Deskorolki

Deskorolki – rodzaje, typy, najważniejsze cechy

W połowie lat sześćdziesiątych w sklepach pojawiły się pierwsze deskorolki. Zaczęły zyskiwać na popularności, a ich miłośnicy starali się je nieustannie ulepszać. Obecnie producenci oferują wiele różnych rodzajów deskorolek od klasycznych do tych najnowszych- elektrycznych. Z pewnością każdy znajdzie model dopasowany do swoich umiejętności. Czym różnią się deski i na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Zapraszamy do przeczytania artykułu, aby dowiedzieć się więcej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Różne rodzaje deskorolek

Jazda na deskorolce to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla osób młodszych, jak i starszych. Jednak żeby była przyjemna, deskorolkę należy wybrać odpowiednio do swoich możliwości, typu jazdy oraz własnych preferencji, szczególnie kiedy dopiero zaczynamy naukę. Istnieje siedem najpopularniejszych rodzajów, które różnią się przeznaczeniem oraz kształtem. Warto znać podstawowe rozbieżności.

  • Klasyczne – idealne dla początkujących użytkowników, ponieważ są znane ze swojej uniwersalności. Mają cztery kółka i osiem łożysk, a deska jest wykonana z wielowarstwowej sklejki. Zainstalowane metalowe trucki, pomagają przy wygodnym skręcaniu, dlatego ten rodzaj deski jest kupowany do jazdy po mieście. Kupić można modele z twardymi kółkami, które świetnie się sprawdzą do różnych ewolucji w skateparkach oraz te z miękkimi, dające dobrą amortyzację w trakcie jazdy po chodniku i asfalcie. Deskorolki klasyczne mają najczęściej 7-8 cali szerokości i 31 cali długości. Znajdziemy je w wielu ciekawych wersjach, możemy też ozdobić je sami.
  • Elektryczne – powstały w 2013 roku, a w ostatnim czasie są bardzo modne w Polsce i coraz częściej spotykane. W platformie ukryty jest elektryczny silnik, który naładujemy prądem z gniazdka. Całość utrzymuje się na dwóch dużych i wytrzymałych kołach. Sterujemy nią, wykorzystując balans ciała, dzięki czemu nie musimy odpychać się od ziemi. Oferta deskorolek elektrycznych jest bardzo szeroka, można znaleźć modele, które jadą nawet 10 kilometrów na godzinę i po jednym ładowaniu są w stanie przejechać 25 kilometrów.
  • Cruiser – wygląda, jak deska klasyczna, jednak jest od niej dłuższa i dużo bardziej zwrotna. Najczęściej produkowana z drewna. Jej przód ma ostro zakończony dziób, a tył został ścięty pod wysokim kątem. Łatwo nią manewrować, a duże koła sprawiają, że jazda jest niezwykle komfortowa, szczególnie na chodnikach i asfalcie. Z tych powodów jest polecana raczej do jazdy po mieście. 
  • Fishboard, czyli fiszka – kształtem troszeczkę przypomina rybę. Jest to kolejna propozycja dla osób początkujących oraz przede wszystkim dzieci. Fiszka jest odmianą cruisera, dlatego tak świetnie sprawdza się do jazdy w mieście. Jest wyjątkowo mała i lekka, wykonana z odpornego, najczęściej bardzo kolorowego plastiku. Bez problemu zmieści się w plecaku czy torbie, co jest dużą zaletą. Niezwykle miękkie koła zapewniają doskonałą amortyzację i świetnie radzą sobie ze wszelkimi nierównościami drogi.
  • Longboard – najdłuższe produkowane deski. Mogą mieć od metra aż do dwóch metrów długości! Utworzona została również wersja mini Longboard, która jest skrócona i przeznaczona specjalnie dla dzieci. Te deski są przede wszystkim stabilne, dzięki sporej konstrukcji. Komfortowa jazda i duża przyczepność to zasługa miękkich i dobrze dopasowanych kółek. Deskorolka Longboard sprawdza się najlepiej na długich i szybkich zjazdach. Raczej nie używa się jej do wykonywania akrobacji, lecz potrafi osiągnąć naprawdę dużą prędkość. Jej miłośnicy twierdzą, że jazda na Longboards wcale nie męczy, jednak problemy mogą się pojawić w trakcie hamowania. Na szczęście na rynku można znaleźć deski z dodatkowym hamulcem.
  • Waveboard – łączy w sobie surfing i skateboarding. Wyposażona w dwa kółka, które mogą obracać się o całe 360 stopni.  Można na niej jeździć bez odpychania, w praktycznie każdym terenie.
  • Mountainboard – zwana deską na każdy teren. Jest dłuższa niż deska klasyczna. Duże, pompowane koła zapewniają przyczepność i bezpieczeństwo w trudnych rejonach.

Najlepsze deskorolki dla początkujących

Aby deskorolka służyła nam długo, a jazda była dla nas komfortowa, kupujmy te wykonane z wysokiej jakości materiałów. Istotne jest wybranie dobrze zrobionej, stabilnej konstrukcji i typu łożyska, najlepiej ABEC-3 lub ABEC-5. Początkujący skater powinien zacząć od jazdy na desce klasycznej lub fiszce. Ważne są wymiary, szczególnie szerokość, dlatego na początek nauki lepiej kupić deskę szeroką, która da lepszą stabilizację. Długość zależy od nas. Krótsze deski zapewnią lepsze pole manewru, a te dłuższe dodadzą szybkości. 

Początki jazdy na deskorolce

Jeśli chcemy się szybko i bezpiecznie nauczyć jazdy na deskorolce, to załóżmy odpowiedni kask i ochraniacze. Na początku kładziemy tylko jedną stopę na desce, a drugą się odpychamy. Gdy przyzwyczaimy się do jazdy, spokojnie dokładamy drugą nogę i uczymy się podstawowych manewrów. Do nauki wybierzmy bezpieczny teren np. betonowe boisko. Jeżeli będziemy regularnie ćwiczyć, na pewno szybko uda nam się opanować tę umiejętność. Powodzenia!