Karimaty, maty i materace

Karimaty, maty, materace – rodzaje

Karimaty, maty, materace, czyli atrybuty wyjazdów na łono natury. Kto z nas nie spędził nocy pod namiotem, ten nie wie, co stracił. Kto takie noce ma za sobą, ten zdaje sobie sprawę, jak cenne są karimaty i maty, a w najlepszym razie nawet materace rozłożone wewnątrz namiotu. Jakie są rodzaje mat i karimat? Jakie materace podróżne dostępne są na rynku?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Karimata – co to jest?

Karimata to inaczej mówiąc izolator cieplny  – izoluje chłód podłoża od naszego ciała. Występuje najczęściej w kształcie prostokąta i wykonana jest z pianki z tworzywa sztucznego. Karimaty często podszyte są srebrną warstwą aluminium, aby jeszcze lepiej spełniać swoje zadanie izolacji cieplnej. Karimaty zwykle zwijane są w rulon lub składane na kilka prostokątnych części, są lekkie i łatwo je przenosić, a ich wartość jest nieoceniona, szczególnie podczas chłodnych nocy spędzanych np. pod namiotem.

Karimata turystyczna – jaką wybrać?

 Na karimacie możesz nie tylko położyć się po ciężkim dniu na szlaku, ale także wygodnie usiąść, aby odpocząć i zjeść podwieczorek. Szczególnie docenisz ją podczas wypraw w miejsca o dużej wilgotności, ponieważ ciężko w takich warunkach znaleźć suche miejsce do złapania chwili oddechu.

Karimaty rozróżniamy według: rodzaju zastosowanej pianki, grubości oraz jej konstrukcji. Najczęściej stosowanymi typami pianki, są: pianki poliuretanowe (PU), pianki polietylenowe (PE) oraz pianka EVA. Grubość karimaty to zazwyczaj 5 do 20 mm.

Im grubsza karimata, tym wiadomo, większy komfort dla użytkownika, ale im większa i grubsza karimata, tym więcej waży. Cieniutkich karimat właściwie nie poczujemy na plecach, przymocowanie do plecaka nie powinno sprawić żadnej trudności, natomiast możemy sobie nie podziękować po nocy spędzonej na takim podłożu. Cienkie karimaty są wystarczające na wyprawy jednodniowe, kiedy służą nam głównie do siedzenia podczas przerw na miękkim podłożu. Kupmy grubszą karimatę, jeśli chcemy na niej spędzić noc.

Karimata, pomimo właściwości izolujących chłód od podłoża, nie jest w stanie zagwarantować najwyższej wygody. Można kupić model o większej grubości, jednak szukając komfortu w trakcie snu, warto skierować swoje kroki raczej w stronę mat samopompujących.

Mata turystyczna – jaką wybrać?

Maty turystyczne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród zapalonych globtroterów. Maty samopompujące stały się świetną alternatywą dla dużych i ciężkich materacy turystycznych oraz tradycyjnych karimat, które nie zapewniały wysokiego komfortu snu.

Najczęściej kupowane są maty samopompujące – złożone zajmują bardzo niewiele miejsca. Po rozłożeniu mata jest praktycznie gotowa, wystarczy tylko lekko ją nadmuchać. Ten rodzaj maty ma w środku piankę, która rozpręża się pod wpływem powietrza. Maty samopompujące posiadają różne kształty i rozmiary, dlatego kupując taką matę, dobierz odpowiednią dla swojego wzrostu.

Turystyczna mata samopompująca jest czymś pomiędzy klasyczną karimatą a dmuchanym materacem, ale bez konieczności czasochłonnego pompowania powietrza.

Mata samopompująca – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W ofercie producentów znajdziemy także maty dwuosobowe. Przed zakupem maty turystycznej warto pamiętać o tym, że im większą matę wybierzemy, tym więcej miejsca będzie zajmować w naszym podróżnym ekwipunku i większą wagę osiągnie. Nie ma to kluczowego znaczenia dla wyprawy, jeśli wyjeżdżamy samochodem na przykład na pole namiotowe nad jezioro. Nie czeka nas bowiem kilkugodzinny marsz szlakami górskimi i waga bagażu nie sprawi, że będziemy wycięczeni. Natomiast jeśli szukasz maty turystycznej na piesze wycieczki – szukaj czegoś lekkiego i komfortowego. Dwuosobowa mata samopompująca waży około 3-4 kg, więc na pewno nie nadaje się na wyprawy górskie.

Maty samopompujące występują w różnych grubościach – począwszy od 2,5 cm do niemal 10 cm. Najlżejsze maty ważą ok. 500 gramów, a waga najcięższych zbliża się do 1 kg.

Zaletą maty samopompującej jest ogromna wygoda spania na grubej, miękkiej macie, przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności jej długiego nadmuchiwania. Mata po rozwinięciu zaczyna samodzielnie nabierać powietrza i po pewnym czasie jest gotowa do użytku. Kompresja nie sprawia także żadnych trudności i pakowanie maty samopompującej przypomina zwijanie zwyczajnej karimaty.

Materac turystyczny – jaki wybrać?

Materac turystyczny wydaje się być bardzo toporny do zabrania ze sobą na pieszą wędrówkę, natomiast nowoczesny materac dmuchany został znacznie “odchudzony” pod względem wagi, więc można zabierać go nawet na wędrówki górskie, chociaż wciąż jest zwykle cięższy od karimat i mat turystycznych.

Gruby turystyczny materac dmuchany potrafi zapewnić największy komfort snu spośród opisywanych wcześniej karimat i mat.

Jeśli wybierasz się na biwak albo kemping i nie nosisz swojego ekwipunku na plecach – dmuchany materac turystyczny może okazać się najlepszym wyborem do spędzenia wygodnej nocy pod namiotem.

W ofercie producentów materacy dmuchanych znajdziemy wersje jedno i dwuosobowe, o wadze od 700 gram do nawet kilku kilogramów.

Materace turystyczne mają dodatkową zaletę – świetnie sprawdzają się jako alternatywne łóżko dla niespodziewanych gości, można naciągnąć na nie prześcieradło i  z powodzeniem spędzić noc.