Kaski na rolki i hulajnogi

Czy kask na rolki jest potrzebny? Jak wybrać najlepszy?

Jazda na rolkach i hulajnogach staje się w Polsce coraz bardziej powszechna. Nic dziwnego. Łatwo się jej nauczyć, jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu i równocześnie pomaga nam zadbać o ładną figurę i kondycję fizyczną. Dodatkowo wspaniale jeździ się samemu, ale może to być świetna rozrywka z przyjaciółmi lub rodziną. A jeździć możemy prawie wszędzie: na ścieżkach rowerowych, boiskach oraz w parkach. Rolki i hulajnogi są całkiem tanie i często przeceniane, dlatego wiele osób może sobie na nie pozwolić, a to dodatkowa zaleta. Niektórzy jednak zapominają, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Podstawą dla każdego skatera, szczególnie początkującego, powinien być kask. Dlaczego kask na rolki i hulajnogi jest ważny i który najlepiej kupić? Odpowiedzi znajdują się w artykule poniżej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Czy kask na rolki i hulajnogi jest obowiązkowy?

Chociaż w świetle prawa kaski dla osób jeżdżących na hulajnodze czy rolkach obowiązkowe nie są, to warto je mieć. Wręcz powinien to być najważniejszy zakup, tuż po wybraniu pary nowych rolek lub hulajnogi. W razie upadku, kolizji z innym skaterem lub rowerzystą, a nawet, gdy potrąci nas samochód – kask może uratować nasze zdrowie i życie. Każde uderzenie w głowę, nawet to niewielkie, czasem niesie ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Zresztą ciężko znaleźć dobrą wymówkę dla braku kasku na rolki i hulajnogi. Przede wszystkim nie obniża komfortu jazdy, bez trudu można znaleźć tani, ale dobry model. Kaski są wygodne, lekkie i produkowane w wielu pięknych kolorach i wzorach. Z pewnością każdy znajdzie ten idealny dla siebie.

Cechy dobrego kasku 

Wybranie odpowiedniego kasku nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Czasem można się wręcz pogubić w mnogości ofert, które proponują producenci. A kaski można obecnie zakupić w prawie każdym większym sklepie. Jednak są niezmienne cechy, które powinien posiadać każdy model warty uwagi.

  • Najważniejszą cechą dobrego kasku jest jego dopasowanie. Wybranie odpowiedniego rozmiaru to podstawa! Luźny kask może nie spełnić zbyt dobrze swojej roli w czasie upadku. Drodzy rodzice- ta zasada dotyczy również kasków dla waszych dzieci. Są one podzielone na odpowiednie grupy wiekowe. Nierozsądne jest kupowanie modelu większego, niż głowa waszej pociechy, tłumacząc to rosnącą głową.
  • Waga, a raczej jej brak. Im lżejszy model, tym lepiej dla naszej głowy. Równocześnie niewielki ciężar nie musi się równać z utratą wytrzymałości kasku. Producenci każdego roku szukają nowych rozwiązań, aby zabezpieczenie głowy było odporne i lekkie.
  • Wentylacja to bardzo ważna kwestia, szczególnie w czasie dłuższych wycieczek. Otwory w kasku dbają, aby nasza głowa zbytnio się nie nagrzała. Ich brak przeszkadza głównie w lecie. Niestety model z wieloma otworami może się nie sprawdzić w czasie brzydkiej pogody. Aby temu zapobiec, zwróćmy uwagę, czy w zestawie znajduje się odpowiednia nakładka lub pokrowiec, którymi zakryjemy otwory, albo czy można dokupić je osobno.
  • Ceny kasków na rolki i hulajnogi zaczynają się już od 30 złotych. Jednak lepiej zainwestować w trochę droższy model, aby mieć pewność, że jego konstrukcja ochroni nas w czasie uderzenia głową. 
  • Odblaski zadbają o nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim, gdy jeździmy po zmroku. Warto kupić model, na którym znajdują się odblaski. Jazdę może również ułatwić lampka zamontowana na kasku.
  • Wygląd ma znaczenie! Szczególnie gdy kupujemy kask dla dziecka lub wybrednego nastolatka. Może się okazać, że w brzydkim zabezpieczeniu głowy będą jeździć niechętnie lub wcale. Warto poszukać kasku z ulubionymi bajkowymi bohaterami, w ciekawych kolorach lub z nowoczesnym wzorem. 

Kaski na rolki i hulajnogi – które sprawdzą się najlepiej?

Najlepszym wyborem kasku na rolki czy hulajnogę będzie model typu orzeszek. Jest on zabudowany bardziej niż inne rodzaje. Bardzo dobrze chroni kark i okolice uszu. Jest to zdecydowanie ważny aspekt, ponieważ w czasie jazdy na rolkach, łatwo przewrócić się i uderzyć w asfalt właśnie tyłem głowy. Nie polecamy go jednak maluchom. Kask typu orzeszek jest zdecydowanie cięższy od klasycznych modeli, w związku z tym może przesadnie obciążać głowę małego dziecka.

Wybierając zabezpieczenie dla naszej głowy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na atesty. Dadzą nam one gwarancję ochrony w czasie upadku, czyli pewność dobrej konstrukcji. Ważna jest norma EN1078 – testowane w ten sposób modele mają sprawdzoną budowę, zakres pochłaniania wstrząsów oraz potwierdzone odpowiednie pole widzenia.

Kolejną istotną kwestią jest regulacja, którą wybrany model powinien mieć. Najczęściej z tyłu kasku znajduje się pokrętło, dzięki któremu regulujemy obwód wewnątrz kasku, aby lepiej przylegał do naszej głowy. 

Nie kupujmy tych używanych, zawsze lepiej wybrać nowy model, ponieważ ubytki mogą być niewidoczne na zewnątrz. Pamiętajmy, że kask na rolki i hulajnogi ma za zadanie uchronić nas przed jednym mocniejszym uderzeniem, nie wieloma! Po takiej sytuacji bezpieczniej kupić nowy, aby mieć pewność, że w razie następnego wypadku będziemy odpowiednio zabezpieczeni.