Lodówki turystyczne

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Jeśli jesteś miłośnikiem wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, biwaków, kempingów, grilli ze znajomymi, wówczas nie sposób nie zaprzyjaźnić się z lodówką turystyczną. Lodówki turystyczne doskonale sprawdzają się w chłodzeniu napojów i przechowywaniu jedzenia w odpowiedniej temperaturze przez określony czas. Istnieje kilka rodzajów lodówki turystycznej, a wybór tej najlepszej dla nas zależy nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale także miejsca, w jakie się wybieramy oraz czasu, przez jaki chcemy chłodzić żywność.  Jaką lodówkę turystyczną kupić? Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki turystycznej?

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Lodówka turystyczna – jaką wybrać?

Lodówka turystyczna to wbrew pozorom nie tylko mini-wersja lodówki kuchennej. To, że coś jest mniejsze, nie zawsze oznacza, że nadajemy temu przydomek „turystyczne”. Jeśli tak byłoby w przypadku lodówek, turystyczne modele zawsze musiałyby mieć sieciowe źródło zasilania, natomiast istnieje wiele modeli lodówek przenośnych, które z powodzeniem poradzą sobie ze schłodzeniem np. przy pomocy gniazdka zapalniczki samochodowej.

Lodówki turystyczne – niezbędnik każdego biwaku

Lodówki turystyczne dostępne są w bardzo wielu wariantach. Zwykle wyglądem przypominają plastikowy pojemnik z przykrywką i rączką do przenoszenia. Zasilane są za pomocą samochodowego gniazdka zapalniczki lub sieciowo. Lodówki turystyczne bez zasilania wyposażone są dodatkowo we wkłady chłodzące. Lodówka doskonale sprawdzi się na każdym kempingu oraz będzie niezawodnie służyć osobom, które dużo podróżują (na przykład zawodowym kierowcom).

Lodówka turystyczna posiada wysokiej jakości zatrzaski, których użycie jest niezwykle proste. Dzięki temu w łatwy sposób zabezpiecza żywność i napoje w każdych warunkach pogodowych. Co więcej, wytrzymała obudowa sprawia, że niestraszne jej uszkodzenia natury mechanicznej. Okaże się więc odpowiednim wyborem dla każdego miłośnika podróży.

Dostępne są w wariantach już od 10 l do 100 l więcej. Podstawowymi akcesoriami do lodówki turystycznej, która nie jest zasilana sieciowo ani z gniazdka zapalniczki samochodowej, są wkłady chłodzące, które umieszcza się wewnątrz. Wkład zwiększa efektywność utrzymywania niskiej temperatury w przenośnych lodówkach turystycznych.

Warto zastanowić się nad zakupem lodówki sprężarkowej na gaz. W lodówkach tego typu chłodziwem jest przeważnie sprężony amoniak. Urządzenia te wymagają stałego zasilania energią elektryczną. W ofercie producentów znajdziemy chłodziarki ze wbudowanym akumulatorem, zasilane napięciem sieciowym 230 V, a także 12 i 24 V. Większość z nich można więc zasilać z gniazda samochodowej zapalniczki.

Najlepsze lodówki turystyczne na gaz wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami chłodzącymi, wysoką energooszczędnością oraz wydajnością.

Może nie potrzebujesz długofalowego chłodzenia żywności w lodówce turystycznej tylko zależy Ci na niedługiej termoizolacji? Wówczas zastanów się nad zakupem torby izotermicznej, ponieważ to najtańsza metoda przenoszenia żywności.

Torba ta nie schładza produktów, ale pozwala na zachowanie ich temperatury przez około godzinę. Możemy w niej przenosić zarówno zimne, jak i ciepłe produkty. Najczęściej wykonana jest ona z materiałów sztucznych, a od wewnątrz wyłożona jest warstwą aluminium. Torba ta nie jest jednak praktycznym rozwiązaniem podczas dłuższych podróży. Przy zakupie torby izotermicznej należy zwrócić uwagę na jakość szwów, zamków oraz rzepów. Długość użytkowania torby uzależniona jest bowiem głównie od tych elementów.

Akcesoria do lodówek turystycznych – wkłady chłodzące, przewody, agregaty przenośne

Wkłady do lodówek turystycznych są wypełnione np. żelem eutektycznym do przechowywania produktów w temperaturze dodatniej (0/+4°C i 2/+8°C) lub wodą. Zamrożone utrzymują niską temperaturę w lodówkach turystycznych – aż do 12 godzin. Są łatwe w utrzymaniu w czystości oraz wielokrotnego użytku.

Na rynku znajdziemy wiele propozycji wkładów mrożących, zaś ich ceny w większości przypadków nie przekraczają kilkudziesięciu złotych. Co ciekawe, najpopularniejsze są zwykłe pojemniki na wodę, ponieważ są bardzo proste w użytku. Mimo to lepszym rozwiązaniem są wymienione powyżej wkłady żelowe.

Wkłady mrożące powinny być układane na samym wierzchu. W tym celu wkładamy całą zawartość do lodówki tj. jedzenie, napoje etc., a następnie na nich układamy zamrożone wkłady.

Wkłady chłodzące do lodówek turystycznych zyskały na popularności poprzez dodatkową funkcję. Często są wykorzystywane jako… okłady na stłuczenia. Jest to tania alternatywa medycznych odpowiedników kupowanych w aptece, a ich działanie ma być takie same.

Właściciel lodówki turystycznej powinien wyposażyć się także w dodatkowy przewód zasilający z gniazdem zapalniczki samochodowej w razie awarii kabla. Przewód kosztuje kilka złotych, a może okazać się nieocenioną pomocą dla znajdującej się wewnątrz żywności i napojów.

Kolejnym doskonałym ubezpieczeniem dla chłodzonej żywności jest turystyczny zasilacz sieciowy do lodówek przenośnych. Zasilacze umożliwiają bezproblemowe podłączenie lodówki turystycznej zasilanej napięciem 24 V do sieci 230 V lub lodówek samochodowych do 12 V.