Kubki termiczne i termosy

Jaki kubek termiczny/termos wybrać?

Kubki termiczne i termosy cieszą się niesłabnącą popularnością. Termosy z herbatą do drugiego śniadania nosiły ze sobą dzieci do szkoły z wielu pokoleń, natomiast nieco później triumfy święciły kubki termiczne. Zarówno termos, jak i kubek termiczny mają jedno podstawowe zadanie: utrzymać temperaturę napoju w swoim wnętrzu jak najdłużej – czy to gorącą, czy to zimną. Jaki kubek termiczny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie termosu?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Kubek termiczny – gorąca kawa na wynos

Kubek termiczny najbardziej kojarzy się z gorącą kawą zabieraną ze sobą w podróż: samochodem lub na szlak. W takich sytuacjach jest wygodniejszy niż termos, ponieważ napój możemy pić wprost z kubka, nie ma konieczności przelewania go do innego naczynia, jak to ma miejsce w przypadku korzystania z termosu.

Przestrzeń na kubek z napojem jest dzisiaj właściwie w standardzie wyposażania każdego samochodu. Jeśli miejsce na kubek termiczny w Twoim samochodzie jest nieporęczne, zawsze możesz zaopatrzyć się w profesjonalny uchwyt do kubka mocowany blisko kierownicy, abyś zawsze miał do niego łatwy dostęp.

Z czego zrobiony jest kubek termiczny?

Kubki termiczne wykonane są z metalu – najczęściej ze stali nierdzewnej lub aluminium oraz z porcelany i plastiku. Decydując się na zakup kubka metalowego, warto zwrócić uwagę na te wyposażone w podwójne stalowe ścianki, które doskonale izolują gorące napoje. Najdłużej utrzymują temperaturę właśnie kubki metalowe – nawet do 12 godzin, najkrócej – około 2 godzin – kubki wykonane z plastiku oraz porcelany.

Zalety kubka termicznego – marketing, cena, użyteczność

Kubki termiczne stały się w ostatnich latach bardzo popularnym nośnikiem reklamowym, a to za sprawą łatwości nadruku logo oraz użyteczności. Chociaż kubki jako takie są coraz rzadziej wybierane na gadżet firmowy, jednak trudno znaleźć coś, z czym klient obcowałby dłużej i częściej niż właśnie kubek. Przy zakupie kubka termicznego w celu marketingowym trzeba oczywiście postawić na jakość: byle jaki kubek termiczny szybko zostanie odstawiony albo wyrzucony do kosza, natomiast z porządnym kubkiem na pewno użytkownik nie pożegna się tak łatwo.

Kolejną zaletą kubka termicznego, którą warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad jego zakupem, jest oszczędność. Wiele osób rezygnuje z parzenia kawy w domu na rzecz tej na wynos dostępnej na wyciągnięcie ręki – na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach czy profesjonalnych kawiarniach. Natomiast należy wziąć pod uwagę ich podstawową wadę, a mianowicie cenę. A ta waha się od 5 do nawet 20 zł w popularnej, kawowej sieciówce. Tymczasem kawa zrobiona w domu to koszt kilkakrotnie niższy. Jeśli pomyśleć, ile kaw na wynos pijesz w ciągu roku – robią się z tego realne oszczędności.

Rodzaje kubków termicznych – z ustnikiem, z wieczkiem

Kubki termiczne możemy podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotykane są kubki z ustnikiem: posiadają półautomatyczne wieczko. Często wyposażone są w przycisk, którego uruchomienie powoduje otwarcie się szczeliny, przez którą można się napić. Taki kubek termiczny sprawdzi się doskonale podczas jazdy na rowerze lub podróży samochodem. Strata ciepła jest mniejsza, a zastosowany mechanizm powoduje, że kubek po zwolnieniu ustnika znowu staje się całkowicie szczelny.

W ofercie producentów znajdziemy kubki szczelne – z wieczkiem, ale bez ustnika. Całkowicie szczelny kubek termiczny do kawy lub herbaty przypomina z wyglądu termos. Takie kubki termiczne są bezpieczne w użytkowaniu, dlatego że bez względu na ich położenie, zawartość nie ma prawa wypłynąć: posiadają grube ścianki, pomiędzy którymi występuje próżnia, a co za tym idzie, mogą utrzymywać odpowiednią temperaturę przed długi czas.

Innym rodzajem kubka termicznego jest ten z podgrzewaczem USB. Kubek ten można podłączyć za pomocą kabla USB do gniazda zapalniczki samochodowej i tym sposobem podtrzymać temperaturę płynu, jaki znajduje się w kubku. Kubek termiczny USB z grzałką polecany jest przede wszystkim osobom, które podróżują samochodem i chcą mieć przy sobie swój ulubiony, ciepły napój.

Jaki termos kupić?

Termos to naczynie, najczęściej o formie zakręcanej butelki, które posiada całkowicie szczelne, podwójne ścianki. Ściany termosu są od siebie oddzielone, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia próżnia techniczna – to wpływa na zdolność izolacji termicznej potraw i napojów. Termosy posiadają szczelną nakrętkę oraz pokrywkę w formie kubeczka, z którego można pić.

Przy zakupie termosu warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Podstawowe z nich to materiał, z jakiego został wykonany, objętość oraz wygląd – dobrze, żeby nam się po prostu podobał.

Termosy są obecnie produkowane zazwyczaj ze stali nierdzewnej, ale bywają pokryte z wierzchu różnego typu materiałami (tworzywem, gumą). Warto wybrać model posiadający dodatkową izolację lub antypoślizgowe elementy, które ułatwiają trzymanie oraz nalewanie z termosu.

Wymiary termosu rozpoczynają się już od 0,3 l, a dochodzą do nawet 5 l. Wybór odpowiedniego litrażu zależy od tego, co zamierzamy przechowywać w termosie.

Producenci oferują także specjalne termosy na żywność. Posiadają większą średnicę, aby łatwo było zapakować do nich jedzenie. Występują w wielu pojemnościach i izolują równie dobrze jak termosy klasyczne. Nakrętka w takich termosach jest na tyle duża, że często służy nam jednocześnie jako miseczka.