internetowe serwisów rowerowych albo zerkać na witryny sklepów. Może uda się nam wtedy, znaleźć świetną promocję. Zniżki witają klientów przed rozpoczęciem sezonu, a także od razu po jego zakończeniu, żeby rower został odpowiednio zakonserwowany. Rabaty dla stałych klientów mogą wynosić nawet 50% ceny usług serwisowych roweru. Warto umyć nasz rower przed oddaniem go do serwisu, wtedy pracownicy nie będą musieli tego robić i cena przeglądu spadnie. Jak umówić nasz rower na odpowiedni przegląd? Najlepiej zadzwonić do serwisu i umówić się na konkretny dzień. Możemy także wysłać tradycyjnego e-maila lub skorzystać z opcji zarezerwowania terminu przez stronę internetową. Niestety jeszcze nie wszystkie serwisy oferują taką możliwość, ale jest ona stanowczo jedną z najłatwiejszych opcji. Wystarczy zaznaczyć termin na kalendarzu serwisowym i pojawić się w odpowiednim dniu, aby nasz rower skorzystał z usług serwisowych. Dzięki takiemu kalendarzowi będziemy również od razu wiedzieć, kiedy możemy odebrać nasz jednoślad. Z góry będziemy mogli opłacić usługę płatnością internetową oraz wybrać na przykład opcje serwisu ekspresowego. Niektóre serwisy oferują także bezpłatny transport roweru do serwisu i z powrotem do domu właściciela. Jeżeli nie mamy, jak przewieźć naszego jednośladu, to warto nawet dodatkowo zapłacić za takie udogodnienie. Pamiętajmy, że jeżeli wydaje nam się, że w rowerze coś się zepsuło, to powinniśmy się umówić na usługi serwisowe, jak najszybciej. A przed sezonem nie warto zwlekać z umówieniem się na przegląd, gdy nadchodzi wiosna, kolejki robią się coraz dłuższe.