Rolki i łyżworolki

Czym rolki różnią się od łyżworolek? Jak wybrać dobre rolki? Jak wybrać dobre łyżworolki?

Szeroko pojęty skating jest bardzo popularną dyscypliną sportu. Na rolkach czy łyżwach umieją jeździć prawie wszyscy. Oprócz dostarczania dobrej zabawy ta aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i wygląd sylwetki. W dodatku bardzo łatwo nauczyć jazdy dzieci, dzięki czemu można przyjemnie spędzić z nimi czas poza domem. Rolki i łyżworolki będą także wspaniałym prezentem na urodziny lub święta. Które lepiej wybrać i dlaczego? Jak znaleźć idealną parę? Odpowiedzi na te pytania oraz na wiele innych znajdą Państwo poniżej.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Rolki i łyżworolki – różnice

Z pewnością rolki i łyżworolki dostarczą nam równie dużo przyjemności. Różnice zauważymy już w nazwach. Łyżworolki to połączenie łyżew i rolek. Wystarczy ściągnąć kółka i założyć płozy, aby dokonała się przemiana. Jest to rozwiązanie praktyczne i raczej dużo tańsze od kupowania osobnych par rolek i łyżew. Natomiast nie wszyscy lubią jeździć na łyżwach. W tym przypadku same rolki czy wrotki naturalnie wystarczają. To samo w przypadku, gdy chcemy doskonalić się jedynie w jeździe na łyżwach. Kupienie tych klasycznych będzie lepszym wyborem niż łyżworolki. W dodatku najczęściej są one produkowane dla dzieci lub osób szczupłych, dlatego przy zakupie obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę na maksymalną wagę. Jest to zdecydowanym minusem, podobnie jak ich jakość, często dużo niższa niż zwyczajnych rolek. Chociaż obie opcje mają swoich zwolenników, to kupienie łyżworolek jest lepszym rozwiązaniem raczej dla dzieci. 

Które rolki będą najlepsze?

Przed zakupem nowych rolek trzeba się zastanowić, czego będziemy od nich oczekiwać i na jakich trasach mamy zamiar jeździć. Jeżeli skating uprawiamy już od jakiegoś czasu, to warto zrobić to na zasadzie porównania i wypisać, co chcielibyśmy zmienić, a co nam odpowiadało w poprzedniej parze. Kupując pierwsze rolki, także nie warto się spieszyć. Lepiej przymierzyć kilka różnych modeli i wybrać te najwygodniejsze. Stopę powinniśmy zmierzyć z założoną skarpetką, należy zrobić to dokładnie, ponieważ dobrze dobrane rolki nie mogą spadać ani zbytnio uciskać naszych stóp. O ile przyleganie rolek jest kluczową sprawą, to wybór między zatrzaskami a sznurowadłami jest jedynie kwestią preferencji. Istnieje wiele różnych rodzajów w zależności od naszych potrzeb i umiejętności. 

  • Dla osób początkujących najlepszych wyborem będą te najczęściej spotykane- rolki rekreacyjne. Są bardzo wygodne, mają duże, miękkie kółka, które amortyzują w trakcie jazdy po nierównościach. Są całkiem stabilne, więc szybciej nauczymy się jeździć i będziemy mogli łatwo doskonalić tę umiejętność. Ten rodzaj, dobrej jakości rolek kupimy już za mniej niż 500 złotych. 
  • Freestyle to droższy rodzaj tej dyscypliny. Dobry but celowo jest dużo lżejszy niż w tych rekreacyjnych, dzięki temu nie przeszkadza w czasie wykonywania różnych slalomów czy obrotów. Kółka są bardzo ciasno ułożone na płozie.
  • Profesjonaliści decydują się na rolki szybkościowe, choć czasem wybierają je także amatorzy, których najbardziej cieszy szybka jazda. Mają one duże i szeroko rozstawione kółka, a but jest niższy, przez co nie stanowi ochrony dla kostki. Są też naprawdę drogie. Jednak warto je kupić, jeśli chcemy na rolkach rozwinąć dużą prędkość.
  • Szukasz odpowiedniej pary rolek dla początkującego nastolatka? Dobrym pomysłem będą te regulowane, możesz zmieniać rozmiar wraz ze wzrostem stopy, zamiast kupować, co roku nowe.  Z reguły mają naprawdę miękkie kółka, co pomaga w bezpiecznej nauce jazdy.
  • Najbardziej podobają Ci się zjazdy z pochylni, skoki i ślizgi? Wybierz rolki agresywne. Nie są zbyt szybkie, ale gwarantują dużą wytrzymałość. Te modele mają najmniejsze koła i inaczej skonstruowane płozy.

Jak znaleźć dobre łyżworolki?

Rodzajów łyżworolek jest równie dużo, jak klasycznych rolek, istnieją nawet modele elektryczne. Aby jazda była przyjemna, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni rozmiar. Trzeba dokładnie zmierzyć długość stopy i nie warto sugerować się rozmiarem zwykłych butów. Należy również pamiętać, że każdy producent może posiadać inną tabelę rozmiarów. Idealny model nie ma prawa uciskać naszej stopy w żadnym miejscu oraz musi zadbać o stabilność kostki. Znaczenie odgrywa też płeć, łyżworolki męskie będą szersze od tego samego rozmiaru w modelu damskim. Warto zwrócić uwagę na jakość, im lepsze materiały, tym większa wytrzymałość i przyjemność z jazdy. Jednym z głównych czynników doboru odpowiedniego modelu jest również wybór ich przeznaczenia. Które łyżworolki będą pasować?

  • Typ fitness, czyli łyżworolki rekreacyjne – najlepsze dla początkujących i średniozaawansowanych. 
  • Agresywne – sprawdzą się na rampach, rurach i murkach. Są mocniej zabudowane i zwrotne.
  • Terenowe – nazywane także nartorolkami. Sprawdzą się idealnie w terenie pełnym wzniesień i innych nierówności.
  • Regulowane – perfekcyjny wybór dla dzieci i początkującej młodzieży. Regulacja rozmiaru pomoże dobrze je dopasować i z całą pewnością wystarczą na dłuższy czas dzieciom, których stopa szybko rośnie.