Latarki czołowe

Jaką latarkę czołową kupić?

Latarki czołowe to doskonałe urządzenia, świetnie sprawdzające się w wielu dziedzinach życia: nie tylko w turystyce, ale także w majsterkowaniu. Jeśli potrzebujesz wolnych rąk i stałego oświetlenia miejsca pracy czy trasy biegowej, na której się znajdujesz, latarka czołowa to doskonały wybór. Jaką latarkę czołową kupić? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu latarki czołowej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Latarka czołowa, czyli czołówka

Czołówka to praktyczne i bardzo wygodne źródło światła. Tego typu latarki są często wybierane m.in. przez turystów, wspinaczy, biegaczy, rowerzystów oraz miłośników innych aktywności outdoorowych. Główną cechą charakterystyczną latarek czołowych jest możliwość noszenia ich na głowie. Dzięki temu mamy dostęp do mocnego źródła światła skierowanego dokładnie tam, gdzie aktualnie patrzymy. Bez potrzeby angażowania rąk.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie latarki czołowej? Zasilanie

Jak w większości latarek, w przypadku latarki czołowej, mamy do wyboru dwa źródła zasilania: bateryjne lub akumulatorowe. Obydwie wersje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Bateryjne latarki czołowe zasilane są najczęściej zwykłymi paluszkami AAA, natomiast akumulatorówki ładujemy przy pomocy kabla USB: albo bezpośrednio z zasilania sieciowego, albo poprzez podłączenie do komputera.

Zwolennicy baterii w swoich latarkach czołowych są zdania, iż nie ogranicza ich żadna odległość i czas ładowania czołówek. Po prostu wkładają baterie do środka, biorą kilka na zapas i ruszają w drogę.

Natomiast właściciele latarek czołowych na akumulator chwalą ten rodzaj ładowania za przyjazność środowisku (nie generują kolejnych elektrośmieci w postaci zużytych baterii) oraz za długi czas działania naładowanej baterii. W dzisiejszym świecie rzadko zdarza się, aby źródło zasilania było przez długi czas niedostępne. Po drodze na szlakach górskich znajdują się schroniska, poza tym latarki używa się tylko po zmierzchu, w zaciemnionych miejscach i w ciężkich warunkach pogodowych, więc można mniej więcej wykalkulować na, ile wystarczy nam źródła światła. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na fakt, że latarka czołowa nie zajmuje wiele miejsca w ekwipunku, więc można po prostu… wziąć ze sobą drugą z pełnym akumulatorem.

Kupujemy latarką czołową – światło

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć przy wyborze latarki czołowej, jest – co oczywiste – wybór jasności światła. Na rynku mamy do wyboru najczęściej latarki o mocy od 100 do aż 750 lumenów.

Określenie „lumeny” powstało wraz z nową technologią, jaką jest lampa LED. Jednak ich przeznaczenie, charakterystyka oraz sama definicja jest dość zagadkowa. Czym zatem są lumeny?

Najprościej mówiąc, Lumen (w skrócie lm) to jednostka strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła. Oznacza to, że im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła. Żeby obliczyć, jaka jest wydajność danego oświetlenia, należy podzielić strumień świetlny (lumeny) przez moc żarówki, czyli Waty. Im wynik jest większy, tym bardziej wydajne jest światło.

Wydajność, czyli jasność latarki czołowej, jakiej potrzebujemy, jest ściśle związana z tym, do czego będziemy używać czołówki. Standardem są latarki czołowe mieszczące się w przedziale od 100 do 200 lumenów. Taki strumień światła wystarczająco oświetli nam drogę czy miejsce pracy. Co więcej, im „mocniejsza” czołówka, tym szybciej czerpie baterię. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza ze względu na ergonomię i ekologię. Jeśli weźmiemy pod uwagę większe wartości lumenów w latarkach czołowych, wytrzymałość baterii przedstawia się następująco:

  • przy trybie świecenia 320 lumenów (wystarczająca moc podczas trekkingu) bateria czołówki wytrzyma 15 godzin
  • przy trybie 750 (nocna jazda na rowerze) już tylko 6 godzin

Latarka czołowa – jakie mocowanie wybrać?

Kupując latarkę czołową, musimy zwrócić uwagę na jej mocowanie do głowy. Czołówki mocowane są na głowie za pomocą szerokiej, elastycznej taśmy z możliwością regulacji obwodu. Część modeli, zwłaszcza cięższych czołówek, ma dodatkowy pasek przebiegający od czoła do potylicy (przez środek głowy). Niektóre, najnowsze i bardzo lekkie czołówki mocowane są do głowy tylko elastyczną gumką ze ściągaczem. To, który rodzaj mocowania wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Część osób wybiera tylko i wyłącznie drugi rodzaj mocowania czołówki, ze względu na większą stabilność. Innym ten dodatkowy pasek przeszkadza.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy założyć latarkę czołową na kask, musimy dobrać tę o odpowiednim obwodzie, aby bez problemu prawidłowo ją zamocować.

Latarka czołowa – do codziennego użytku czy profesjonalnego sportu?

Wybór latarki czołowej jest uzależniony od tego, do czego czołówki będziemy używać. Innego sprzętu potrzebujemy przecież do codziennego użytkowania, np. majsterkowania, a zupełnie innego do zdobywania jaskiń czy szybkiej jazdy na rowerze.

Latarka czołowa powinna być poręczna, lekka i wygodna. Do codziennego użytku powinna nam wystarczyć latarka o mocy 100 lumenów. Jeśli wybieramy się na szybką przejażdżkę rowerową, oświetlać drogę powinna nam już czołówka o większej mocy np. 300 lumenów, która potrafi oświetlić drogę na około 110 metrów do przodu.

Grotołazi wybiorą latarkę czołową (albo raczej co najmniej 2 latarki w zapasie) o mocy 500 lumenów i więcej.